Dzikie krycie z naturalnego łupka

Podziel się:
Praca i życie w środowisku pod dachem z łupka

Niedaleko Frankfurtu znajduje się dom. Stoi on na wzgórzu, na działce o powierzchni 26 tys m kw. W ciągu dnia budynek służy jako biuro. Wieczorem zmienia się w miejsce do wypoczynku i relaksu, miejsce do którego można zaprosić znajomych. A wszystko to dzięki uchwytom zamontowanym na meblach. Meble dzięki nim można nieco przesunąć, a do użytku domowników i gości powstaje sala balowa o powierzchni 200 metrów kwadratowych.

Bez rynny , deszczówka spływa po dachu i wpada w żwir, Fot.Rathscheck SchieferBez rynny , deszczówka spływa po dachu i wpada w żwir, Fot.Rathscheck Schiefer
Pomysły na stworzenie tego domu projektant zaczerpnął z miłości do natury, tworząc ten niecodzienny projekt. Budynek jest owalny, zbudowany z krzemienia i pokryty dachem z łupków. Ten skomplikowany projekt wymagał dopracowania wielu szczegółów. Do stworzenia konstrukcji budynku potrzebne było wieloletnie doświadczenie i technologie zaczerpnięte z natury. To dlatego do jego budowy użyto tyle naturalnych materiałów, a głównie drewna i naturalnego łupka.

Praca i życie w środku natury: dachy łupkowe i ściany kamienne, Fot.Rathscheck SchieferPraca i życie w środku natury: dachy łupkowe i ściany kamienne, Fot.Rathscheck Schiefer
Dzikie krycie z łupków od firmy Rathscheck. Dach o dużym otworze wentylacyjnym i uroczym kominie, Fot.Rathscheck SchieferDzikie krycie z łupków od firmy Rathscheck. Dach o dużym otworze wentylacyjnym i uroczym kominie, Fot.Rathscheck Schiefer

 Bez rynny , deszczówka spływa po dachu i wpada w żwir, Fot. Rathscheck Schiefer Bez rynny , deszczówka spływa po dachu i wpada w żwir, Fot. Rathscheck Schiefer
Odsłonięta konstrukcja dachu,  Fot. Rathscheck SchieferOdsłonięta konstrukcja dachu, Fot. Rathscheck Schiefer

Dzikie krycie na dachu

W efekcie studiów projektowych i obserwacji natury projektant zdecydował się na duży zaokrąglony dach, pokryty łupkiem. Konstrukcja to dwie mocne kłody drewniane i nieobrobione krokwie, które stworzyły widoczną od wewnątrz konstrukcję dachową.
REKLAMA:

Osłonę termiczną stanowi 18 cm wełny mineralnej. Aby dach oddychał, projektant umieścił w konstrukcji czterocentymetrową przestrzeń wentylacyjną. W odróżnieniu do zwykłego dachu ma on bardzo długi okap. Dodatkowego atutu pokryciu dodaje okrągły komin i przepiękne zdobienia.

Dach nie musi mieć rynny, gdyż woda spływająca z niego, jest dzięki długiemu okapowi odprowadzana daleko od budynku, po czym spada na rozsypany na około domu gruby żwir, który zapobiega powstawianiu błota po deszczu.

Co to jest dzikie krycie łupkiem?

To jedno z najoryginalniejszych pokryć dachowych, polegające na obróbce surowego kamienia bezpośrednio na dachu. Układane kamienie nie mają jednego konkretnego wzoru, jak na przykład dachówka. Dekarz, a w zasadzie artysta dekarz, formuje i układa poszczególne kamienie tak by stworzyły jednolity dach, szczelny i estetyczny. Układanie na dziko to prawdziwy majstersztyk w rzemiośle. Efekt wykonanego pokrycia przypomina najstarsze formy układania dachu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Rathscheck Schiefer
#czytelnia #dachy #na dach #na dach_skosny #z lupek #rathscheck_schiefer #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: