newsletter reklama projekty domów forum
piątek 26 kwietnia 2019
09.09.2014r...

Prąd bez przerwy. Co warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych

Agregat prądotwórczy jest autonomicznym zespołem do wytwarzania energii elektrycznej i zasilania innych urządzeń. Gwarantuje długotrwały dostęp do zasilania jako bezpośrednie źródło prądu dla urządzeń w domu, domku letniskowym, narzędzi elektrycznych do pracy w ogrodzie i do majsterkowania, na placu budowy
Fot. Honda
Fot. Honda
Agregat prądotwórczy jest także praktycznie jedynym rezerwowym źródłem energii elektrycznej w przypadkach awarii sieci energetycznej. Zasadniczo agregaty prądotwórcze składają się z prądnicy napędzanej silnikiem spalinowym, wśród których silniki pracujące na bezołowiowej benzynie charakteryzują się niskim poziomem głośności. Ze względu na przeznaczenie i konstrukcję, rozróżniamy agregaty prądotwórcze przenośne i stacjonarne. Wybrane modele są wyposażone w automatykę podłączaną do sieci energetycznej domu.

Agregat prądotwórczy oznacza własne, niezależne i bezpieczne źródło prądu. Docenimy go zwłaszcza w przypadku awarii sieci energetycznej, ponieważ dzięki niemu nadal w domu będzie światło, będzie funkcjonować lodówka i zamrażarka, kuchenka elektryczna i mikrofalowa, odbiorniki TV i radio, piece C.O., pompa dostarczająca wodę, telefon stacjonarny, komputery i laptopy. – wyjaśnia Marcin Wodzyński, Manager Produktu z firmy Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

Agregat prądotwórczy dostosowany do potrzeb – praktyczne wskazówki

1. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie jakie rodzaje odbiorników planujemy zasilać agregatem. Odbiorniki indukcyjne (np. lodówka, zamrażarka, elektronarzędzia, klimatyzatory, itp.) i elektroniczne (sterowniki pieców C.O, komputery i laptopy, telewizory LCD, PDP, LED, wzmacniacze, sprzęt Hi-Fi) – szczególnie czułe na jakość prądu, powinny być podłączane do agregatów gwarantujących stabilne parametry częstotliwości i napięcia. Gwarancją bezpieczeństwa oraz wieloletniej eksploatacji tego typu odbiorników są agregaty wyposażone w nowoczesne systemy stabilizacji napięcia: cyklokonwerter, D-AVR cyfrowy automatyczny regulator napięcia, i-AVR inteligentny automatyczny regulator napięcia, lub najbardziej zaawansowany technologicznie agregat prądotwórczy z prądnicą inverterową. Rozwiązania te, monitorując i korygując parametry wyjściowe napięcia i częstotliwości, gwarantują bardzo wysoką jakość generowanego prądu.
2. W następnej kolejności powinno się określić potrzebną docelową moc elektryczną agregatu, która musi być większa od podsumowanej mocy wszystkich urządzeń, które będziemy zasilać tymże agregatem. W tym celu można posłużyć się miernikiem elektrycznym, ale ponieważ każdy odbiornik ma inny prąd rozruchowy - najbezpieczniej jest zasięgnąć rady Autoryzowanego Sprzedawcy.
3. Warto zwrócić uwagę na wielkość zbiornika i poziom zużycia paliwa. 4-suwowe silniki Honda GX wyróżniają się bardzo korzystną ekonomiką spalania. Agregaty Honda EU, dzięki niskiemu zużycia paliwa, wyróżniają się wydłużonym czasem pracy – do 20 godzin na jednym zbiorniku. Natomiast agregaty Honda z serii EM wyposażone są pojemne zbiorniki, zapewniające długi czas pracy bez przerw na tankowanie. Dodatkowym innowacyjnym rozwiązaniem zastosowanym w modelach serii EU i EM jest system ECO-THROLLE™, który automatycznie reguluje obroty silnika, obniżając jednocześnie zużycie paliwa.
4. Wyposażenie agregatu prądotwórczego w tryb pracy ekonomicznej – ECO – świadczy też o zaawansowaniu technicznym urządzenia, dostosowanym do wymogów dzisiejszego życia i oczekiwań użytkowników. Opcja ta, oprócz mniejszego zużycia paliwa, wydłuża maksymalny czas pracy na jednym zbiorniku, wycisza agregat i zwiększa żywotność silnika.
5. Coraz ważniejszym dziś kryterium wyboru agregatu prądotwórczego jest jego cicha praca. Dlatego warto wziąć pod uwagę urządzenie wyposażone nie tylko w opcję ECO, ale także z dźwiękoszczelną obudową, specjalnie zaprojektowanym tłumikiem oraz systemem antywibracyjnym.
6. W przypadku planowanego wykorzystywania agregatu prądotwórczego w różnych miejscach, warto rozważyć nabycie modeli lekkich i o gabarytach ułatwiających transport. Są to agregaty walizkowe lub przenośne – wyposażone w zestaw transportowy.

Fot. Honda
Fot. Honda

Prawidłowa eksploatacja agregatów prądotwórczych

Prawidłowa eksploatacja i konserwacja agregatów prądotwórczych zapewnia ich wysoką efektywność i dłuższą żywotność. „Agregat prądotwórczy, jak każde inne urządzenie, wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim – przestrzegania zasad prawidłowej eksploatacji i systematycznej konserwacji.– radzi Marcin Wodzyński z Aries Power Equipment. Podstawową rzeczą, zwłaszcza gdy jeszcze nie mamy doświadczenia w użytkowaniu agregatu, jest zapoznanie się z Instrukcją Obsługi zawierającą wszystkie informacje o danym modelu związane z budową, eksploatacją oraz konserwacją. Przed podłączeniem odbiorników do agregatu dobrze jest sprawdzić czy są one sprawne. Warto też pamiętać, by podłączać je nie wszystkie naraz, ale jeden po drugim, zaczynając od odbiornika o największym poborze mocy. Następnie warto sprawdzić poziom paliwa. Pamiętajmy również o tym, by nie zostawiać go za dużo w zbiorniku jeśli wiemy, że nie będziemy uruchamiać agregatu dłużej miesiąc – pod pływem czasu i zjawiska parowania, jakość paliwa znacząco się obniża. Przed każdym włączeniem agregatu powinniśmy sprawdzić poziom oleju i czystość filtra powietrza.
--
REKLAMA:
--

Przechowywanie agregatów

Spalinowy agregat prądotwórczy, jak każda maszyna i urządzenie pracujące na silniku spalinowym, wymaga, ze względu na konstrukcję, przestrzegania pewnych zasad przechowywania i transportu. Podstawową regułą w tych przypadkach jest ustawienie urządzenia w pozycji roboczej. Każde inne ustawienie, nawet na chwilę, spowoduje zalanie świecy i trwałe uszkodzenie filtra powietrza. Dodatkowo, w takich przypadkach, następuje zalanie podłoża. Skutkiem nieuwagi jest konieczność poniesienia kosztów związanych z serwisowaniem maszyny i odnowieniem podłoża.

Fot. Honda
Fot. Honda

Stacjonarne agregaty – zabezpieczenie ciągłości prac budowlano-remontowych

Agregaty o uniwersalnym zastosowaniu, np. Honda EG3600CL, EG4500CL i najmocniejszy EG5500CL - są przeznaczone do zasilania urządzeń i narzędzi podczas prac budowlano-remontowych oraz do zasilania narzędzi elektrycznych do majsterkowania. Są też idealnym źródłem prądu do zasilania elektrycznych urządzeń ogrodowych i do pracy wokół domu, jak i zasilania odbiorników jednofazowych: sterowników pieców C.O., oświetlenia i urządzeń domowych, włącznie z czułym na jakość energii elektrycznej nowoczesnym sprzętem elektronicznym.

Wysoką jakość prądu gwarantuje cyfrowy automatyczny regulator napięcia D-AVR, który stale kontroluje i koryguje wahania napięcia wyjściowego. Posiadają też unikalne funkcje chroniące zasilane odbiorniki przed ewentualnym uszkodzeniem, gdyż zatrzymują silnik agregatu w przypadku zbyt dużych obrotów lub gdy wykryte zostanie nieprawidłowe napięcie.

Wysoką wydajność i funkcjonalność zawdzięczają nowoczesnemu silnikowi Honda GX, powiększonemu zbiornikowi paliwa (24l) i v-amortyzatorom – gumowym elementom, które zmniejszają ryzyko zerwania zespołu silnik-prądnica od ramy podczas pracy w trudnych warunkach. V-amortyzatory też znacznie lepiej niż te standardowe tłumią drgania. Wyróżniają się także niskim zużyciem paliwa (benzyna bezołowiowa), niskim poziomem emisji spalin i obniżonym poziomem głośności. Natomiast system alarmu olejowego czuwa nad bezpieczną pracą agregatu, odcinając zapłon przy wykryciu zbyt małej ilości oleju.

Wygodnie funkcjonujący dom z agregatem z automatyką

Mieszkańcy budynków i domów, w których do sieci energetycznej podłączone są agregaty z automatyką, np. Honda EM 4500CXS AUTO, EM5500CXS AUTO mogą czuć się bezpiecznie i nie muszą obawiać się awarii sieci. W przypadku zaniku napięcia, automatyka samoczynnie włącza agregat, który automatycznie zasila odbiorniki, na których nam najbardziej zależy np. sterownik pieca C.O., bramę garażową, oświetlenie, system alarmowy. Nowoczesność i wygoda tych agregatów polega także na tym, że na wyświetlaczu są podane wszystkie ważne informacje, np. : napięcie sieci, częstotliwość agregatu, napięcie akumulatora, brak napięcia agregatu, liczba przepracowanych motogodzin, dane o braku ładowania akumulatora, wezwania serwisu, załączenie stycznika agregatowego czy sieciowego.

Fot. Honda
Fot. Honda

Agregaty przenośne

Przykładem lekkich agregatów są modele Honda: walizkowe – EU10i, EU20i, EU30i oraz nieco większe, wyposażone w kółka transportowe oraz ergonomiczny uchwyt urządzenia przenośne – EU30iS, EM65iS, EU65iS. Wyposażone w nowoczesną inverterową stabilizację napięcia, generują prąd wysokiej jakości gwarantujący bezpieczeństwo zasilanych odbiorników, w tym i sprzętu elektronicznego. Mobilne agregaty dają niezależność i swobodę korzystania z dowolnych urządzeń w każdym miejscu i o każdej porze.

źródło: Honda

Artykuły podobne:

d