newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 17 grudnia 2018
12.12.2013r...

Grupa Paradyż wspiera sztukę „Na co dzień i od święta”

„Galeria w przejściu”, to kolejne artystyczne wydarzenie, w który zaangażowała się Grupa Paradyż. Dzięki płytkom ceramicznym przekazanym przez firmę na jego realizację, łódzkie przejście podziemne zyskało zupełnie nowe oblicze. Zjednoczenie sił Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta” i partnerów, w tym Grupy Paradyż, zaowocowało abstrakcyjnym „Pocałunkiem miłości”, który pobudza wyobraźnię przechodniów i wprowadza w szarą, miejską przestrzeń nieco kolorów.
Zuzanna Kojder
Zuzanna Kojder

Kolorowa Łódź

W trakcie tegorocznej edycji Łódź Design Festival zrealizowany został pionierski projekt pod nazwą „Galeria w przejściu”. Ściany tunelu dla pieszych u zbiegu ulic Piłsudzkiego i Konstytucyjnej w Łodzi ozdobiła 125 metrowa mozaika wykonana ze stłuczonych płytek ceramicznych, przekazanych przez Grupę Paradyż. Oryginalny i wyjątkowy projekt pt. „Pocałunek miłości” przygotował łódzki twórca street artu – Egon Fietke. Jest to jedyne tego typu dzieło w przejściu podziemnym w Polsce. Przy jego powstawaniu pracowali m.in. artyści i studenci z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Pocałunek miłości

Grupa Paradyż od wielu lat angażuje się i wspiera różnego rodzaju inicjatywy społeczne na rzecz sztuki, kultury i designu. Do udziału w projekcie „Galeria w przejściu” zaproszona została przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta” w kontekście działań, które prowadzi w ramach akcji Ratujemy Mozaiki.
--
REKLAMA:
--
Chcieliśmy stworzyć coś trwałego, bardziej niż wykonane sprayami murale i jednocześnie większego niż artystycznie odnowione skrzynki dystrybucyjne. Inspiracją były mozaikowe dzieła znajdujące się w korytarzach metra i kolejek miejskich w Paryżu, Nowym Yorku  oraz na ulicach Barcelony. Aby jednak urzeczywistnić projekt "Galeria w przejściu” potrzebowaliśmy odpowiedniego partnera strategicznego – mówi Jolanta Pakulska, Prezes Stowarzyszenia „Na co dzień i od święta”.Na Grupę Paradyż zdecydowaliśmy się ze względu na prowadzoną przez nią i Fundację Architektury – akcję Ratujemy Mozaiki. Po pierwszym kontakcie wiedziałam już, że współpracując z tą firmą projekt ma szansę na powodzenie – dodaje.

Do realizacji mozaiki użyto osiem ton płytek ceramicznych, które przetworzone zostały w artystyczną mozaikę o nazwie „Pocałunek miłości”. Przejście podziemne, w którym codziennie panuje duży ruch pieszych, jest idealnym miejscem do stworzenia galerii i zaistnienia przejawów sztuki w różnych jej formach. To spełnienie postulatu awangardy o dostępie dla wszystkich do twórczości artystycznej – mówi Egon Fietke, autor mozaiki. Nasza kompozycja z założenia zdaje się być niedookreślona. Można w niej dociekać czy przedstawia przebrane ludzkie postacie czy zwierzęta. Sferę tych domysłów pozostawiam jednak widzowi, któremu potencjalne pole odpowiedzi sugeruję jedynie tytułem – dodaje.

(G)

źródło: Ceramika Paradyż

Najnowsze wieści z branży
Wideo
d