newsletter reklama projekty domów forum
wtorek 26 marca 2019
31.01.2014r...

Trendy w oświetleniu – pod znakiem LED

Dążenie do minimalizowania zużycia energii oraz ograniczania kosztów przekładają się m.in. na systematyczny wzrost oświetlenia LED. Wg prognoz, najbliższa przyszłość upłynie pod znakiem miniaturyzacji i automatyzacji oferowanych rozwiązań. Coraz większe znaczenie będzie miał też pozytywny wpływ światła na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Fot. Trilux
Fot. Trilux
Popularność oświetlenia punktowego to efekt m.in. szerokiej gamy jego zastosowań oraz prostoty montażu (np. w sufitach podwieszanych). Może pełnić ono funkcję oświetlenia funkcjonalnego – jednocześnie we właściwy sposób doświetla wszystkie powierzchnie - jak i dekoracyjnego. Stosowane są w nim oprawy typu downlight, pozwalające na odpowiedni dobór oświetlenia oraz uwzględnienie kierunków padania światła. Wielkość tych opraw systematycznie się zmniejsza i stają się one coraz mniej widoczne.

Najbliższe miesiące przyniosą zapewne też nowe rozwiązania w zakresie sposobów włączania i regulowania natężenia światła. O ile do tej pory stosowano głównie czujniki ruchu, o tyle obecnie coraz chętniej wykorzystywane są systemy sterowania z sensorami natężenia. Wchodzące w ich skład czujniki mają zdolność rozpoznawania parametrów naturalnego światła, które dociera do wnętrza, i dopasowują do nich natężenie luminacji. W ten sposób ogranicza się zużycie energii, zmniejsza koszty przy zachowaniu optymalnych warunków oświetlenia.
--
REKLAMA:
--
Fot. Trilux
Fot. Trilux
Fot. Trilux
Fot. Trilux

Coraz dłużej pracujemy i coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem. Dlatego ważna stała się kwestia wpływu światła na zdrowie człowieka. Dużo mówi się o emisji światła niebieskiego, które ma wpływ na dobowy cykl aktywności ludzi. Charakteryzuje się tym, że stymuluje do działania i wyznacza naturalne fazy pracy i odpoczynku, pozytywnie wpływając na wydajność oraz komfort pracy.

źródło: Trilux
autor: opr. Edyta Drzazga

Artykuły podobne:

d