Drewno znowu na topie

Podziel się:
Jeszcze do niedawna drewno w budownictwie żelbetowym zastępowano chętnie cegłą lub stalą .Jednak z uwagi na coraz bardziej zaawansowane techniki obróbki, oraz ciągły wzrost wymagań co do jakości surowca sprawiają, że drewno stopniowo odzyskuje swoją dawną pozycję jako tani i solidny budulec

Lepsze perspektywy surowca na rynku budowlanym wiążą się z wprowadzeniem drewna klejonego wzmacnianego włóknem. Skutkiem zmiany było wzmocnienie wytrzymałości i bezpieczeństwa przy jednoczesnej optymalizacji kosztowej przedsięwzięć budowlanych. Użycie drewna klejonego daje budowli przewagę w postaci lekkości konstrukcji. W wyniku tego fundamenty mogą być znacznie mniej masywne a budowa jest możliwa nawet w miejscach o mało korzystnych warunkach gruntowych.

Stałym zarzutem w stosunku do drewna była jego mała odporność na ogień. Obecnie cecha ta uległa diametralnej zmianie – drewno klejone nie pęka podczas spalania jak beton ani nie ulega uplastycznieniu jak żelazo, nie emituje też trujących gazów. Dodatkowo, nawet w wyniku długotrwałego działania wysokiej temperatury zachowuje nośność wytrzymując obciążenia budowli.
REKLAMA:

Gdy już mamy materiał i jesteśmy zdecydowani co do rodzaju konstrukcji pozostaje kwestia doboru fachowców. Do wybudowania potrzebna jest ekipa z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Dlatego warto korzystać z usług firm, które świadczą kompleksowe usługi w zakresie obróbki drewna i mają bogate portfolio zrealizowanych projektów. W ostatnich latach na rynku przybyło kompetentnych podmiotów w tej materii.

Wybierając dostawcę materiału i wykonawcę projektu dobrze jest poszukać firmy, która oferuje wszystkie te usługi jednocześnie. Integracja szczebla dostawczego, konstruktorskiego, producenckiego i wykonawczego obniża końcową cenę inwestycji i przyspiesza okres realizacji projektu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: portaldrzewny.pl
#wiadomości #eko #drewno #przeglad_prasy #obud #wydawnictwa

Więcej tematów: