Nierówności – atut ogrodu

Podziel się:
Płaska powierzchnia ogrodu ułatwia jego zagospodarowanie, jednak to wzniesienia, skarpy i pagórki mogą nadać mu wyjątkowy charakter. Dzięki nim możemy stworzyć miejsce oryginalne i tajemnicze, a przy tym bardzo ciekawe pod względem wizualnym.

Fot. PolbrukFot. PolbrukFot. PolbrukFot. Polbruk
Najważniejszy jest pomysł na zagospodarowanie naturalnych różnic poziomów. Można wykorzystać je do budowy ogródka skalnego, niewielkiego tarasu; mogą posłużyć jako punkty oddzielające część rekreacyjną od strefy użytkowej.

Do podkreślenia różnic w terenie i wykorzystania ich jako atutów przestrzeni warto wykorzystać kamienie, kostkę brukową lub specjalne palisady, murki i obrzeża. Harmonizują one z naturalnym charakterem ogrodu, a ponadto pełnią funkcje zabezpieczające – chronią przed erozją gruntu i stabilizują stromizny. Dzięki temu ryzyko osuwania się grunta i osypywanie ziemi, które są konsekwencją wpływu wiatru, deszczu, mrozu itp. czynników atmosferycznych, zostaje ograniczone do minimum.

Fot. PolbrukFot. PolbrukFot. PolbrukFot. Polbruk
Jeśli mamy w ogrodzie wzniesienie, warto je zaadaptować na potrzeby rekreacyjne. Zapewni ono piękny widok na otoczenie. Zaplanowanie na nim altanki, grilla sprawi, że ten naturalny taras stanie się centrum spotkań towarzyskich.
REKLAMA:

Aby zapewnić sobie komfort wypoczynku, można go wyłożyć kostką betonową lub utwardzić przy pomocy specjalnych płyt. Niesłychanie ważną kwestią jest zabezpieczenie brzegu skarpy – np. palisadą albo murkiem. Można też ułożyć schody lub wytyczyć ścieżkę i wyłożyć ją betonowymi elementami ułożonymi w pewnej odległości od siebie.

Fot. PolbrukFot. PolbrukWojciech Średniawa, Fot. PolbrukWojciech Średniawa, Fot. Polbruk

Na skarpach świetnie prezentują się też rabaty

i klomby z pnącymi i zwisającymi roślinami. Nie jest to trudne do wykonania - można umocnić skarpę małą palisadą albo poustawiać na niej niewielkie gazony, które następnie obsadzamy wybranymi roślinami.

Z kolei mocno pofałdowany teren to znakomita przestrzeń do zbudowania tzw. ogrodu tarasowego. Jego charakter powinien być dopasowany do naszych upodobań – można go zaprojektować w stylu japońskim, śródziemnomorskim, francuskim, angielskim, wyposażyć w miniaturowe wodospady, oczka wodne, romantyczne altany. W miejscach, gdzie teren się załamuje, ustawiamy murki oporowe.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk
#czytelnia #ogrody #w ogrod #polbruk #kostka #do ukladanie_kostki #na droga #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: