Co można wrzucać do kontenera na gruz budowlany?

Podziel się:

Kontener do zmieszanych odpadów budowlanych 

Każda budowa domu czy też jego remont generują różnego rodzaju odpady budowlane i rozbiórkowe. Uprzątnięcie terenu i wywóz takich śmieci może stanowić dla nas niemały problem. Jak zatem się ich pozbyć? Doskonałym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz budowlany. Firmy zajmujące się tego typu usługami po ich zapełnieniu w bezpieczny sposób wywiozą je z placu budowy do miejsca ich utylizacji. Nie można jednak do kontenera na gruz budowlany wrzucać absolutnie wszystkich pozostałości po budowie czy remoncie domu. Co zatem wolno, a czego nie można wrzucać do takiego kontenera? Sprawdźmy!

Czym są odpady budowlane i rozbiórkowe?

Odpady budowlane i rozbiórkowe to odpady powstałe podczas robót budowlanych, czyli w wyniku budowy, przebudowy, montażu, remontu czy też rozbiórki obiektu budowlanego.

Odpady budowlane i rozbiórkowe możemy podzielić na trzy główne rodzaje:

  1. Gruz czysty - w skład czystego gruzu wchodzą między innymi czysta ziemia (bez pozostałości po korzeniach i trawie), piasek, fragmenty cegieł i betonu, odpady ceramiczne (skute płytki, zlewy czy wanny), skuty tynk, siatki montażowe czy folie malarskie.
  2. Gruz mieszany - do tej kategorii odpadów budowlanych i rozbiórkowych zaliczamy na przykład płyty gipsowo - kartonowe, wełnę mineralną, szkło, tworzywa sztuczne, gips, drewno czy styropian.
  3. Gruz zanieczyszczony - to odpady, wśród których wyszczególniamy, wiadra lub puszki po farbach, worki po cemencie, metalowe elementy konstrukcji, panele podłogowe czy wykładziny.

Warto tu jednak zaznaczyć, iż bez względu na wybór kontenera gruz nie może zawierać odpadów niebezpiecznych, do których zaliczamy eternit oraz azbest.

Gruz po rozbiórce domu

 

Rozmiary kontenerów

Decydując się na wynajem kontenera na odpady budowlane i poremontowe, warto się upewnić, czy wybraliśmy właściwy jego rodzaj oraz typ dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Firmy w swojej ofercie posiadają zarówno kontenery całkiem odkryte jak i te posiadające klapy zamykające. Na odpady budowlane, poremontowe oraz rozbiórkowe najczęściej wybierany jest otwarty typ pojemnika.

Najczęściej stosowane kontenery do tego typu odpadów to:

  • Kontenery małe - 2,7 m3 do 3,7 m3

Najczęściej wykorzystywany jest przy mniejszych pracach budowlanych lub niewielkim remoncie.

  • Kontenery średnie - 6,0 m3 do 8m3

Kontenery te cieszą się największym zainteresowaniem i zamawiane są zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne.

  • Kontenery duże - 8,0 m3 i więcej

Tego typu zbiorniki charakteryzuje duża ładowność, jednak dokonując zamówienia, warto zwrócić uwagę na podłoże na którym stanie taki kontener, gdyż ze względu na duży ciężar może uszkodzić nawierzchnię.

Co nie powinno się znaleźć w kontenerze na gruz budowlany?

Ze względu na zupełnie inny sposób utylizacji niektóre odpady absolutnie nie powinny znaleźć się w kontenerze na odpady budowlane, a należą do nich między innymi:

  • różnego rodzaju elektrośmieci (stare urządzenia RTV i AGD),
  • lampy, świetlówki, żarówki,
  • baterie,
  • resztki papy,
  • opony samochodowe,
  • azbest,
  • eternit,
  • odpady komunalne.

Należy pamiętać o przestrzeganiu zasad dotyczących rodzaju odpadów wrzucanych do kontenera na gruz budowlany. Nie dostosowanie się do tych wytycznych może skutkować nieodebraniem odpadów przez obsługującą nas firmę.

Ile kosztuje kontener na odpady budowlane?

Stawki za wypożyczenie kontenera są zróżnicowane i uzależnione są od pojemności kontenera, rodzaju odpadów (najniższa cena naliczana jest za czysty gruz), odległości od firmy specjalizującej się wynajmem kontenerów, trudności z dojazdem, niestandardowej lokalizacji oraz konieczności asysty dodatkowego pracownika.

Przed wynajęciem pojemnika na gruz należy koniecznie się dowiedzieć, jak dana firma rozlicza się za wynajem kontenera oraz co może spowodować wzrost ceny, by wszystko było jasne i przejrzyste dla nas.

Dlaczego warto wynająć kontener na gruz?

Wynajem kontenerów to nie tylko wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorstw budowlanych, ale również osób prywatnych. Proces wynajmu jest niezwykle prosty wystarczy zamówić kontener na konkretny dzień i godzinę poprzez profesjonalną firmę zajmująca się odpadami, następnie załadować go i zgłosić jego odbiór. W przypadku wywozu dużej ilości śmieci istnieje możliwość wymiany zapełnionego kontenera na pusty.

Wypożyczenie kontenera na gruz to również oszczędność pieniędzy, ponieważ wynajem dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb klienta - określa jak duży potrzebny jest mu kontener i na jaki czas.

Samodzielny wywóz odpadów budowlanych i poremontowych wymaga organizacji oraz przede wszystkim czasu, dlatego warto zlecić to profesjonalistom. Wywóz śmieci budowlanych w Bolesławcu gwarantuje szybki i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego klienta wywóz odpadów z placu budowy.

Zgodnie z obowiązującym prawem odpady budowlane nie mogą być wrzucane do zwykłych pojemników na śmieci pod groźbą kary finansowej wynoszącej nawet 5000 złotych. Profesjonalna firma zajmująca się wywozem odpadów budowlanych i rozbiórkowych w bezpieczny i zgodny z prawem sposób przetransportuje śmieci do odpowiedniego miejsca ich składowania.

Bezpieczeństwo to kolejna ważna kwestia podczas budowy czy remontu obiektu budowlanego. Kontener na gruz pomoże utrzymać porządek na placu budowy, co znacząco minimalizuje ryzyko wypadków i obrażeń.

Rozładunek kontenera

 

Odpady budowlane i rozbiórkowe - zmiany w 2025 roku

Obowiązkowa segregacja odpadów budowlanych i rozbiórkowych nazywana w skrócie BiR, która miała wejść w życie w 2023 roku, została przesunięta o dwa lata na rok 2025. Selektywna zbiórka odpadów budowlanych i rozbiórkowych od tegoż właśnie roku będzie obowiązkowa. Oznacza to, że wytwórca odpadów budowlanych będzie zmuszony do wstępnej segregacji odpadów na sześć frakcji w miejscu prowadzenia prac: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne (kamienie, beton, cegła, płytki, materiały ceramiczne).

Konsekwencją niewykonania obowiązkowej segregacji odpadów budowlanych przez firmy będzie skutkowało wysoką karą!

Kogo nie będzie dotyczył nowy obowiązek segregacji odpadów budowlanych?

Zwolnienie z obowiązku selektywnego zbierania i odbierania odpadów budowlanych według ustawy o odpadach budowlanych i rozbiórkowych będzie dotyczył:

  • gospodarstw domowych,
  • Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,
  • odpadów budowlanych i rozbiórkowych, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określonych w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 roku.

Podsumowanie

Gruzu i innych odpadów budowlanych i rozbiórkowych nie można tak po prostu wyrzucić do zwykłych koszy na śmieci. Na samodzielny wywóz gruzu warto zdecydować się, gdy dysponujemy pojazdem ciężarowym lub dostawczym, jednak prostszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera. Firma wynajmująca tego typu pojemniki dostarczy, a następnie w umówionym terminie odbierze napełniony zbiornik wywożąc śmieci w odpowiednie do tego miejsce.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #ochrona #do ochrona_srodowiska #Ochrona - tematy pozostałe #materiał partnera

Więcej tematów: