Keramzyt w ścianach fundamentowych

Podziel się:
Początek budowy wymaga geodezyjnego wytyczenia budynku, a następnie przystępujemy do prac ziemnych, po których wylewa się fundamenty, stawia ściany fundamentowe lub ściany piwnic. Kolejnym etapem jest izolacja elementów budynku zlokalizowanych poniżej poziomu terenu, doprowadzenie przyłączy instalacyjnych i wreszcie zasypanie wykopu.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca® Prace te są niezwykle ważne, trudne i czasochłonne, a ich efekty pozostają niewidoczne z zewnątrz – w przeciwieństwie np. do elewacji czy dachu. Co to jest fundament? To element konstrukcyjny, który przenosi obciążenia z całego budynku na podłoże gruntowe. Z kolei, gdy mówimy o ścianach fundamentowych, mamy na myśli ściany konstrukcyjne wzniesione bezpośrednio na fundamentach, oddzielające np. pomieszczenia piwnic od gruntu lub obustronnie obsypane gruntem. Natomiast ściany piwnic to ściany fundamentowe, które oddzielają pomieszczenia piwnic od gruntu, a także ściany wygradzające poszczególne pomieszczenia piwniczne.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®

Co warto wiedzieć o fundamentach

W Polsce, z uwagi na stosunkowo zróżnicowane podłoża gruntowe, przeważająca część fundamentów realizowana jest jako konstrukcje żelbetowe (betonowe, zbrojone prętami). Cechą takich fundamentów jest to, że w sposób ciągły osiadają wraz z budynkiem. Wcześniej stosowane fundamenty murowane z cegły lub kamienia w obecnych czasach nie sprawdzają się z uwagi na powszechnie prowadzone różnego rodzaju roboty ziemne związane z układaniem wielu instalacji, których skutkiem jest naruszenie naturalnych warunków gruntowo-wodnych. Ponadto nasilony ruch drogowy i kolejowy generuje duże drgania, a ściany przenoszą znacznie większe obciążenia.

Natomiast w krajach, w których przeważają podłoża skaliste - w Szwecji, Norwegii i Finlandii, do układania fundamentów nadal często wykorzystuje się bloczki.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®

Bloczki na fundamencie

Materiałem stosowanym do wykonania ścian fundamentowych i ścian piwnic są najczęściej betonowe bloczki. Innym sposobem jest ich wylanie w szalunkach (deskowaniach). W efekcie otrzymuje się ściany zdolne przenosić duże obciążenia, jednak niepozbawione wad – są przede wszystkim ciężkie, a ponadto mają bardzo słabą izolacyjność termiczną. Dlatego zdecydowanie częściej wybierane są bloczki betonowe – takie same są stosowane przy wznoszeniu ścian fundamentowych budynków mieszkalnych, przy budowie garaży w centrach handlowych, a także domów jednokondygnacyjnych. Warto dodać, że w każdej z tych konstrukcji 1 m2 ściany o grubości 38 cm waży ok. 840 kg. Pojawia się pytanie – czy jest sens stosowania materiału o tej samej wytrzymałości i zdolności do przenoszenia obciążeń dla tak diametralnie różnych konstrukcji?

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®
Nie ma, dlatego w wielu przypadkach można zastosować zamiast betonowych bloczki z keramzytobetonu.
REKLAMA:

ABC bloczków z keramzytobetonu

A. Do ich produkcji wykorzystuje się Leca® KERAMZYT – jest to ceramiczne kruszywo kilka razy lżejsze od piasku czy żwiru. Jest wytwarzane ze specjalnej gliny wypalanej w temperaturze ok. 1150° C. Podczas wypalania glina pęcznieje i wewnątrz granulki powstaje porowata struktura, z kolei na zewnątrz - twarda, ceramiczna powłoka.
2. Dzięki niższej wadze keramzytu również wykonane z niego bloczki są lżejsze, a w efekcie – zmniejsza się ciężar wzniesionych z nich murów budynku. Wykonany z bloczków keramzytobetonowych wymurowanych na zaprawie cementowej 1 m2 muru o szerokości 38 cm waży ok. 420 kg, czyli połowę tego, co taki sam z bloczków z betonu.
3. Lżejsze mury umożliwiają zmniejszenie ilości zbrojenia w ławach fundamentowych.
4. Niższy ciężar ułatwia pracę ekipie murarskiej.
5. Dzięki niewielkiej wadze, bloczki keramzytobetonowe potrzebne do wymurowania ścian średniej wielkości domu jednorodzinnego bez podpiwniczenia można dostarczyć jednym transportem, gdyż ich łączny ciężar oscyluje wokół 20 t.
6. Ponieważ keramzytobetonowe bloczki mają większe gabaryty w stosunku do betonowych, ich zastosowanie umożliwia zmniejszenie zużycia zaprawy murarskiej na 1 m2 muru, a także skraca czas pracy.
7. Bloczki keramzytobetonowe wyróżnia bardzo dobra izolacyjność termiczna, dzięki czemu można zaoszczędzić na grubości warstwy izolacyjnej ścian fundamentowych.
8. W zabudowie jednorodzinnej do budowy ścian piwnicznych i fundamentowych z powodzeniem mogą być stosowane bloczki keramzytobetonowe o wytrzymałości 5–10 MPa.

Fot. Weber Leca<sup>®</sup>Fot. Weber Leca®
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Weber Leca <sup>®</sup>
#czytelnia #dom z keramzytu #ściany #weber #fundament #bloczek #z beton #z keramzyt #weber_leca_strefa_inwestora

Więcej tematów: