Test szkła kuloodpornego

Podziel się:
Wygląda jak zwykła szyba – gładka i przejrzysta. Tymczasem potrafi wytrzymać ostrzał z 10 metrów pociskami z broni o kalibrze 7,62 x 51 mm. Na strzelnicy testom poddano szyby kuloodporne ze szkła laminowanego Pilkington Optilam™.

Fot. PilkingtonFot. PilkingtonFot. PilkingtonFot. Pilkington
Strzelnicę „Poligon” pod Skierniewicami odwiedziła nietypowa ekipa. Celem jej prób strzeleckich były bowiem nie szkoleniowe tarcze, ale - szyby. W ten sposób NSG Group, właściciel marki Pilkington, jeden z największych światowych producentów szkła, postanowił sprawdzić wytrzymałość szyb laminowanych. Testom poddano szyby w klasach od BR2S do BR6S wg normy PN-EN 1063: 2002, które wystawiono na ostrzał z kilku rodzajów ostrej broni palnej.

- Co gwarantuje bezpieczeństwo szyb kuloodpornych? Szkło kuloodporne jest to specjalnie dobrana kombinacja różnej grubości tafli szkła połączonych ze sobą folią PVB (poliwinylobutyral) w procesie laminowania – mówi Iwona Konarska Product Manager w Pilkington IGP. - Pocisk spłaszcza się przechodząc przez poszczególne warstwy szyby, a jego energia zostaje przez nie pochłonięta i dzięki temu nie przeszywa jej na wylot. Szyba w zależności od klasy utrzymuje swoją formę po ataku pociskiem 9 mm z odległości 5 m czy nawet całej serii z karabinu – dodaje.

Fot. PilkingtonFot. Pilkington
Najcieńsze wyprodukowane w skierniewickim zakładzie Pilkington IGP szkło kuloodporne, którego nie przebija pocisk o kalibrze 9 mm pistoletu typu Luger ma grubość 20 mm (klasa BR2S), najgrubsze zaś 73 mm (klasa BR7S) wytrzymujące atak pociskami z rdzeniem stalowym wystrzelonymi z karabinu snajperskiego. Przed wprowadzeniem produktu na rynek szyby przechodzą badanie przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych zgodnie z obowiązującymi standardami, aby uzyskać odpowiedni certyfikat.

Szkło Pilkington Optilam sprzedawane jest zarówno w formie pojedynczych formatek, jak również w szybach zespolonych o różnych dodatkowych funkcjach – przeciwsłonecznych, izolacyjnych czy akustycznych.
REKLAMA:

Szkło kuloodporne ma szerokie zastosowanie przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, straży granicznej, policji, ambasadach, bankach, sklepach jubilerskich czy kantorach gwarantując najwyższy stopień ochrony. Cieszy się też coraz większą popularnością również wśród prywatnych inwestorów w kraju i za granicą.

- Dla najbardziej wymagających klientów proponujemy szyby kuloodporne na bazie szkła odżelazionego Pilkington Optiwhite lub antyrefleksyjnego Pilkington OptiView™, które zapewnia niemal idealną przejrzystość – proponuje Iwona Konarska.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pilkington
#okna #czytelnia #pilkington #szklo #okna i drzwi #Przeszklenia

Więcej tematów: