W Gdańsku powstał pierwszy hybrydowy dom zaprojektowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort

Podziel się:
Do niedawna domy samodzielnie zapewniające sobie energię elektryczną wydawały się być wymysłem pisarzy fantasy, a budownictwo energooszczędne kojarzone było z modą, prestiżowymi inwestycjami i dużymi nakładami finansowymi. W Polsce dzisiaj takie rozwiązania stają się standardem.

fot. Royal Brandfot. Royal BrandW Gdańsku, w dzielnicy Osowa, powstał właśnie pierwszy dom hybrydowy zasilany energią odnawialną, realizowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort . Przy realizacji budowy wykorzystano innowacyjne rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że koszty utrzymania domu mogą być niższe nawet o 40%, w porównaniu do budynków standardowych.

fot. Royal Brandfot. Royal BrandJestem przekonany, że budowa komfortowych i energooszczędnych domów przyszłości, to wielka szansa nie tylko na podniesienie standardów budownictwa mieszkaniowego, ale również na podniesienie standardów życia i odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do źródeł energii. Nic tak nie przekona inwestora do użycia konkretnych rozwiązań jak pokazanie ich w praktyce. Urzeczywistniliśmy ideę, która funkcjonowała w teorii już od dobrych kilku lat. Otwieramy dom wykonany w standardzie Multi-Comfort, który jest przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce – mówi Benedykt Korduła, lider projektu Saint-Gobain.Multi-Comfort
REKLAMA:

fot. Royal Brandfot. Royal BrandPrzy budowie zostały wykorzystane najwyższej jakości produkty marek Grupy Saint-Gobain: ISOVERr, Weber, Rigips, PAM, Glassolutions oraz Ecophon. Dzięki temu dom jest nie tylko energooszczędny i przyjazny dla środowiska, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza.
Ponadto zastosowano w tym domu najnowocześniejsze rozwiązania redukujące zużycie energii czy wręcz produkujące energię jak pompa ciepła i panele fotowoltaiczne. Jak w każdym domu niskoenergetycznym elementem niezbędnym jest system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Źródłem ciepła w domu będzie ciepło energii zawartej w gruncie, pobieranej i przetwarzanej przez pompę ciepła, przy niewielkim udziale energii elektrycznej. Woda użytkowa będzie podgrzewana przez system kolektorów słonecznych, zlokalizowanych na dachu. Zainstalowane panele fotowoltaiczne będą przetwarzać odzyskaną energię słoneczną na prąd, który posłuży do zasilania małych urządzeń w gospodarstwie domowym. Dodatkowo ścieki bytowe odprowadzane są do zbiornika, w którym elementy stałe oddzielane będą od wody, a woda podczyszczana. W domu zainstalowany jest również system pozwalający na magazynowanie deszczówki, którą można wykorzystać przy pracach ogrodowych.

fot. Royal Brandfot. Royal BrandBudowa takiego domu jest średnio o 10-20 procent droższa niż tradycyjnych, jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do ich budowy mogą się zwrócić już w ciągu kilku lat. Miesięczny koszt utrzymania (ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna oraz wywóz śmieci) to wydatek w wysokości ok. 200 zł.

fot. Royal Brandfot. Royal BrandDzięki kompleksowemu podejściu, normy przyjęte w projekcie Saint-Gobain Multi-Comfort spełniają wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym. Dlatego wszyscy inwestorzy, którzy wybiorą rozwiązanie Multi-Comfort mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 30 lub 50 tys. zł.
Inwestycja została zrealizowana przez firmę Domy Hybrydowe we współpracy z Grupą Saint-Gobain.
Standard Saint-Gobain Multi-Comfort – więcej niż tylko energooszczędność
Program Multi-Comfort to kompleksowe rozwiązanie, opracowane na podstawie wyników wieloletnich badań prowadzonych w laboratoriach Saint-Gobain. Jego założenia opierają się na 7 zasadach, których spełnienie daje gwarancję komfortowego użytkowania, przy zapewnieniu oszczędności.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Royal Brand
#wiadomości #wnetrza #royal_brand

Więcej tematów: