Światło a feng shui

Podziel się:
Aby komfortowo funkcjonować we wnętrzu, człowiek powinien mieć dostęp do odpowiedniej ilości naturalnego światła, świeżego powietrza i optymalnej temperatury - 21-22°C w ciągu dnia i 18°C w nocy. Zbyt wysoka lub zbyt niska, może prowadzić do zaburzeń przemiany materii, wywołując uczucie zmęczenia i ospałości.

Modelowy dom we francuskim Maison Air et Lumière. Fot. VELUXModelowy dom we francuskim Maison Air et Lumière. Fot. VELUX
Dla samopoczucia człowieka niezwykle ważne jest światło słoneczne. Jego niedobór pociąga za sobą nadmierne wydzielanie melatoniny (regulującej zegar biologiczny) oraz obniżone - serotoniny (odpowiedzialnej za kontrolę nastroju). Dla wielu osób konsekwencją jest m.in. depresja zimowa.

Monika Kupska-Kupis z firmy VeluxMonika Kupska-Kupis z firmy Velux- Z badania opinii publicznej1 wynika, że co trzeci Polak chciałby mieć większą liczbę lub powierzchnię okien w swoim mieszkaniu, aby zwiększyć dostęp do naturalnego światła – twierdzi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX. Problem w tym, że gros z nas jest przekonanych, że duże okna oznaczają duże straty ciepła w mieszkaniu i wyższe rachunki za ogrzewanie.

Jolanta Lessig z firmy PilkingtonJolanta Lessig z firmy Pilkington- Takie myślenie to relikt przeszłości. Stosowane dziś w produkcji szkła technologie pozwalają projektować przeszklone budynki, które mimo użycia dużych ilości szkła charakteryzują się bardzo wysoką izolacyjnością cieplną – podkreśla Jolanta Lessig z NSG Group, właściciela marki Pilkington.
- Wielkopowierzchniowe przeszklenia stały się dziś praktycznie standardem przy realizacji budynków komercyjnych. Coraz częściej po takie rozwiązania sięgają również projektanci domów jednorodzinnych i budynków mieszkaniowych. Szkło w tego rodzaju inwestycjach sprawdzi się idealnie np. do doświetlenia tradycyjnie najciemniejszych powierzchni wspólnych, takich jak klatki schodowe.
REKLAMA:

We francuskim Maison Air et Lumière, który uznawany jest za dom modelowy pod względem ergonomii i energooszczędności, okna stanowią ponad 30% powierzchni podłogi. Projekt budynku uwzględnił możliwie najszersze wykorzystanie zasobów naturalnych, takich jak energia słoneczna, światło dzienne i świeże powietrze.

Zastosowane rozwiązania techniczne, właściwa izolacja oraz odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata powodują, że ograniczono konieczność dogrzewania domu zimą do minimum. Udało się też wyeliminować klimatyzację. Nawet podczas ciepłego lata pomieszczenia nie przegrzewają się. – mówi architekt Monika Kupska-Kupis.

Budynek ten powstał w ramach projektu Model Home 2020 – oprócz niego zbudowanych zostało sześć pełnowymiarowych budynków eksperymentalnych. Zamieszkiwane były przez rok przez rodziny, które oceniały praktyczną przydatność zastosowanych w n ich rozwiązań.

Andrzej Wiśniewski z firmy OSRAMAndrzej Wiśniewski z firmy OSRAMTam, gdzie światło ma trudności z dotarciem, ważna jest jego kompensata odpowiednio dobranymi lampami. Należy przy tym zwrócić uwagę, by sztuczne światło było dobrej jakości. - Na przykład energooszczędne lampy LED wymagają odpowiednio skonstruowanego układu optycznego, który zapewni ochronę przed olśnieniem (LED mają wysoką luminację, która może wywołać taki efekt) oraz wydajnego luminoforu, który ogranicza emisję szkodliwego światła niebieskiego – tłumaczy dr inż. Andrzej Wiśniewski z firmy OSRAM. - Niestety, wiele tanich produktów jest pozbawionych jakiegokolwiek układu optycznego, a użyty w nich luminofor jest niewystarczający.

Maison Air et Lumiere, dom uznawany za modelowy. Fot. VELUXMaison Air et Lumiere, dom uznawany za modelowy. Fot. VELUXNa świecie wskazówką przy wyborze domu czy mieszkania są atesty i systemy ocen budynków pod kątem ich wpływu na użytkowników i środowisko naturalne, takie jak BREEAM czy LEED. U nas certyfikacja budynków mieszkalnych dopiero raczkuje. Jednak już dzisiaj niektórzy inwestorzy wdrażają takie rozwiązania, np. ekologiczny program wykończenia wnętrz. Gwarantuje on, że zastosowane materiały cechuje zminimalizowana emisja szkodliwych substancji – są to np. farby z certyfikatem Ecolabel (emisja lotnych związków organicznych poniżej 5 g/l, aktualna norma to max 30 g/l), chemia budowlana z rygorystycznymi certyfikatami GEV EMICODE, stolarka okienna i drzwiowa z certyfikatem FSC, potwierdzającym legalność pochodzenia drewna.

_______
1Badanie „Znaczenie zdrowotne światła dziennego w domu w świadomości Polaków” zostało przeprowadzone w dniach 02-04.08.2013 r. w ramach ogólnopolskiego badania Omnibus na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej na zlecenie firmy VELUX.

Fot. Velux, Pilkington, Osram, Skanska
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#czytelnia #technologie #wnetrza #Projekty i aranżacje

Więcej tematów: