Jak uniknąć pożaru sadzy

Podziel się:
Wewnątrz przewodu kominowego gromadzą się sadze, które są produktem powstającym w efekcie niepełnego spalenia paliw i innych materiałów w urządzeniu grzewczym. W określonych sytuacjach może dojść do zapłonu sadzy. Dzieje się tak najczęściej w okresie grzewczym, gdyż wówczas urządzenia grzewcze pracują długi czas bez nadzoru.

Fot. MK Systemy KominoweFot. MK Systemy Kominowe
Powodem pożaru sadzy są najczęściej zaniedbania w zakresie regularnego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych. Czynnikiem sprzyjającym zaistnieniu tego zjawiska jest też niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, polegająca m.in. na spalaniu w nim produktów niedopuszczalnych, o złożonym składzie chemicznym. W efekcie ich spalania nie tylko wydzielają się szkodliwe dla środowiska związki, ale też powstają duże ilości sadzy, która osadza się na wewnętrznych ściankach komina. Brak regularnego czyszczenia przewodu kominowego sprawia, ze ryzyko zapłonu sadzy mocno wzrasta.

Bywa, że pożar sadzy jest wynikiem bezmyślnego postępowania właścicieli budynków – podpalają oni ją, by się jej pozbyć. Jest to absolutnie niedopuszczalne, gdyż grozi wybuchem i nawet śmiercią mieszkańców.
REKLAMA:

Pożar sadzy generuje bardzo głośny szum, niekiedy z komina wydobywają się płomienie, strzelają iskry, unosi się gęsty, ciemny dym. Wskutek bardzo wysokich temperatur nierzadko dochodzi do rozszczelnienia komina. Ta niebezpieczna sytuacja naraża mieszkańców budynku na ryzyko zaczadzenia; może być też przyczyną zapalenia się poddasza oraz pomieszczeń, które znajdują się przy przewodach spalinowo-dymowych. Ponadto uszkodzenie komina może doprowadzić do niekontrolowanego i nagłego rozprzestrzenienia się ognia, który szybko może objąć cały budynek.

Przemysław Dobosz,Product Manager MK Systemy KominowePrzemysław Dobosz,Product Manager MK Systemy KominoweAbsolutnie niedopuszczalne jest ignorowanie obowiązku przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych. Obowiązek ten nakłada na właścicieli i zarządców nieruchomości Prawo budowlane oraz rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. (Dziennik Ustaw 2010 nr 109 poz. 719) dotyczące czyszczenia. W rozdziale 7 - Instalacje i urządzenia techniczne czytamy:
„§ 34. 1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.
2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego. (….)”

Fot. MK Systemy KominoweFot. MK Systemy KominoweW przypadku stwierdzenia pożaru w kominie należy bezwzględnie i niezwłocznie wezwać Straż Pożarną!
Po Straż Pożarną zadzwoń na numer 112 lub 998!

Należy też wygasić ogień i zamknąć dopływ powietrza do kotła. Zabronione jest zalewanie palących się sadzy wodą, ponieważ grozi to rozerwaniem komina!

Po ugaszeniu pożaru niezbędne jest dokonanie oceny zniszczeń przez fachowca – wykwalifikowanego kominiarza. To on podejmie decyzję, czy komin nadaje się do dalszej eksploatacji, czy też wymaga naprawy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MK Systemy Kominowe
#czytelnia #ochrona #ochrona przeciwpożarowa #do ogrzewanie #obud #systemy #kominek

Więcej tematów: