Eko-budowa

portal budowlany logo obud.pl - główne menu wyszukiwarka
portal budowlany
środa 25 maja 2016
eko
str. główna » eko-budowa » (oBud.pl) Glebogryzarka - jak wybierać

Glebogryzarka - jak wybierać

23.05.2013
Glebogryzarka to narzędzie idealnie zastępujące łopatę i znacząco ograniczające wysiłek, jaki musimy włożyć w pielęgnację gleby. Służy do kopania, spulchniania i napowietrzania. Dzięki niej łatwo i sprawnie przygotowujemy glebę pod siew, jak i do sadzenia roślin. Jest niezastąpiona zwłaszcza w przypadku, gdy gleba jest zmarznięta lub mocno wysuszona . Urządzenie umożliwia usuwanie chwastów, pomaga w dobrym wymieszaniu nawozów z ziemią. Ponadto, szybko rozprawia się z grudami ziemi, które pojawiają się po wykonaniu orki. Maszynę można wyposażyć w przystawki i wykorzystywać jako pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemniaków, lemiesz do odśnieżania.

Chemia budowlana - Fot. Honda
Fot. Honda

Dostosowana do potrzeb


Zanim zainwestujemy w glebogryzarkę, musimy precyzyjnie określić obszary, w jakich będziemy ją stosować. Oczywistym jest, że urządzenie musi być ekonomiczne, solidnie zbudowane, niezawodne i łatwe w obsłudze. Zwróćmy też uwagę na dostępność i jakość serwisu.

Natomiast optymalne parametry techniczne i zakres spełnianych przez maszynę funkcji to już kwestia tego, do czego ma nam służyć. Jeśli mamy niewielki ogród i narzędzie planujemy wykorzystywać do dbania o mały warzywniak czy wąskie rabaty, nie ma sensu kupować skomplikowanego i drogiego urządzenia wielozadaniowego. W takim przypadku sprawdzi się raczej narzędzie do prac podstawowych, niewielkie, kompaktowe i ekonomiczne.
Przeczytaj również: Jak założyć ogród warzywny
REKLAMA:


Podsumowując, przy wyborze glebogryzarki warto wziąć pod uwagę moc silnika, szerokość roboczą, możliwość regulacji rączek i zmiany biegów oraz opcje różnych zastosowań.

Chemia budowlana - Fot. Honda
Fot. Honda

Szerokość części roboczej


Wskazuje ona na optymalną dla danego modelu wielkość powierzchni. Np. maszyna, która ma szerokoś roboczą 23 cm, świetnie sprawdzi się na małym i wąskim obszarze, również w szklarniach i tunelach. Z kolei narzędziem, którym można pielęgnować ziemię niezależnie od powierzchni terenu, jest to o uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm. Można też zdecydować się na sprzęt z regulowaną szerokością roboczą – wówczas, w zależności od aktualnych potrzeb, wybieramy stosowną szerokość. Skuteczność pracy glebogryzarki zależy również od konstrukcji i kształtu ostrza części roboczej, która decyduje o sposobie zagłębiania się zębów w ziemię.

Silnik


Jego moc jest bardzo ważna – im wyższa, tym lepsze parametry w zakresie wydajności i trwałości urządzenia.
Chemia budowlana - Glebogryzarka - jak wybierać

Parametry pracy


Jeśli sprzęt oferuje możliwość zmiany parametrów pracy, wzrasta jego efektywność, komfort obsługi i jakość wykonywanych czynności. Warto, by glebogryzarka pozwalała na zmianę prędkości obrotowej ostrzy, gdyż dzięki temu będziemy mogli dopasować tryb ich pracy do rodzaju gleby. Pamiętajmy też, że wraz ze wzrostem prędkości obrotowej maleją kęsy krojone przez bęben maszyny. Prędkość ma też bezpośredni wpływ na stopień rozdrobnienia gleby po zabiegu.

Chemia budowlana - Fot. Honda
Fot. Honda

Do różnych zadań


Takie urządzenie sprawdza się wszędzie tam, gdzie za pomocą jednej maszyny planujemy wykonywać różne prace. Dzięki współpracy z przystawkami, glebogryzarka może pełnić funkcję wertykulatora, aeratora, pługu, kultywatora, odśnieżarki itp.

Regulacja uchwytu rączek


Dzięki tej opcji łatwiej jest prowadzić urządzenie i skuteczniej nadzorować pracę. Pozwala na dostosowanie położenia rączek nie tylko do wzrostu operatora, ale i stopnia zagłębiania się zębów w glebie.

Autor: Aries Power Equipment - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)
Przeczytaj także:
Galerie zdjęć:
Filmy:
Wideo - instrukcje
Jak zbudować prosty silnik Stirlinga
Zobacz powiększony film oraz inne instrukcje
najcześciej czytane najcześciej czytane
Przeglądy produktów
Czytaj także
Narzędzia
Copyright 2016 obud.pl
forum | partnerzy | reklama | newsletter | kontakt