Podpowiadamy, jak wybrać ekipę dekarską

Podziel się:
Naturalną koleją rzeczy, po zamieszczeniu na łamach naszego portalu materiału: "Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę podczas zakupu dachówek ceramicznych", pojawiły się pytania o kryteria, jakimi należy się kierować podczas wyboru ekipy dekarskiej, która wykona pokrycie połaci dachowej. Podobnie jak poprzednio, poprosiliśmy o wypowiedź przedstawicieli kilku firm będących liderami na rynku dachówek.

Fot. RÖBENFot. RÖBEN
Konrad Zalewski, menedżer produktu ds. pokryć dachowych - Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. Konrad Zalewski, menedżer produktu ds. pokryć dachowych - Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. W Polsce nie brakuje zarówno znakomitych wykonawców, jak i tych, którym nie warto powierzać tak istotnego etapu prac budowlanych, jakim jest konstrukcja dachu – stwierdza Konrad Zalewski, Menedżer Produktu ds. Pokryć Dachowych w firmie Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o.o. - Jednak, wbrew pozorom, wybranie odpowiedniej ekipy dekarskiej nie musi być trudne. Poszukiwania powinno się rozpocząć jeszcze zimą, gdyż najlepsi fachowcy często już wczesną wiosną mają zajęte wszystkie terminy na najbliższy sezon budowlany. Dobrze jest zwrócić się z pytaniem do znajomych, którzy na przykład niedawno budowali dom, czy mogą polecić godnych zaufania dekarzy.

Rekomendacja zaprzyjaźnionych osób może być bezcenna. Warto też sprawdzić, czy producent systemu, w którym będzie budowany dach, dysponuje listą autoryzowanych wykonawców lub może udostępnić kontakty do tych, którzy zostali przez niego przeszkoleni. Przykładowo firma Wienerberger oferuje szkolenia dla ekip budowlanych, w zakresie swoich rozwiązań. Kontaktując się z regionalnym doradcą technicznym Wienerberger można uzyskać informację, czy dani dekarze budują w systemie Koramic. Zanim zatrudni się danego fachowca, warto też przeprowadzić z nim rozmowę i zapytać ile lat istnieje jego firma na rynku, czy może pochwalić się rekomendacjami byłych klientów oraz certyfikatami ukończonych szkoleń, prowadzonych przez organizacje branżowe i producentów materiałów budowlanych.
REKLAMA:

Koniecznie należy też podpisać umowę, w której powinny znaleźć się: szczegółowy zakres wszystkich zalecanych prac, koszt każdej usługi oraz termin rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych. Trzeba także zastrzec konsekwencje i stopień odpowiedzialności firmy za przekroczenie terminów z umowy czy zniszczenie materiałów, na przykład poprzez niewłaściwy ich montaż. Coraz częstszą praktyką jest też udzielanie przez firmę dekarską gwarancji na wykonany dach oraz rabatów na jego przeglądy w kolejnych latach. Zatem warto dopytać wybraną ekipę, czy także takie usługi znajdują się w ich ofercie.


Jacek Różycki, kierownik Akademii Szkoleniowej firmy Etex Building Materials Polska Sp. z.o.o.Jacek Różycki, kierownik Akademii Szkoleniowej firmy Etex Building Materials Polska Sp. z.o.o.

Jacek Różycki, kierownik Akademii Szkoleniowej firmy Etex Building Materials Polska Sp. z.o.o., oferującej m.in. dachówki CREATON, dodaje:

Każdy doświadczony wykonawca chętnie pochwali się wykonanymi już dachami i pokaże swoje dyplomy oraz certyfikaty uzyskane podczas szkoleń.
Warto wtedy sprawdzić referencje. Dekarz to także dobry doradca, który zaproponuje odpowiednie, trwałe rozwiązania dla przyszłego dachu.



W materiałach prasowych firmy RÖBEN Polska czytamy z kolei:

Jak zatem skutecznie sprawdzić, czy ekipa dekarzy zna się na swoim fachu? Są trzy elementy, które pomogą zorientować się w ich kwalifikacjach: zrealizowane inwestycje, przynależność do organizacji zawodowych oraz dyplomy, certyfikaty szkoleniowe czy ewentualne nagrody.

Krzysztof Omilian ekspert firmy RÖBENKrzysztof Omilian ekspert firmy RÖBEN
Rozmowę warto zacząć od pytania o doświadczenie i poprzednie budowy. Oczywiście wszystkie prace muszą być udokumentowane, wtedy można takie inwestycje sprawdzić. Ważnym wyznacznikiem kwalifikacji jest również przynależność do organizacji zrzeszających dekarzy.

Istnieją różne regionalne i ogólnopolskie stowarzyszenia dekarzy oraz cieśli. Aby stać się ich członkiem, trzeba spełnić określone warunki – wykonać daną liczbę dachów, mieć dyplom mistrzowski, być ubezpieczonym. Dekarz zrzeszony w stowarzyszeniu musi posiadać odpowiednie, udokumentowane kwalifikacje. Podobnie jest w przypadku ubezpieczenia – z obawy przed ryzykiem i kosztami, ubezpieczyciel podpisze z wykonawcą umowę tylko wtedy, jeśli pozytywnie zweryfikuje jego umiejętności. Dlatego wybierając dekarzy, warto zapytać, czy ich firma jest ubezpieczona i co takie ubezpieczenie obejmuje. Innym potwierdzeniem przygotowania dekarskiego jest posiadanie dyplomu mistrzowskiego, co inwestor może sprawdzić w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej.

W wielu krajach wyłącznie dyplom mistrza przyznany przez Izbę Rzemieślniczą uprawnia do wykonywania zawodów takich jak dekarz, blacharz i cieśla. W Polsce jeszcze nie wprowadzono podobnych przepisów (obowiązywały w okresie międzywojennym, podobną ustawę uchwalił sejm poprzedniej kadencji, ale została odrzucona przez senat), więc ciężar wynajęcia ekipy z odpowiednią wiedzą spoczywa na inwestorze. Ponieważ wykształcenie kosztuje, firmy zatrudniające fachowców mogą nie być najtańsze na rynku, ale tylko długie i poparte praktyką przygotowanie do pracy daje gwarancję poprawnego wykonania tak skomplikowanego elementu, jakim jest dach.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#dachy #dachowka #z ceramika #obud #dach_skosny #poradnik #Dachy - budowanie

Więcej tematów: