Zwycięzcy Wood Awards

Podziel się:
Pod koniec 2017 roku ogłoszono wyniki prestiżowego konkursu Wood Awards. Wśród laureatów znalazło się kilka projektów, do wykonania których autorzy użyli amerykańskiego drewna liściastego.

Ustanowiony w 1971 roku konkurs Wood Awards to pierwsze brytyjskie wyróżnienia, przyznawane za wyjątkowe osiągnięcia w architekturze i designie, w których wykorzystano jedyny na świecie materiał naturalnie zgodny ze zrównoważoną gospodarką. W ramach konkursu wyłaniane są najciekawsze realizacje z drewna z zakresu designu, rzemiosła i budownictwa.

Fot. AHECFot. AHECFot. AHECFot. AHEC

ZWYCIĘZCA W KATEGORII EDUKACJA I SEKTOR PUBLICZNY

W kategorii „Edukacja i sektor publiczny” w finale znalazły się aż cztery projekty. Zwycięski okazał się projekt Maggie’s Centre w Oldham. Zdaniem jurorów zasłużył na ten tytuł ze względu na pełne wrażliwości podejście do architektury; ponadto jako pierwszy na świecie przesunął granice w wykorzystaniu drewna liściastego.
REKLAMA:

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych – placówek brytyjskiego publicznego systemu opieki zdrowotnej. Emanują ciepłem i przyjazną atmosferą.

Projektując budynek Maggie’s Centre w Oldham i dobierając materiały, architekci dRMM wybrali tulipanowiec amerykański ze względu na korzystny wpływ drewna na otoczenie oraz na typowe dla tego gatunku wytrzymałość i ciepłą barwę.

Dla AHEC jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w ciągu ostatnich dziesięciu lat prac badawczo-rozwojowych w obszarze nowatorskich rozwiązań dotyczących drewna konstrukcyjnego; niesie ze sobą potencjał upowszechnienia drewna klejonego warstwowo (CLT) w branży budowlanej. Projekt stworzony przez dRMM z wykorzystaniem drewna liściastego ma szansę przyczynić się do zmian w postrzeganiu konstrukcji drewnianych przez architektów i inżynierów.

Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański, biały dąb amerykański
Lokalizacja: Oldham, Wielka Brytania
Architekt: dRMM
Klient/właściciel: Maggie’s
Doradztwo materiałowe i pośrednictwo w zakupie: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Główny wykonawca: Parkinson Building Contractors
Podwykonawca w zakresie drewna konstrukcyjnego: Züblin Timber

Fot. AHECFot. AHECFot. AHECFot. AHEC

NAGRODA ZA NAJLEPSZĄ KONSTRUKCJĘ

Za najlepszy projekt uznano The Smile – konstrukcję zaprezentowaną podczas Festiwalu Designu w Londynie w 2016 r. Projekt doceninono za niezwykłą i wyrafinowaną technologię wykonania oraz zręcznie zamaskowaną, pozorną lekkoś
całej struktury.

The Smile to najbardziej ambitna konstrukcja z drewna klejonego warstwowo, jaka dotychczas powstała. Wyróżnienie Wood Awards jest czwartym, które intalacja otrzymała obok: Display Award na World Architecture Festival, Pavillions Award podczas Architizer A+ Awards oraz nagrody w kategorii Projekt architektoniczny/mała architektura w konkursie Architecture Prize.

„Użycie nieprzetestowanego wcześniej drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo, było dużym wyzwaniem zwłaszcza, że drzwi wejścowe do konstrukcji umiejscowione zostały w strefie największych naprężeń. Prostym, ale i eleganckim rozwiązaniem okazały się tu starannie ukryte detale konstrukcyjne. Tę wyjątkową strukturalną formę podkreślono dodatkowo przeszklonymi platformami na obu końcach pawilonu” – argumentował wybór zwycięzcy juror Nathan Wheatley,

Instalacja The Smile wykreowała niezwykłe, oddziaływujące na zmysły środowisko, w którym dzięki integracji struktury, powierzchni, przestrzeni i światła powstało ogólnie dostępne miejsce spotkań. The Smile, który w zamyśle miał być przystosowaną do zamieszkania arką, to wysoki na 3,5 metra, szeroki na 4,5 metra i długi na 34 metry zakrzywiony drewniany tunel. Jego końce, zamknięte platformami widokowymi, wznoszą się na 12 metrów. Wejście do konstrukcji umieszczono w miejscu, gdzie łuk opiera się na ziemi. W środku może przebywać równocześnie sześćdziesiąt osób. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, z wykorzystaniem długich wkrętów, można było zrobić wejście w miejscu największych naprężeń konstrukcji.

W The Smile pierwszy raz wykorzystano duże panele z drewna tulipanowca amerykańskiego klejonego warstwowo. Cała konstrukcja powstała zaledwie z dwunastu takich paneli o rozmiarach 14m na 4,5m każdy.
Gatunek drewna: tulipanowiec amerykański
Lokalizacja: Chelsea College of Arts, Londyn
Architekt: Alison Brooks Architects
Klient: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) / Festiwal Designu w Londynie
Inżynier budowlany: Arup
Producent CTL: MERK Timber GmbH, Züblin Timber

Fot. AHECFot. AHECFot. AHECFot. AHEC

ZWYCIĘZCA W KATEGORII PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA

Jurorzy oceniający meble i produkty w tej kategorii, pod przewodnictwem Maxa Frasera (kuratora i autora książek o tematyce designu), zebrali się na naradę już we wrześniu 2017 r. podczas Londyńskich Targów Designu.

Krzesło Narin zaprojektowane przez Davida Irwina dla Case Furniture zostało uznane za najlepsze w kategorii „Produkcja przemysłowa”. Sędziowie docenili eleganckie wzornictwo krzesła i uznali je za produkt atrakcyjny dla szerokiej grupy odbiorców.

Projektem Narvin firma Case chciała zmienić powszechne podejście do składanego krzesła, tak aby stało się ono meblem, który z dumą może być prezentowany we wnętrzu przez cały rok, a nie stanowić jedynie awaryjne siedzisko, wyjmowane ze schowka. „To było prawdziwe wyzwanie – uzyskać naprawdę komfortowe miejsce do siedzenia, a jednocześnie zachować wszelkie wymogi użytkowe składanego krzesła. Płynność linii i łączeń mebla widać w sposobie, w jaki nogi toczone z litego drewna przechodzą w formowane oparcie. To kluczowy element projektu - zapewnia on nie tylko wygodne wsparcie dla pleców, ale też jest osią, w której obracają się nogi krzesła. Siedzenie i oparcie wykonano z wysokiej klasy sklejki brzozowej pokrytej okleiną z orzecha i dębu, natomiast reszta krzesła jest z litego drewna” – powiedział David Irwin, projektant.

Gatunek drewna: biały dąb amerykański, czarny orzech amerykański, brzoza
Projektant: David Irwin
Wykonawca/producent: Case Furniture
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
#wiadomości #architektura #meble #nagrody #wnetrza #konkursy

Więcej tematów: