Bloczki silikatowe – o czym musisz wiedzieć

Podziel się:
Na temat bloczków silikatowych – podobnie, zresztą, jak większości materiałów - krążą różne obiegowe opinie, z których wiele nie ma racjonalnych podstaw. Co jest prawdą, a co fałszem?

1. Prawda – silikaty są ciepłe!

Silikaty przeznaczone są do wznoszenia przegród zewnętrznych wielowarstwowych. Ponieważ wykorzystywany do ich produkcji krzem (piasek) ma dość wysoki stopień przewodnictwa ciepła, niezbędne jest wykonanie odpowiedniej izolacji z wełny lub styropianu – jeśli ma ona grubość ok. 15 cm, można osiągnąć niski współczynnik przenikania ciepła. Ściana z bloczków o grubości 25 cm w połączeniu z kilkunastocentymetrową warstwą materiału izolacyjnego, warstwą elewacyjną i tynkiem umożliwia uzyskanie współczynnika U=0,15 W/m2K, czyli dedykowanego nowoczesnym domom energooszczędnym.

- „Prawidłowo zaizolowane ściany z bloczków silikatowych gwarantują, że koszty związane z ogrzewaniem budynku nie będą dotkliwe. Dzięki swoim właściwościom, silikaty dobrze akumulują ciepło i jeżeli tylko ich zewnętrzna strona jest odpowiednio osłonięta, to zwracają je do pomieszczeń w miarę upływu czasu. Umożliwia to dłuższe zachowanie komfortowych warunków we wnętrzach ,a chwilowe wyłączenie ogrzewania nie naraża domu na jego szybkie wychłodzenie. Cecha ta jest wynikiem dużej gęstości bloczków silikatowych, która wynosi od 1400 do 2000 kg na metr sześcienny” – mówi Joanna Nowaczyk z Grupy SILIKATY.

Fot. Grupa SilikatyFot. Grupa SilikatyFot. Grupa SilikatyFot. Grupa Silikaty

2. Prawda - silikaty są suche!

Wiele osób jest przekonanych, że materiał ten jest mocno nasiąkliwy, że bloczki chłoną wodę i wymagają specjalnych hydroizolacji. Tymczasem prawda jest diametralnie różna – materiały silikatowe mają najniższą nasiąkliwością – na poziomie 10-16 %! Z tego względu wzniesione z nich przegrody zewnętrzne można bez obaw pozostawić nieotynkowane – są one odporne na działanie warunków atmosferycznych i zamarzanie.
REKLAMA:

3. Prawda – silikaty są zdrowe!

Dobrze docieplona ściana z bloczków silikatowych jest wygodna i bezproblemowa w eksploatacji. Co jednak z zarzutem, że silikaty są materiałem stosunkowo ciężkim i kruchym? To prawda – takie są, co może stanowić ich wadę, ale też i atut, ponieważ kruchość to efekt wytwarzania wyłącznie z produktów naturalnych - 90% to piasek, 7% wapno i 3% wody. Są więc materiałem ekologicznym, nieemitującym do atmosfery szkodliwych substancji, o tak niskim wskaźniku promieniotwórczości, że uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych i najzdrowszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku.

4. Prawda – silikaty są wytrzymałe i bezpieczne!

„- Duża masa silikatów w połączeniu z właściwościami krzemu sprawia , że wykonane z nich bloczki są wyjątkowo wytrzymałe na ściskanie, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo wznoszonych przy ich wykorzystaniu budynków. Ma ona również znaczenie w kwestii izolacyjności akustycznej. Silikaty bowiem najskuteczniej chronią przed nadmiernym hałasem, który dochodzi z zewnątrz budynku. Potrafią także bardzo dobrze wyciszyć nieprzyjemne szumy wydobywające się z wewnętrznych instalacji bądź pomieszczeń technicznych – mówi Joanna Nowaczyk.

Fot. Grupa SilikatyFot. Grupa SilikatyJako materiał niepalny należą do produktów o najwyższej klasie odporności na ogień – EUROKLASA A1. Warto powiedzieć, że nawet niezbyt gruba, np. zaledwie 18-centymetrowa ściana, która jest z nich wzniesiona, stanowi doskonałe zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem ognia nawet do 4 godzin, bez zagrożenia dla całej konstrukcji. Dzięki temu zyskuje się czas na przeprowadzenie ewakuacji i akcji gaśniczej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Grupa Silikaty
#czytelnia #materiały konstrukcyjne #do izolacja #styropian #ściany #na sciany #do docieplanie #welna #na zewnatrz_bud #grupa_silikaty

Więcej tematów: