Wewnętrzne płyty kompozytowe - montaż

Podziel się:
Płyty celulozowo-cementowe przeznaczone są do wznoszenia ścian działowych, zwłaszcza w pomieszczeniach wilgotnych. Zastosowane na ścianach lub na suficie, dają równą i gładką powierzchnię, którą można w dowolny sposób wykańczać.

Fot. QuartecFot. QuartecCechą płyt celulozowo-cementowych jest znakomita odporność na uderzenia, zginanie, a także destrukcyjny wpływ wody. Do ich wytwarzania stosowane są naturalne surowce, jak cement i włókno celulozowe z drewna iglastego. Zastosowana technologia produkcji sprawia, że poszczególne składniki scalają się, tworząc produkt finalny, charakteryzujący się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi i doskonałą elastycznością. Efektem specjalnego zabiegu prasowania są z kolei takie ich cechy, jak wyjątkowa twardość i wytrzymałość na zginanie, ściskanie oraz uszkodzenia.

Płyty wewnętrzne kompozytowe z powodzeniem sprawdzają się jako przegrody w suchej zabudowie. Wykonana z nich ściana jest odporna na wilgoć, świetnie izoluje akustycznie, zapewnia dobrą ochronę przed ogniem. Dzięki temu, że materiał ten jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne (kopnięcia, uderzenia itp. akty wandalizmu), może być wykorzystany do budowy ścian piwnic, klatek schodowych itd. Fot. QuartecFot. QuartecNiewątpliwie walorem płyt c-c jest całkowita obojętność na wodę – nie dopuszczają do rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i owadów; są odporne na gnicie, zawilgocenia. Są idealnym materiałem do wszelkich pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgoci, jak łazienki, baseny, sauny. Montaż płyt może być realizowany na dowolnym stelażu – drewnianym albo stalowym; bądź też bezpośrednio do ściany.
REKLAMA:

Etapy montażu:

1. Pomiar pomieszczenia i przygotowania płyt. Przycinamy je do pożądanych wymiarów za pomocą wyrzynarki lub korzystając z piły elektrycznej z tarczą zębatą. Ponieważ płyty nie ulegają destrukcji podczas tego typu obróbki (nie łamią się ani nie kruszą), nic nie stoi na przeszkodzie, by wycinać w nich dowolne kształty. Fot. QuartecFot. QuartecZanim zaczniemy wycinać wewnętrzne krawędzie, musimy na styku linii cięcia nawiercić otwór o śr. ok. 4 mm, po czym dociąć płytę do wyznaczonego otworu.

2. Do profili ściennych płyty przytwierdza się za pomocą wkrętów. Można je też kleić bezpośrednio do oczyszczonego i odtłuszczonego podłoża. Klej nakładamy warkoczem o średnicy ok. 3 cm na roboczą stronę płyty po obwodzie z zachowanie odstępu od jej krawędzi ok. 2 cm oraz przez środek płyty skosami w kształcie „W”. Przyklejamy zaraz, lekko dociskając do podłoża i wyrównując za pomocą długiej łaty. Jeszcze przez 5 minut po zamocowaniu do podłoża możemy zmieniać i poprawiać położenie płyty; później masa klejowa zaczyna wiązać i po 2 godzinach jest w pełni utwardzona.

Fot. QuartecFot. Quartec3. Bez względu na metodę mocowania płyty, po wykonaniu tej czynności uszczelniamy konstrukcję nakładając wzdłuż jej pionowej krawędzi na styku ze ścianą warstwę o gr. 4 mm specjalnego kleju. Po nałożeniu uszczelniacza mamy ok. kwadransa na zamocowanie kolejnego elementu, który trzeba dosunąć lub dociskać do poprzedniej płyty na odległość około 2 - 3 mm. Nadmiar kleju usuwamy dopiero po jego zupełnym wyschnięciu – za pomocą szpachelki.

4. Po położeniu płyt przechodzimy do fugowanie spoin między nimi. Płyty kompozytowe celulozowo-cementowe są świetnym sposobem na szybkie przeprowadzenie remontu i uzyskanie w jego efekcie wytrzymałych, odpornych i trwałych płaszczyzn.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Quartec
#czytelnia #wnetrza #na sciany #plyty #na sufit #Techniki wykonawcze w dekoracji pomieszczeń

Więcej tematów: