Ciepło z natury wprost dla zdrowia

Podziel się:
Zespół Turystyczno- Wypoczynkowo- Rehabilitacyjny Caritas Diecezji Opolskiej– „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śląskim posiada jedną z największych instalacji grzewczych opartych o urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. Dzięki temu ośrodek zredukował koszty ogrzewania praktycznie do zera.

Fot. ViessmannFot. Viessmann
Nieustanna praca nad rozwojem nowych technologii, wykorzystujących odnawialne źródła energii, owocuje produkcją innowacyjnych systemów grzewczych najwyższej jakości. Sprawują się one idealnie w ogrzewaniu domów jednorodzinnych, jak również w dużych inwestycjach, w budynkach użyteczności publicznej. Dla wielu z nas kolektory słoneczne, pompy ciepła, czy kotły na biomasę kojarzą się głównie z domami jednorodzinnymi. Nie mniej jednak ich parametry techniczne pozwalają na sprawną i efektywną pracę również w dużych obiektach, takich jak, np. szkołach, kościołach, obiektach sportowych, fabrykach, a nawet szpitalach, gdzie jest nieustanne zapotrzebowanie na duże ilości ciepłej wody użytkowej. Inwestycja w system grzewczy, oparty na odnawialnych źródłach energii, jest przyjazna dla środowiska, ale przede wszystkim dla samego inwestora, gdyż znacznie redukuje koszty. Dodatkowym atutem przemawiającym za modernizacją systemu grzewczego, opartego na urządzeniach, wykorzystujących energię odnawialną, są fundusze unijne, których odbiorcami mogą być gminy, przedsiębiorstwa, a także osoby indywidualne.

Fot. ViessmannFot. Viessmann
Zespół Turystyczno- Wypoczynkowo- Rehabilitacyjny. .Aby zapewnić niskie koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zbudowano instalację opartą na pompach ciepła i kolektorach słonecznych firmy Viessmann. Ośrodek jest ogrzewany za pomocą pięciu pomp ciepła Vitocal 300 BW 280, o łącznej mocy grzewczej 408 kW (5 x 81,2 kW). Moc chłodnicza pobierana z dolnego źródła wynosi 311,5 kW (5 x 62,3 kW). Dolne źródło dla każdej pompy stanowią odwierty o łącznej długości 1200 mb. W sumie dolne źródło, to 3 studzienki po 16. odwiertów, o długości 125 mb każdy. Instalacja wspomagana jest przez płaskie kolektory słoneczne Vitosol 100-F typ SH1. Łączna powierzchnia baterii kolektorów wynosi niemal 140m2 (60x 2,33m2). Ciepła woda użytkowa ogrzewana jest przede wszystkim przez kolektory słoneczne, z ewentualnym dogrzewem z dwóch pomp ciepła BW280. Jeżeli woda użytkowa została już ogrzana, instalacja solarna przełączona zostaje na wstępne ogrzewanie basenu wewnętrznego z dogrzewem przez pompy ciepła.
REKLAMA:

Oszczędne ogrzewanie

Instalacja grzewcza w „Sebastianeum Silesiacum” pozwala w pełni zaspokoić duże zapotrzebowanie na ciepło, jak również na ciepłą wodę użytkową, przy jednoczesnej redukcji wydatków na ogrzewanie. Jest ona w pełni oparta na odnawialnych źródłach energii, dzięki czemu odchodzą koszty zakupu i transportu surowców energetycznych. Ośrodek jest niezależny od niepewnych cen i dostaw gazu, czy ropy naftowej. W porównaniu z tradycyjnym, nieefektywnym systemem grzewczym, pompy ciepła gwarantują redukcję kosztów ogrzewania nawet o 66%. Kolektory słoneczne pełnią funkcję wspomagającą, przygotowują ciepłą wodę użytkową. Energia słoneczna jest za darmo, słońce nie wystawia rachunków za swoje „usługi”. Kolektory słoneczne są niejako magazynierem pobranej energii słonecznej, która następnie jest wykorzystywana do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu zimą można oszczędzić do 60%, zaś latem słońce może zredukować koszty do zera, w 100% pokrywając zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Często panuje błędne przekonanie, że w polskich warunkach klimatycznych, gdzie panują niskie temperatury, duże zachmurzenie i występują częste i wysokie opady, kolektory słoneczne nie spełniają swojej roli. Nie jest to prawdą. Kolektor słoneczny pracuje nawet przy zachmurzonym niebie. Dzięki temu mamy pewność, że będzie on działał efektywnie również u nas.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Viessmann
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #viessmann #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: