Okna dachowe oraz ich tajemnice cz. 1

Podziel się:
Popularność okien połaciowych, we współczesnym budownictwie jednorodzinnym, bardzo łatwo wytłumaczyć. Są one po prostu niezwykle efektywnym sposobem doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.

Za montażem okien dachowych przemawia również aspekt ekonomiczny. Ich zastosowanie pozwala bowiem uprościć konstrukcję dachu, a tym samym obniżyć koszty związane z jego wykonaniem. Rozwiązanie alternatywne, którym są lukarny, wiąże się z prowadzeniem skomplikowanych prac ciesielskich. Nadbudówki to również spore obciążenie więźby.

Montaż okien połaciowych nie przysparza większych kłopotów ekipom budowlanym. Szczególnie wówczas, gdy owe okna zostaną dobrane w taki sposób, aby zmieściły się pomiędzy sąsiadującymi krokwiami. Takie rozwiązanie w znaczącym stopniu ogranicza prace, które wiążą się z montażem. Za dużą zaletę okien dachowych uznawane jest również to, iż można dzięki nim osiągnąć równomierny rozkład światła dziennego w pomieszczeniach poddasza.
REKLAMA:

Jakie rodzaje? Jakie możliwości?

Okna połaciowe można podzielić na kilka podstawowych typów, które różni sposób otwierania.
Popularną i prostą konstrukcją są okna obrotowe. Oś obrotu ich skrzydła znajduje się w połowie długości ościeżnicy. Prostota konstrukcji sprawia, że ten rodzaj okien dachowych należy do najtańszych. Inną zaletą jest możliwość obrotu o 180 stopni (istnieje możliwość blokady w wybranej pozycji obrotu). Dzięki temu okna obrotowe bardzo łatwo jest umyć ze środka pomieszczenia (zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną szybę). Za pewną wadę takiego rozwiązania należy natomiast uznać to, że część otwartego skrzydła wystaje pod sufitem połaci dachowej i w niesprzyjających okolicznościach można się o nie uderzyć. Sposobem uniknięcia tego rodzaju zdarzeń jest montowanie okien obrotowych w taki sposób, aby ich oś znajdowała się mniej więcej na poziomie oczu stojącego człowieka. Po pierwsze, umożliwia to swobodne wyglądanie na zewnątrz, a po drugie eliminuje niebezpieczeństwo uderzenia się skrzydłem podczas jego otwierania. Klamka okna obrotowego może być umieszczana na dole (przeważnie) lub na górze skrzydła. W tym drugim przypadku górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 190-205 cm od podłogi.

okno obrotowe. Fot. Fakrookno obrotowe. Fot. FakroOdmianą wyżej opisanego rozwiązania jest okno obrotowe o podwyższonej osi obrotu (wysokoosiowe). Jak sama nazwa sugeruje oś obrotu jest w tym przypadku umieszczona powyżej połowy wysokości okna. Dzięki temu nawet osoba sporego wzrostu może swobodnie podejść do krawędzi przeszklenia. Ten rodzaj okna połaciowego jest droższy od zwykłego okna obrotowego ponieważ istnieje konieczność stosowania siłowników wspomagających unoszenie skrzydła.

Niektórzy producenci oferują również okna o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym. W jednej ościeżnicy umieszczone są dwa skrzydła. Górne - otwierane obrotowo i dolne o charakterze nieotwieranym (wyposażone jest w bezpieczną szybę laminowaną). Takie rozwiązanie może zastąpić tradycyjne zespolenie dwóch okien. Zapewnia: doskonałe doświetlenie, bardzo dobre przewietrzenie oraz ogromne pole widzenia.

okno obrotowe o podwyższonej osi obrotu. Fot. Fakrookno obrotowe o podwyższonej osi obrotu. Fot. Fakrookno o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym. Fot. Fakrookno o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym. Fot. Fakro
W oknach klapowych (uchylnych) oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy. Otwarcie skrzydła wspomagają siłowniki lub sprężyny zamontowane po obu stronach ościeżnicy (zapobiegają one także samoczynnemu zamknięciu). Niestety podczas prób mycia szyb zewnętrznych mogą pojawić się problemy i dlatego okna klapowe korzystnie jest zestawiać w ciągi (wówczas wychylając się z jednego można umyć sąsiednie).

Okna uchylno-obrotowe to rozwiązanie łączące zalety wariantów wymienionych wcześniej. W tej konstrukcji dzięki przełącznikowi w klamce (dodatkowe położenie) oś obrotowa może być zmieniana. Użytkownik ma do dyspozycji dwa warianty. W pierwszym z nich, oś znajduje się w górnej krawędzi okna (ma ono wówczas kąt uchyłu do 30 stopni). W drugim wariancie, umiejscowiona jest w połowie wysokości ramy (okna obracają się wówczas o 180 stopni). Niestety za rozbudowane okucia okien uchylno-obrotowych, trzeba sporo zapłacić.

okno uchylno-obrotowe. Fot. Fakrookno uchylno-obrotowe. Fot. Fakropanoramiczne okno-uchylno obrotowe. Fot. Fakropanoramiczne okno-uchylno obrotowe. Fot. Fakro
Panoramiczne okno uchylno-obrotowe ma przede wszystkim większe wymiary niż okno zwykłe. Jest też wyposażone w dwie funkcje otwierania. Jednak w tym przypadku pierwsza z nich daje możliwość uchylenia skrzydła nawet o 68 stopni.

Podczas otwierania okna uchylno-przesuwnego całe skrzydło unosi się na zewnątrz i nie zajmuje przestrzeni poddasza. System okuć umożliwia uchylenie skrzydła o około 30 stopni (można swobodnie podejść do okna) oraz o około 60 stopni (bezpieczna ewakuacja oraz bezpieczne odwrócenie skrzydła nad płaszczyzną ościeżnicy w celu umycia zewnętrznej szyby). Tego rodzaju rozwiązanie można stosować przy nachyleniu połaci od 20 do 55 stopni.

 okno rozwieralne - wyłaz dachowy. Fot. Fakro okno rozwieralne - wyłaz dachowy. Fot. FakroOkna rozwieralne (wyłazy dachowe) mają solidniejszą konstrukcję niż zwykłe okna. Można je otwierać o kąt 90 stopni dzięki zawiasom, które są zamontowane na bocznej (lewej lub prawej) krawędzi ościeżnicy. Ten rodzaj okna umożliwia wygodne i bezpieczne wyjście na dach. Przed przypadkowym zatrzaśnięciem konstrukcję zabezpieczają siłowniki, których rolą jest również ułatwienie otwieranie wyłazu.

Zadaniem okien nierozwieralnych jest przede wszystkim zapewnienie pomieszczeniom na poddaszu większej ilości światła. Okna tego rodzaju powinno się montować w zestawach z innymi typami, a to dlatego, że inaczej trudno byłoby utrzymać je w czystości.

zespolenie kolankowe. Fot. Fakrozespolenie kolankowe. Fot. FakroZespolenie kolankowe zestawione są z dwóch okien - dachowego oraz fasadowego, które montuje się w ściance kolankowej. Dzięki części fasadowej znacznie powiększona jest możliwość obserwacji okolicy. Zalety rozwiązania: większa powierzchnia doświetlenia pomieszczenia naturalnym światłem, możliwość wietrzenia nawet podczas deszczu.

Okno balkonowe to duże okno dachowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku dachów bez ścianki kolankowej (przy kącie nachylenia połaci 40 – 50 stopni). Górne skrzydło można uchylić płynnie do góry aż do kąta 45 stopni. Natomiast dolne wysuwane jest do przodu. Tworzy się w ten sposób rodzaj przezroczystej balustrady (górna część zamienia się w daszek). Aby zamknąć okno balkonowe należy zwolnić blokady, znajdujące się przy barierkach, które są zintegrowane z dolnym skrzydłem i wysuwają się podczas jego otwierania. W chwili zamykania, barierki balkonu chowają się i nie są widoczne ponad połacią dachową. Obsługa tego rodzaju okna jest możliwa dzięki klamce, która znajduje się w części skrzydła górnego. Podstawową wadą tego rozwiązanie jest wysoka cena.


okno balkonowe. Fot. Fakrookno balkonowe. Fot. Fakro
Przeczytaj ciąg dalszy: Okna dachowe oraz ich tajemnice cz. 2
Przeczytaj ciąg dalszy: Okna dachowe oraz ich tajemnice cz. 3
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#okna #czytelnia #okna dachowe #okno #okna i drzwi #na dach #obud #polecamy

Więcej tematów: