Jak dobierać system kominowy?

Podziel się:
Co o systemie odprowadzania spalin powinni wiedzieć inwestorzy? W Polsce obowiązuje kilkadziesiąt norm dotyczących kominów. Większość z nich skierowana jest wyłącznie do producentów.

Kluczową rolę odgrywa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. – To rozporządzenie opisuje wymagania stawiane różnym elementom budynków, w tym również kominom – mówi mistrz kominiarski Piotr Pacyna. - W rozporządzeniu czytamy m.in. że przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych i muszą spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczące badań ogniowych małych kominów (PN-B-02870: 1993). Kolejny przepis określa, że w budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, określone Polskimi Normami, należy stosować nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu, zarówno na przewodach dymowych, jak i spalinowych.

Najpierw piec, potem komin nie odwrotnie

Pierwsza i najważniejsza zasada zakupu systemu kominowego mówi, że należy dobierać komin do urządzenia grzewczego. Dotyczy to zarówno pieców, jak i kotłów stałopalnych, wkładów kominkowych oraz kotłów gazowych i olejowych z otwartą komorą spalania, gdzie komin pracuje w podciśnieniu oraz kotłów z zamkniętą komorą spalania, gdzie komin pracuje w nadciśnieniu. Dlaczego to takie ważne? - Otóż konstrukcje tych urządzeń różnią się istotnie między sobą, co wpływa na rodzaj systemu odprowadzania spalin, jaki należy zastosować. O tym informuje nas homologacja urządzenia grzewczego np. urządzeń gazowych, zgodnie z CEN / TR 1749 (2015-08) Europejski Schemat klasyfikacji urządzeń gazowych według metody wyrzutu spalin – informuje Marek Lis, ekspert marki MK Systemy Kominowe.

Długość ma znaczenie

Kolejnym ważnym krokiem jest określenie minimalnej wysokości komina, a w dobie obowiązywania dyrektywy ErP i coraz popularniejszych kotłów kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania, także maksymalna długość komina. To istotna zmiana w podejściu do projektowania kominów. Sama długość komina narzucona jest przez wysokość budynku, a ma ona bezpośredni wpływ na dobór średnicy.
REKLAMA:

- Jeżeli mamy już dobrany system, jego wysokość/długość oraz średnicę, możemy przejść do jego konfiguracji, która także zależy od typu urządzenia, jak i przebiegu samego systemu kominowego. Podczas konfiguracji systemu należy przestrzegać wszystkich przepisów, które dotyczą wyprowadzeń systemów kominowych zarówno przez ścianę, jak i ponad dach – informuje ekspert marki MK Systemy Kominowe.

Przyda się pomocna dłoń

Aby uniknąć kłopotów z nieprawidłowym działaniem urządzeń, dobór odpowiedniego systemu kominowego najlepiej pozostawić fachowcom. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania. – Oferujemy różne formy wsparcia, w tym także dla klientów indywidualnych, m.in. wykonywanie obliczeń dla kominów dobierając odpowiedni system oraz średnicę, dostosowując się do wysokości budynku czy dobór odpowiednich elementów w celu skonfigurowania całego systemu spalinowego – mówi Marek Lis.

Jakość certyfikowana

Producenci kominów są zobowiązani do stosowania systemu zakładowej kontroli produkcji, który jest certyfikowany i w sposób ciągły nadzorowany przez niezależną jednostkę notyfikowaną.

Potwierdzeniem, że wyrób spełnia wymagania wszystkich mających zastosowanie dyrektyw jest oznakowanie CE.

- Inwestor powinien więc przede wszystkim oprzeć się na projekcie oraz dokumentach producenta systemu kominowego m.in. DEKLARACJI WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWYCH, w której określa się przeznaczenie do stosowania danego wyrobu, według zharmonizowanej specyfikacji technicznej – radzi Piotr Pacyna. - Przykładem takiego przeznaczenia może być „Odprowadzanie produktów spalania z paleniska do atmosfery przy pracy w nadciśnieniu i podciśnieniu”, a także określenie warunków temperatury, ciśnienia, zabudowy wilgotności itp., w jakich może być stosowany dany system kominowy – dodaje.

Komin jest często niedocenianym, ale bardzo ważnym elementem budynku. Od prawidłowo dobranego i wykonanego systemu odprowadzania spalin zależy bezpieczeństwo jego mieszkańców.

Jak dobierać system kominowy?
Pamiętajmy, że system odprowadzania spalin jest bezpieczny wówczas, kiedy stanowi całość certyfikowaną przez producenta i jest wykonany zgodnie z jego instrukcją.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MK Systemy Kominowe
#instalacje #dach #komin #mk #poradnik #Kominy - systemy, budowa

Więcej tematów: