Fundusze unijne przyspieszają rozwój budownictwa modułowego

Podziel się:
Budżet do rozdysponowania dla Polski, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 wynosi 82,5 mld euro. To gigantyczne środki, które przyspieszą rozwój polskiej gospodarki. Istotną część funduszy unijnych firmy przeznaczają m.in. na rozbudowę obiektów przemysłowych, magazynowych i handlowych. Wspomniana tendencja nakręca sprzedaż rozwiązań modułowych, które oferuje Touax.

Fot. TouaxFot. TouaxPrzedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski, coraz częściej aplikują o unijne środki pomocowe. Dla wielu z nich dotacje z UE stanowią jedyne źródło finansowania, które umożliwia realizację inwestycji. Według danych Ministerstwa Rozwoju, w perspektywie finansowej na lata 2014-2020, akceptacje uzyskało ponad 20 400 wniosków, na łączną kwotę dofinasowania ponad 113 mld zł. Całkowita wartość projektów przekroczyła kwotę 176 mld zł.

Na rozwiązania modułowe zdecydowały się m.in. samorządy z Warszawy, Poznania, Szczecina i podwarszawskich Ząbek. Władze lokalne dostrzegły bardzo znaczące zalety wynikające ze stosowania technologii budownictwa modułowego. Przede wszystkim chodzi o szybkość budowy na własnym lub dzierżawionym terenie, relatywnie niskie koszty, a także skalowalność. Oznacza to możliwość dowolnego zmniejszania lub zwiększenia budynku. Technologia modułowa umożliwia też prowadzenie prac budowlanych przez cały rok, bez względu na temperaturę.
REKLAMA:

Technologia modułowa ma różnorodne zastosowania. Od obiektów przemysłowych np. hale, magazyny, poprzez budynki wykorzystywane w gastronomii, a także dworce tymczasowe po szkoły oraz przedszkola. Tak duże spektrum możliwych zastosowań budownictwa modułowego oznacza, że ta technologia jest uniwersalna. Umożliwia ona dostosowanie parametrów budowanych obiektów do potrzeb zróżnicowanej klienteli. Nowoczesne, modułowe rozwiązania kontenerowe pozwalają na postawienie w bardzo krótkim czasie tymczasowych obiektów, które są nie tylko wygodne, ale i estetyczne.

Touax takie właśnie tymczasowe dworce wybudował dla PKP w Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie i Sopocie. Tymczasowe dworce mogą mieć świadectwa energetyczne – podobnie, jak w przypadku obiektów stałych. Budynki modułowe zostały zaprojektowane tak, by w naturalny sposób zmniejszyć zużycie energii. Poszczególne moduły zostały połączone w optymalny sposób, który ogranicza powierzchnie ścian zewnętrznych, dzięki czemu znacznie zmniejszone zostały straty ciepła. Budynki mogą także zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne, doświetlające przeszklenia, a także w wiatrołapy, które eliminują przeciągi i zapewniają wymianę powietrza w kontenerze.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Touax
#wiadomości #wnetrza #budowa

Więcej tematów: