Fakty i mity o kamiennych płytkach

Podziel się:
Mówi się, że kamień naturalny to synonim elegancji, ale nadaje wnętrzu chłodu. Czy można go kłaść samodzielnie, czy nadaje się na ogrzewanie podłogowe i czy rzeczywiście kamień nie bywa przytulny? Które z przekonań warto zweryfikować przed zakupem?

MIT: importem i obróbką surowca zajmują się jedynie branżowe firmy

Kamienne płytki są ogólnodostępne, można je nabyć już nie tylko w specjalistycznych salonach, ale również w marketach budowlanych czy w sklepach internetowych. Na rynku pojawia się dużo kamienia wątpliwej jakości, dlatego ryzyka nieudanej inwestycji unikniemy, stawiając na firmę o wieloletnim doświadczeniu i ugruntowanej pozycji na rynku. Zwracajmy także uwagę na pochodzenie kamienia, jego dostępność, jakość i gatunek. Płytki kamienne powinny być opatrzone odpowiednimi certyfikatami lub posiadać deklarację zgodności, potwierdzającą, że dany produkt spełnia odpowiednie normy budowlane.

MIT: kamienne płytki są znacznie cięższe od ceramicznych odpowiedników

To najpopularniejszy mit wśród wszystkich funkcjonujących w tym temacie. W rzeczywistości zarówno waga, jak i format kamiennej płytki jest zbliżony do gabarytów płytki ceramicznej. Ten rodzaj okładziny występuje także w coraz bardziej popularnych rozmiarach wielkoformatowych.
REKLAMA:

MIT: płytki z kamienia nie sprawdzają się jako okładzina na ogrzewanie podłogowe

Kamień naturalny cechuje się dużą gęstością, dzięki czemu bardzo dobrze przewodzi ciepło. Miłośników ekonomicznych rozwiązań z pewnością ucieszy fakt, że wprawdzie płytki z tego surowca nagrzewają się dłużej, ale też dłużej utrzymują i oddają ciepło. Jak podkreśla Wacław Gawroński, ekspert firmy Rogala, ogrzewanie podłogowe możemy zastosować pod każdy rodzaj kamienia. Latem sytuacja będzie odwrotna – kamienna posadzka w naszym salonie da nam przyjemny chłód.

FAKT: jakość ma swoją cenę

Niska cena kamiennych płytek to zazwyczaj sygnał do zastanowienia. W praktyce oznacza to na ogół gorszy gatunek materiału. Pamiętajmy, że płytki z naturalnego kamienia to inwestycja ponadczasowa. Oszczędności szukajmy raczej w wyborze dostawcy. Koszty obniżymy, kupując u producenta – unikniemy tym samym marży i dodatkowych kosztów manipulacyjnych – takie rozwiązanie proponuje miedzy innymi rzetelna firma Rogala, pewny dostawca obecny na rynku od lat.

FAKT: kamień naturalny to surowiec praktycznie niezniszczalny

Kamienna okładzina jest wysoce odporna na wszelkie ścieranie, ściskanie czy uderzenia. Z upływem lat powierzchnia kamienia może ulec zmatowieniu czy drobnemu porysowaniu, ponowne polerowanie przywróci ją jednak do pierwotnej świetności.

FAKT: kamienna okładzina wymaga fachowego montażu

W tej sprawie nie warto decydować się na domorosłych specjalistów. Montaż kamiennej okładziny bezdyskusyjnie oddać należy w ręce wykwalifikowanych specjalistów. Najwyższej jakości surowiec to tylko połowa sukcesu.

– Amatorski montaż może skutecznie popsuć wyczekiwany efekt końcowy – podkreśla Wacław Gawroński. – Warto prosić producenta o polecenie sprawdzonego specjalisty. Przykładowo firma Rogala na życzenie udostępnia swoją bazę godnych polecenia wykonawców.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Rogala
#czytelnia #w lazienka #w kuchnia #na podloga #wnetrza #plyty #w wewnatrz_bud #z kamien #rogala #Materiały wykończeniowe

Więcej tematów: