VI Mistrzostwa Strażaków TFA & FCC Husqvarna Poland 2014 zakończone

Podziel się:
W dniach 26 – 28 czerwca w Toruniu na Rynku Staromiejskim oraz Rynku Nowomiejskim odbywały się VI Mistrzostwa Strażaków TFA & FCC Husqvarna Poland 2014. Ponad 320 strażaków z Polski oraz kilkunastu krajów świata rywalizowało o tytuły „Najtwardszego Strażaka”, "Najtwardszego z Najtwardszych” oraz o tytuł "Mistrza Europy w formule FCC". Na najwyższych stopniach podium byli też Polacy!

Krzysztof Krawczyk, Fot. HusqvarnaKrzysztof Krawczyk, Fot. Husqvarna To były zawody, na które czekało wielu strażaków z Polski i Świata. Ostatni weekend czerwca okazał się ważną datą dla ponad 320 z nich. Toruńska Starówka na kilka dni zamieniła się w ekstremalnie trudne tory, które ukończyli tylko najlepsi. Mistrzostwa Strażaków FCC & TFA Husqvarna Poland 2014 to jedne z najtrudniejszych i najbardziej wyczerpujących zawodów na świecie. Na uczestników przygotowano zgodnie z regulaminami kilka torów z zadaniami, które imitują prawdziwe czynności ratunkowe, jakie wykonują strażacy podczas służby. Ponadto, formuła FCC, czyli Firefighter Combat Challenge, wymaga od startujących pełnego umundurowania oraz używania specjalnego aparatu tlenowego podczas wykonywania konkurencji.

Lukas Novak, Fot. HusqvarnaLukas Novak, Fot. Husqvarna Mistrzostwa FCC & TFA Husqvarna Poland 2014 rozpoczęły się od rywalizacji tandemów i sztafet w formule FCC. Najlepszym tandemem okazała się drużyna TFA TEAM Szczecin 2, która uzyskała czas 1 min 23 sek. Zaledwie o 1 sekundę gorsi okazali się Słoweńcy z drużyny Ride Backwards Slovenia. Na trzecim stopniu podium również stanęli Słoweńcy, tym razem z drużyny FCC Slovenia z czasem 1 min. 26 sek. Rozgrywki sztafetowe wygrali także Słoweńcy z drużyny Ride Backwards Team Slovenia. Drugie miejsce zajęli Polacy z Team Choszczno, a trzecie miejsce przypadło TFA Team Szczecin 1.

Drugiego dnia poznaliśmy zwycięzców z indywidualnych startów w formule FCC. Kategorię OPEN (bez limitów wiekowych) zwyciężył Polak, Krzysztof Krawczyk z KM PSP Szczecin (1 min 36 sek). Drugi był Domen Pavlic ze Słowenii z czasem 1 min 36 sek, a trzeci Paweł Hess z KW PSP Katowice uzyskując czas 1 min 40 sek.

Marcin Zdziebło, Fot. HusqvarnaMarcin Zdziebło, Fot. Husqvarna Ostatni dzień zawodów, 28 czerwca, stanął pod znakiem rywalizacji w formule TFA. Uczestniczyło w niej 144 najlepszych strażaków z poprzednich dni. Prestiżowy tytuł „Najtwardszego Strażaka” uzyskał w tym roku Lukas Novak z Czech osiągając czas 6 min 47 sek. II miejsce zajął Marcin Zdziebło z KW PSP Katowice z czasem 6 min 57 sek. Na III stopniu podium stanął Rafał Bereza z KP PSP Krasnystaw z czasem 7 min 06 sek.
Tego dnia odbyły się także po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Europy FCC. Zakwalifikowało się do nich 80 najlepszych uczestników z poprzednich dni. Po zaszczytny tytuł „Mistrza Europy” sięgnął Polak, Krzysztof Krawczyk z KM PSP Szczecin uzyskując czas 1 min 34 sek. Drugie miejsce zajął Domen Pavlic ze Słowenii z czasem gorszym o zaledwie 2 sekundy, a na trzecim miejscu uplasował się Laurinas Urbanavicius z Litwy z czasem 1 min 40 sek.

Wielkim zwycięzcą i strażakiem „Najtwardszym z Najtwardszych” okazał się wielokrotny laureat z ubiegłych lat, Marcin Zdziebło z KW PSP Katowice. Uzyskał on najlepszy łączny czas z formuł TFA oraz FCC. Przez kolejny rok dzierżyć będzie wyjątkowy hełm strażacki, symbolizujący wielką odwagę oraz siłę.