Chłodzenie pompą ciepła – czy istnieje taka możliwość?

Podziel się:

Chłodzenie pompą ciepła latem
W czasach, w których coraz więcej osób szuka sposobów na zmniejszenie swojego wpływu na środowisko naturalne, energooszczędne rozwiązania są niesamowicie popularne. Jednym z takich rozwiązań są pompy ciepła, które wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych do ogrzewania i chłodzenia budynków. Jednak czy sprawdzają się one równie dobrze w okresie letnim, kiedy temperatury mogą wzrastać do ekstremalnie wysokich wartości? Czy jest możliwe chłodzenie pompą ciepła i jej uniwersalne wykorzystanie przez cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym?

Pompy ciepła – nie tylko do ogrzewania

Pompy ciepła to coraz częstsze rozwiązania zarówno w polskich domach jednorodzinnych, jak i w budownictwie publicznym. Ich popularność wynika nie tylko z europejskich trendów proekologicznych, ale także z oszczędności, jakie przynoszą. Wykorzystują bowiem ciepło z natury, a dzięki nowoczesnym czynnikom chłodniczym, jak R32, mogą grzać nawet przy temperaturze zewnętrznej na poziomie -25°C. W dystrybucji tak pozyskanego ciepła udział może brać instalacja podłogowa, a w niektórych, konkretnych przypadkach nawet tradycyjne ścienne grzejniki.

Co jednak zrobić, by pompy ciepła KAISAI z funkcją chłodzenia faktycznie chłodziły wnętrze?

Wystarczy odwrócenie obiegu czynnika chłodniczego w układzie. Dzięki temu będzie on pobierał ciepło z wnętrza pomieszczenia i transportował je na zewnątrz.

Czy wobec tego pompa ciepła może zastąpić klimatyzator? Czy takie rozwiązanie będzie efektywne i opłacalne?

Pompy ciepła chłodzą w ciepłe dni

 

Chłodzenie domu – klimatyzator czy pompa ciepła?

Pompa ciepła, choć kojarzona głównie z ogrzewaniem, może również pełnić funkcję urządzenia chłodzącego. Z drugiej strony klimatyzator, wykorzystując czynnik chłodniczy do obniżania temperatury powietrza, może ogrzewać wnętrze, dzięki odwróceniu cyklu! Choć wydaje się inaczej, to wybór jednego rozwiązania, które zrealizuje dwie potrzeby, jest dość skomplikowany. Wszystko bowiem zależy od wielu czynników, takich jak:

  • potrzeby użytkownika, np. dodatkowe opcje czy design: klimatyzatory są wzbogacone o funkcje, których pompy ciepła nie miewają, jak na przykład filtry powietrza. Pomagają one oczyszczać wnętrze z alergenów, drobnoustrojów czy nawet smogu. Pompy ciepła z instalacją podłogową używane do chłodzenia są jednak dużo bardziej dyskretne i estetyczne niż podwieszone na ścianach klimatyzatory.

  • warunki klimatyczne: ocieplenie klimatu powoduje, że klimatyzator może doskonale poradzić sobie z ogrzaniem domu nawet w czasie polskiej zimy, jeśli jednak temperatura spadnie drastycznie poniżej zera, może nie być już tak wydajny, jak na przykład pompa ciepła Split Arctic, która będzie efektywnie pracować nawet przy temperaturze zewnętrznej rzędu -25°C;

  • budżet – pompy ciepła i klimatyzacja to w kwestii instalacji praktycznie dwie różne inwestycje. Zależnie od wyboru rodzaju klimatyzatorów czy systemu grzewczego, w domu trzeba przeprowadzić większy lub mniejszy remont, a to może generować koszty.

Wybór między klimatyzatorem a pompą ciepła, kiedy obie technologie mają pełnić zarówno funkcję grzewczą, jak i chłodzącą, jest trudny i zależy od konkretnych potrzeb każdego inwestora. Warto w tej kwestii poradzić się specjalisty, który podpowie optymalne rozwiązanie dopasowane do warunków konkretnego domu.

Montaż pompy ciepła do chłodzenia

 

Chłodzenie pompą ciepła w praktyce

Chłodzenie pompą ciepła nie zawsze będzie możliwe albo tak wydajne, jak chcieliby tego inwestorzy. Należy tu wskazać między innymi fakt, że nie każda instalacja grzewcza będzie odpowiednia do chłodzenia. O ile bowiem czasami da się podłączyć niskotemperaturową pompę ciepła do tradycyjnych grzejników i wykorzystać je do ogrzewania domu, o tyle nie będą one wydajne w chłodzeniu. Znacznie lepiej poradzi sobie z tym instalacja podłogowa albo klimakonwektor. Właśnie dlatego wybór między pompą ciepła a klimatyzacją do chłodzenia może być tak trudny i istotny – wymaga bowiem podjęcia wielu powiązanych ze sobą decyzji, dotyczących różnych aspektów modernizacji czy budowy domu. Ważny z tej perspektywy będzie wybór między pompami ciepła monoblok i split. Chociaż oba urządzenia doskonale radzą sobie z chłodzeniem, trzeba wziąć pod uwagę również inne kwestie, które je od siebie różnią. Pompy ciepła monoblok, jak np. Monoblok Arctic KHC, zajmują mniej miejsca, ponieważ nie wymagają montażu jednostek wewnętrznych. Będą też cichsze – dzięki umieszczeniu wszystkich elementów w jednej obudowie, nie słychać przepływu czynnika chłodniczego pomiędzy urządzeniem zewnętrznym a wewnętrznym. Pompy typu split będą zaś wymagać dodatkowej przestrzeni pod jednostkę wewnętrzną, ale są łatwiejsze w konserwacji.

 Pompa ciepła monoblok

 

Chłodzenie pompą ciepła – odpowiednie rozwiązanie?

Niskotemperaturowe systemy grzewcze, zasilane pompą ciepła, zimą posłużą do ogrzewania, natomiast latem sprawdzą się jako systemy chłodzące. Jest to wygodne, ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które, odpowiednio dobrane do potrzeb inwestora, pozwoli cieszyć się nie tylko idealnymi warunkami termicznymi, ale też znacznymi oszczędnościami. Trzeba jednak mieć na uwadze wszystkie wyzwania, które mogą stanąć na drodze do efektywnego chłodzenia pompą ciepła. Czasami ten pomysł może okazać się nietrafiony – warto skonsultować go ze specjalistami, którzy dopasują odpowiednie rozwiązanie do danego budynku i wskażą, na jakie kwestie zwrócić baczniejszą uwagę.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#promowany_instalacje #instalacje #ogrzewanie #pompa #poradnik #Instalacje grzewcze #materiał partnera

Więcej tematów: