Bezpieczny system kominowy

Podziel się:
O tym, że jakość powinna być podstawowym parametrem wyboru produktów czy usług nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak, choć większość z nas zgodzi się w tą opinią, w praktyce nie zawsze ją stosuje. Dotyczy to zarówno ostatecznego wyboru tańszych ubrań czy dodatków zamiast droższych, lepszych i solidniej wykonanych, jak i materiałów budowlanych i wykończeniowych. Żeby zaoszczędzić, wielu inwestorów decyduje się na wykonywanie szeregu prac systemem gospodarczym i z najtańszych materiałów. Tymczasem oszczędności te bywają pozorne, a niekiedy i groźne dla zdrowia i życia.

Fot. MK Systemy KominoweFot. MK Systemy Kominowe
Część inwestorów wybiera tanie materiały kierując się wyłącznie ceną ich zakupu, a nie biorąc pod uwagę, jaki będzie ich wpływ na koszty eksploatacji budynku. Cieńsza warstwa ocieplenia skutkuje wzrostem rachunków za energię cieplną, podobnie jak wybór stolarki o niskich parametrach cieplnych. Jeśli źle zaizolujemy dach, rezygnując z którejś z warstw izolacji czy wykonując ją z nietrwałych materiałów, szybko zacznie przeciekać, co narazi nas na poważne koszty związane nie tylko z usunięciem zawilgoceń, ale i naprawy pokrycia. I można tak długo.
REKLAMA:

Problem staje się groźny, gdy oszczędności zaczynają dotykać elementów o szczególnym znaczeniu dla życia i zdrowia. Jednym z nich jest system kominowy. Źle zaprojektowany, wykonany niedbale czy z niewłaściwych materiałów – np. z cegły dziurawki, bez daszków zabezpieczających itd. – te i inne błędy prowadzą do m.in. nieprawidłowego działania automatyki kotła, nadmiernego zużycia paliwa, osadzania się dużych ilości sadzy czy zbierania niebezpiecznych ilości kondensatu oraz. Jednak największym zagrożeniem jest ryzyko ulatniania się czadu lub pożaru.

Fot. MK Systemy KominoweFot. MK Systemy Kominowe
Wybór komina i jego obróbka powina być skonsultowana z fachowcem. Ważne, by był to system renomowanego, odpowiedzialnego producenta, którego jakość jest potwierdzona stosownymi dopuszczeniami i certyfikatami. Absolutnie należy wystrzegać się okazyjnych produktów pochodzących z niewiadomego źródła. Poważni producenci systemów kominowych muszą przestrzegać w całym procesie produkcyjnym rygorystycznych norm i spełniać wyśrubowane wymagania unijnych dyrektyw. Jako że wyroby kominowe zostały uznane przez UE za produkt o poważnym oddziaływaniu na ludzkie bezpieczeństwo, muszą odpowiadać wysokim systemom oceny zgodności, tzw. 2+. System zgodny z unijnymi wytycznymi gwarantuje więc nie tylko trwałość i skuteczność pracy, ale bezpieczeństwo mieszkańcom.

Fot. MK Systemy KominoweFot. MK Systemy KominoweWspomniany system 2+ nakłada na firmę obowiązek przeprowadzenia kompleksowych badań wstępnych produktu w laboratorium. Kolejnym stopniem weryfikacji jest coroczna kontrola procesu produkcji, dokonywana przez jednostkę certyfikującą. Sprawdzana jest w jej trakcie zgodność aktualnie produkowanych wyrobów z produktem badanym. Kontroli podlega też jakość procesu produkcji pod kątem spełniania przez niego wymagań CE.

Spełnienie wyśrubowanych unijnych wymogów jest szczególnie ważne w przypadku kominów, które przeznaczone są do współpracy z kotłami kondensacyjnymi. W tym przypadku do wykonania rdzenia komina należy zastosować tworzywo odporne na destrukcyjny i silnie działający kondensat. Niezwykle ważna jest też szczelność komina, a także zastosowanie do jego wykonania najwyższej jakości i odpowiedniej grubości stali pochodzącej z certyfikowanej huty.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MK Systemy Kominowe
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #komin #mk #Kominy - systemy, budowa

Więcej tematów: