Waga styropianu ma znaczenie

Podziel się:
Termomodernizację budynku przeprowadza się raz na długie lata, dlatego zastosowane materiały muszą sprostać próbie czasu i czynników zewnętrznych. Styropian jest uważany za najtrwalszy materiał do ociepleń, jednak jego jakość jest zróżnicowana bardziej niż ilość dostępnych na rynku odmian. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu podpowiada, jak w czterech prostych krokach sprawdzić styropian przed zakupem. Na polskim rynku można spotkać szereg odmian styropianu o różnych parametrach, przeznaczeniu, kolorach i składzie surowcowym. Na cztery sposoby możemy sprawdzić czy styropian ma odpowiednią wagę.

Fot. EchoFot. Echo - Styropian o niskim współczynniku lambda produkuje się przy zastosowaniu odpowiednio wysokiego wsadu surowcowego. Dla przykładu popularnie stosowany biały styropian fasadowy EPS 70 powinien mieć minimalną gęstość 13,5 kg/m3 przy lambdzie 0,040 W/mK. Styropian grafitowy natomiast – 12 kg/m3 i 13,5 kg/m3 odpowiednio dla styropianu o lambdzie 0,033 W/mK i 0,031 W/mK. Kupowanie produktów o niższych parametrach to pozorna oszczędność, która może skutkować niepotrzebnymi wydatkami w przyszłości – mówi Marcin Feliks, Doradca Techniczny w firmie Austrotherm.

Jeszcze do niedawana klienci nie byli w stanie samodzielnie sprawdzić parametrów styropianu, takich jak współczynnik lambda, odporność na rozrywanie czy ściskanie. Najczęściej w zakresie jakości sugerowali się opinią dystrybutorów. Dzięki Programowi Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian” nie trzeba już sugerować się skomplikowanymi informacjami podanymi na opakowaniu. Zostały one sprowadzone do jednego, wymiernego parametru gęstości, który można łatwo sprawdzić przy zakupie, ważąc styropian na przykład za pomocą wagi wędkarskiej.

Fot. EchoFot. Echo - Im gęściej upakowane są granulki polistyrenu, tym wyższa waga płyty, a co za tym idzie –lepszy (niższy) współczynnik przewodzenia ciepła i lepsze parametry termiczne materiału. Ważenie to wymierny, a zarazem najprostszy test jakości styropianu, który każdy może przeprowadzić bez korzystania z pomocy akredytowanego laboratorium. Wystarczy zważyć produkt, w prosty sposób wyliczyć jego gęstość (wagę 1m3), a następnie porównać z wartością podaną na opakowaniu oraz tabelą zawierającą wytyczne Programu – wyjaśnia Radosław Moczkowski, Dyrektor Handlowo-Techniczny Knauf Therm.
REKLAMA:

Fot. EchoFot. Echo
Aby dokonać weryfikacji jakości styropianu, należy najpierw odczytać z etykiety, jaka jest jego objętość w opakowaniu. Następnie należy zważyć paczkę i podzielić jej wagę przez objętość. Kolejnym krokiem jest porównanie otrzymanego wyniku z minimalną wagą dla danej odmiany styropianu. Jeśli waga produktu jest niższa od tej zalecanej przez Program „Gwarantowany Styropian” lub tej umieszczonej na opakowaniu, kwalifikuje się on do reklamacji u dystrybutora. Od 1 lipca 2013 roku obowiązuje w Polsce Rozporządzenie UE nr 305/2011 (CPR), które nakłada na sprzedawców obowiązek weryfikacji oznakowania i jakości oferowanych wyrobów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Echo
#czytelnia #izolacje #materiały dociepleniowe #do izolacja #styropian #w wewnatrz_bud #austrotherm #knauf #z zewnatrz_bud

Więcej tematów: