Nominacje do Brick Award 2016 są już znane - Wienerberger

Podziel się:
Jest już znana ostateczna lista 50 projektów nominowanych do nagrody Brick Award 2016. Zostało zgłoszonych ponad 600 projektów z 55 krajów z całego świata. Zwycięskie projekty wybiera międzynarodowe Jury składające się ze światowej sławy architektów z Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Słowenii.

Fot. WienerbergerFot. Wienerberger
W 2016 roku Wienerberger przyzna międzynarodową nagrodę po raz siódmy. W edycji 2016 z ponad 600 projektów pochodzących z 55 krajów zespół krytyków architektury wyselekcjonował ostateczną listę projektów – kandydatów do nagrody Wienerberger Brick Award 2016. Nagroda zostanie przyznana w pięciu kategoriach:
- Budynek mieszkalny (Residential Use),
- Budynek użyteczności publicznej (Public Use),
- Modernizacja (Re-Use),
- Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill)
- Specjalne zastosowanie (Special Solution).

Profil nominowanych projektów w 7 edycji nagrody jest bardzo zróżnicowany. Wśród 50 wybranych realizacji znalazł się The Dr Chau Chak Wing Building stanowiący główny element kampusu Uniwersytetu Technologicznego w Sydney w Australii. Budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Franka Gehry’ego, laureata nagrody Pritzkera znanego z realizacji niemal ikonicznych budynków, jak Muzeum Guggenheima w Bilbao i Daryl Jackson Robin Dyke Architects.
REKLAMA:

Uwagę krytyków zwrócił także irański projekt Hooba design group, który jest nowoczesną interpretacją tradycyjnej architektury tego kraju. Znajdujący się w samym centrum miasta sklep, o powierzchni zaledwie 28 metrów, został przearanżowany na kawiarnię.

Wśród nominowanych są także projekty o specjalnym znaczeniu dla lokalnych społeczności. Przykładem jest Women’s Opportunity Center (WOC) powstałe w Rwandzie. Centrum zostało zaprojektowane przez Sharon Davis Design jako innowacyjny budynek, który prezentuje pasywne ochładzanie budynku i solarne zacienianie.

Tegoroczne nominacje mają także polski akcent, czyli Teatr Szekspirowski w Gdańsku zaprojektowany przez włoskiego architekta prof. Renato Rizziego. Jego lokalizacja w mieście nie jest przypadkowa. Powstał w pobliżu miejsca, w którym według archiwaliów w XVII wieku działa tzw. szkoła Fechtunku, instytucja, w której wystawiano dramaty Szekspira.

Spośród nominowanych do nagrody projektów międzynarodowe, złożone z architektów Jury wyłania zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Oceniając prace Jury bierze pod uwagę takie kryteria jak: innowacyjność projektu bryły, umiejętne wykorzystanie ceramiki jako materiału w połączeniu z funkcjonalnością, zrównoważonym rozwojem i efektywnością energetyczną. Spektrum możliwych zastosowań materiałów ceramicznych to poza klasycznymi cegłami konstrukcyjnymi czy elewacyjnymi również kreatywnie zastosowane elewacyjne panele z ceramiki, dachówki ceramiczne bądź ceglany bruk. Specjalna uwaga członków Jury kieruje się na to, w jaki sposób budynek komponuje się z otoczeniem oraz na formę, estetykę i jakość architektury ogólnie. Zastosowanie ceramiki marki Wienerberger nie jest warunkiem wzięcia udziału w konkursie i nie stanowi kryterium oceny.

Lista zwycięzców projektów zostanie ogłoszona 19 maja 2016 roku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wienerberger
#wiadomości #projekty #ściany #konkursy #wienerberger #ceramika

Więcej tematów: