newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 28 maja 2018
28.04.2014r...

Czy wiosenny przegląd dachu jest konieczny?

Trzeba pamiętać, że sezonowe przeglądy dachu nie są po to, by naprawiać dach, ale po to, by upewnić się, że wszystko jest z nim w porządku. Oczywistym jest, że prawidłowo wykonany dach, nie powinien wymagać nawet drobnych napraw po każdej zimie, ale aby mieć pewność, że sprostał trudnym warunkom atmosferycznym, warto go oddać na obserwację specjalistom.
Fot. Brass
Fot. Brass
Zawsze należy powierzyć wykonanie kompleksowego przeglądu dachu profesjonalnej ekipie dekarskiej – najlepiej tej, która wykonywała nasz dach. Tylko fachowcy są w stanie wychwycić najmniejsze defekty i usterki, które mogą umknąć laikowi. Usługa powinna obejmować sprawdzenie stanu pokrycia i kontrolę jego konstrukcji – mówi SUPERDEKARZ Łukasz Budzyński ze Strzyżewa Smykowego.

Zima to szczególnie trudny egzamin dla newralgicznych punktów dachu – koszy dachowych, obróbek blacharskich, przejść przez połać oraz rynien – i te miejsca wymagają dokładnej kontroli. Generalny przegląd zacznijmy od sprawdzenia, czy obróbki blacharskie nie są poluzowane , czy np. nie wykruszył się uszczelniający je silikon, uszczelki w koszach dachowych są na miejscu, a taśma (np. do obróbki komina) jest nadal szczelnie przyklejona – mówi SUPERDEKARZ.

W dalszej kolejności warto przyjrzeć się dachówkom. Jest to raczej rzadko spotykane, ale po zimie może zdarzyć się pęknięcie dachówki, spowodowane jakimś mechanicznym uszkodzeniem, np. spadającą gałęzią. Na szczęście dachy ułożone z drobnych elementów mają tę zaletę, iż łatwo wymienia się poszczególne części- dodaje Łukasz Budzyński.
--
REKLAMA:
--
Warto też sprawdzić osłony przeciwśniegowe i śniegołapy - intensywne opady i zaleganie śniegu mogły bowiem spowodować spustoszenia na dachu, dlatego warto zweryfikować czy śnieg nie naruszył jego konstrukcji.

Należy również sprawdzić przepustowość orynnowania w newralgicznych miejscach, czy nie nazbierały się zanieczyszczenia. Te czynności można wykonać samodzielnie unikając używania ostrych narzędzi, mogących doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych powłoki orynnowania.

Aby dach długo nam służył i był w nienagannym stanie, pamiętajmy o regularnych przeglądach, konserwacji i naprawie. Wzorem branży samochodowej warto założyć sobie książkę serwisową dachu, a jeszcze lepiej całego budynku, w której będziemy odnotowywać wszelkie przeglądy i naprawy. Jeśli odpowiednio zadbamy o połać, będziemy cieszyć się komfortem i estetycznym wyglądem całej nieruchomości przez wiele lat.

źródło: Superdekarz

Artykuły podobne:

d