Wykryje minę, usunie kurz - iRobot

Podziel się:
iRobot to przedsiębiorstwo, które za priorytet działalności stawia sobie produkcję robotów militarnych przydatnych m.in. w lokalizowaniu min. Producentom nie przeszkadza to w wymyślaniu technologii wspomagających domowe zaopatrzenie w wojnie z brudem.

Irobot powstało w Ameryce w 1991 roku. Z początku zakres działalności skupiał się wyłącznie na technologii wojskowej. Z czasem firma rozszerzyła działalność o roboty domowe. Obecnie urządzenia iRobot szturmują gospodarstwa domowe. Jeszcze trochę, a odkurzanie, mopowanie i mycie podłóg będą odbywały się za naszymi plecami.

Robot odkurzający - iRobot Roomba 980, fot. RumourRobot odkurzający - iRobot Roomba 980, fot. Rumour

iRobot Roomba 980 - robot odkurzający

iRobot odkurzający wyposażony jest w nawigację adaptacyjną. Znaczy to, że potrafi interpretować otoczenie i dostosowywać pracę do aktualnych warunków. Jeśli w czasie swojej pracy iRobot zmieni powierzchnię czyszczącą z twardej podłogi na miękki dywan, samoistnie zwiększy siłę odkurzania.
REKLAMA:

Model wyposażony jest w wizualną lokalizację i mapowanie (vSLAM), dzięki którym buduje mapę pomieszczeń, utrzymuje optymalny tor pracy i sprząta dopóki cała powierzchnia nie zostanie wyczyszczona.

Zastosowanie aplikacji mobilnej iRobot Home sprawia, że obsługa robota jest niezwykle łatwa – zapewnia pełną kontrolę nad robotem z każdego miejsca, w każdym momencie.

Robot mopujący - iRobot Braava 390T, fot. RumourRobot mopujący - iRobot Braava 390T, fot. Rumour

iRobot Braava 390T - robot mopujący

iRobot Braava służy do mopowania podłóg twardych. W najnowszym modelu system poruszania się został zintegrowany z systemem nawigacji. Dzięki temu rozwiązaniu robot jest w stanie rozpoznać miejsca, w których już sprzątał oraz te, do których powinien się jeszcze udać. Na wyposażeniu robota znajdziemy również stację Turbo ładowania, która znacznie skraca czas ładowania robota.

Braava 390T skutecznie czyści wszelkiego rodzaju podłogi twarde (terakota, drewno, laminat itp.) omijając powierzchnie z materiału (wykładziny, dywany itp.), jak również wszelkiego rodzaju uskoki i schody, wykrywając je. Po skończonej pracy robot powróci do miejsca, w którym ją rozpoczęła.

iRobot ma dwa tryby pracy:
- zamiatania (praca na sucho) - robot przeciera podłogę wzdłuż
prostych, równolegle sąsiadujących ze sobą linii używając suchej ścierki,
która skutecznie zbiera włosy, kurz i inne zabrudzenia;
- mopowania (praca na mokro) - używając wilgotnej ściereczki, robot
porusza się w krótkich sekwencjach. Kreśląc „jodełkę” jedzie w jedną
stronę, cofa się nieznacznie, aby wykonać ruch w drugą stronę. Braava
powtarza ten ruch na ścieżce przebiegającej wzdłuż prostych,
równoległych ze sobą linii.

Robot myjący - iRobot Scooba 450, fot. RumourRobot myjący - iRobot Scooba 450, fot. Rumour

iRobot Scooba 450 - robot myjący

Scooba 450 pracuje w oparciu o nowy, 3-stopniowy system sprzątania. Pierwszym etapem jest przygotowanie podłogi do pracy poprzez jej zwilżenie, aby rozmiękczyć zaschnięte plamy. Następnie wirująca szczotka w głowicy czyszczącej szoruje podłogę, podczas gdy umieszczona za nią ssawka zbiera zabrudzoną wodę z podłogi. W końcowym etapie Scooba 450 zbiera z podłoża nadmiar wody, pozostawiając za sobą czystą powierzchnię.

Po wykonanej pracy Scoobę 450 można załadować na dwa sposoby, tradycyjnie kablem sieciowym bądź w stacji ładowania. W stacji można również suszyć urządzenie, redukując możliwość rozwoju drobnoustrojów w urządzeniu. Kompaktowy kształt ładowarki (wys. 33 cm, gł. 26 cm, sz. 22 cm) umożliwia ulokowanie iRobota w pozycji pionowej.

iRobot Scooba 450 daje możliwość wyboru jednego z dwóch trybów pracy:
- pełny – 40 - minutowy dla powierzchni do 28 m²;
- skrócony – 20 - minutowy dla powierzchni do 14 m².

Dokąd zmierzają iRoboty?

Colin Angle założyciel marki iRobot tak widzi przyszłość domowych robotów: "w niedalekiej przyszłości roboty sprzątające o różnych funkcjach będą połączone w chmurze. Dzięki temu będą mogły wzajemnie informować się o postępach swoich prac i efektywnie współpracować, np. aby po odkurzeniu danego pomieszczenia, pojawił się w nim robot, który wyczyści podłogę na mokro.”

forum.obud.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#czytelnia #narzedzie #do czyszczenie #maszyny #Elektronarzędzia

Więcej tematów: