newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 16 czerwca 2019
17.10.2013r...

Najczęściej popełniane błędy przy termoizolacji dachu

Kiedy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, a na naszym poddaszu panuje arktyczna atmosfera, zaczynamy się zastanawiać, czy nasz dom został właściwie zbudowany. Niestety, większość błędów popełnionych na etapie budowy – szczególnie dotyczących właściwej termoizolacji – jest trudnych do zniwelowania. Dlatego warto o to zadbać, zanim przez dach zaczną uciekać ciepło i pieniądze.
O tym, że na dachu nie warto oszczędzać na pewno przekonamy się zimą, kiedy zaoszczędzone na budowie pieniądze pochłonie ogrzewanie. Za niski poziom termoizolacji odpowiadają dwa czynniki – materiał izolacyjny (wełna mineralna lub szklana) i pokrycie. Aby termoizolacja spełniała swoje funkcje, musi być także starannie zabezpieczona przed działaniem wilgoci.

Fot. Braas
Fot. Braas

Jeżeli podczas budowy będziemy korzystać z materiałów niskiej jakości nieznanego pochodzenia ryzykujemy, że przebywanie na poddaszu zimą będzie niekomfortowe. Możemy je oczywiście bardziej dogrzewać, montując dodatkowe urządzenia cieplne, jak kaloryfery czy piecyk, tyle, że wtedy straty energii i koszty będę ogromne – mówi SuperDEKARZ Bogdan Kalinowski.
--
REKLAMA:
--

Pokrycie dachu

Wybierając pokrycie dachowe, warto mieć na uwadze jego właściwości termoizolacyjne. Dachówka – zarówno ceramiczna, jaki i betonowa – ma znacznie lepszą zdolność zatrzymywania ciepła niż np. blachodachówka. Ciężkie pokrycia dachowe lepiej izolują, dlatego zimą przez pokrycie będzie uciekać mniej ciepła, a latem poddasze nie będzie się nagrzewać w tak dużym stopniu jak przy zastosowaniu pokryć z blachy. Ważne jest również zabezpieczenie warstwy ocieplenia membraną dachową. Jeżeli wełna mineralna lub szklana nie będzie odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią, zmniejszą się jej parametry termoizolacyjne - mówi SuperDEKARZ

Pamiętajmy, że tylko dach zbudowany zgodnie ze sztuką dekarską i zaleceniami producentów, będzie w pełni wykorzystywał potencjał i parametry materiałów budowlanych. Jeżeli będziemy chcieli za wszelką cenę zaoszczędzić na fachowcach, może się okazać, że później stracimy czas i pieniądze na poprawki bądź remonty. Ponadto powierzając budowę dachu niewykwalifikowanym dekarzom ryzykujemy, że materiał nie będzie zamontowany oparciu o zalecenia producenta a to z kolei może doprowadzić do utraty gwarancji – mówi Bogdan Kalinowski.

źródło: Braas

Artykuły podobne:

d