Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Podziel się:
Ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności. Wiele osób zastanawia się jednak, czy – wybierając tę metodę zapewnienia sobie komfortu cieplnego – będą musiały zrezygnować z wykończenia posadzek drewnem. Otóż, nie! Wprawdzie na ogrzewanie podłogowe nie zaleca się podłóg z litego drewna, niemniej jednak do wyboru mamy cały szereg podłóg warstwowych.

Fot. Chapel Parket PolskaFot. Chapel Parket PolskaLite drewno ma wysoki opór cieplny – cechują je dobre właściwości izolacyjne, ale w związku z tym przepływ ciepła przez nie jest ograniczony. W efekcie taka podłoga sprawi, że ogrzewanie będzie nieefektywne i nieekonomiczne. Ponadto lite drewno pracuje i jest wrażliwe na zmiany temperatur.

Drewno warstwowe – równie efektowne, jak lite – dobrze przy tym przewodzi ciepło, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako wykończenie podłóg z ogrzewaniem podłogowym. Norma DIN 4725 określa, że na ogrzewaniu podłogowym można montować materiały o oporności przewodzenia ciepła nieprzekraczającej wartości 0,15 m2K/W - zastosowany materiał ma istotny wpływ na wydajność całego systemu grzewczego.
REKLAMA:

Drewniane podłogi są efektowne i estetyczne, a zarazem dostępne w szerokiej palecie barw i rozmiarów.
Heblowane podłogi warstwowe podłogi cechują się wyrazistym rysunkiem drewna. Dostępne są w postaci desek, klepek i kasetonów. Podłoga w wersji stylizowanej nawiązuje wyglądem do starych posadzek – ma „duszę”. Ale można wybrać też elementy niepostarzane. Wszystkie dostępne są w szerokiej gamie odcieni i świetnie sprawdzają się w klasycznych wnętrzach.

We wnętrzach zaaranżowanych nowocześnie doskonale wyglądają szlifowane warstwowe podłogi z drewna dębowego, dostępne w ośmiu kolorach i czterech rodzajach wykończenia. Interesującą propozycją są np. podłogi z poprzecznymi nacięciami, które tworzą na powierzchni drewna nieregularną strukturę. Nacięcia są subtelne, nie uszkadzają powierzchni drewna, a tym samym nie wpływają w żaden sposób na obniżenie walorów użytkowych podłogi.

W pomieszczeniach o dużej powierzchni efektownym rozwiązaniem jest montaż desek warstwowych w rozmiarze XXL. Mogą to być np. warstwowe deski heblowane o grubości 20 mm i 265, 285 lub nawet 385 mm szerokości. Minimalna długość najszerszych desek (385 mm) to 2 metry. Niebanalnym pomysłem jest wykończenie podłogi heblowanymi kasetonami. Dzięki nim wnętrze nabierze szyku, elegancji i nieco pałacowego charakteru.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Chapel Parket
#czytelnia #podloga #do ogrzewanie #instalacje #z drewno #podloga_ogrzewana #chapel #Ogrzewanie podłogowe

Więcej tematów: