newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 16 czerwca 2019
10.10.2013r...

Dach płaski i jego izolacja

Dach płaski w konstrukcji stropodachu niewentylowanego wymaga zastosowania bardzo skutecznej izolacji termicznej, która stanowi ostatnią barierę dla ucieczki ciepła z budynku. W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zastosowane zostały dwie warstwy płyt z wełny mineralnej MONROCK PRO firmy Rockwool o łącznej grubość 40 cm, pokryte trzecią warstwą płyt spadkowych w systemie SPS.
Fot. Green Power
Fot. Green Power
W budynku GREEN POWER podłożem dla płyt termoizolacyjnych dachu płaskiego jest lekki strop w szkielecie stalowym, pokryty płytami mfp®. Po ich przykryciu warstwą papy podkładowej, na wierzch układa się płyty termoizolacyjne z wełny mineralnej MONROCK PRO. Układa się je mijankowo, czyli z przesunięciem styków w stosunku do poprzedniego rzędu. Większe ubytki i szczeliny uzupełnia się ścinkami z tego samego materiału termoizolacyjnego, mniejsze można wypełnić pianką poliuretanową. Ważne jest właściwe przymocowanie dachowych płyt termoizolacyjnych do podłoża. W Domu Zeroenergetycznym GREEN POWER zostały one przyklejone klejem KB MONROCK metodą na zimno, do papy podkładowej, która pełni rolę paroizolacji. Zastosowane płyty MONROCK PRO o grubości 20 cm są zalecane do dachów o podwyższonych parametrach termicznych – ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,037 W/mK. Ich wymiar – 2000x1200 mm – sprawia, że do transportu na dach najlepiej wspomóc się specjalną windą, natomiast samo układanie przebiega bardzo szybko.

Fot. Green Power
Fot. Green Power
Płyty MONROCK PRO w budynku GREEN POWER zostały ułożone w dwóch warstwach, których łączna grubość wynosi 40 cm. Konieczne jest jeszcze wyprofilowanie powierzchni dachu w taki sposób, aby powstał spadek umożliwiający spływ wody opadowej do systemu rynnowego. Można to wykonać ręcznie, jednak znacznie mniej pracochłonnym i skuteczniejszym sposobem jest zastosowanie gotowego rozwiązania, jakim jest System Płyt Spadkowych (SPS) z wełny mineralnej firmy Rockwool. Dobór ilości płyt oraz określenie ich spadku wykonuje producent, po dostarczeniu projektu dachu. Dzięki temu unika się pomyłek w zamówieniu, a powierzchnia dachu ma zapewnione odpowiednie spadki. Usługa ta jest bezpłatna przy zamówieniu systemu SPS, a jednocześnie – wraz z produktem, dostarczany jest plan ułożenia poszczególnych płyt, aby uniknąć błędów montażowych. W budynku GREEN POWER zostały zastosowane płyty Dachrock SP, przeznaczone do kształtowania jednokierunkowego spadku w warstwie izolacji termicznej. Oprócz bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych (współczynnik przenikania ciepła U dla stropodachu w budynku GREEN POWER wynosi 0,09 W/m2K) zastosowanie płyt z wełny mineralnej pozwoliło na uzyskanie wysokiej odporności ogniowej oraz ochronę akustyczną. Niepalne ocieplenie stropodachów niewentylowanych (dachów płaskich) bezpośrednio pod powłokowe pokrycia dachowe (w układzie izolacji jednowarstwowym lub dwuwarstwowym), zalecane do dachów o podwyższonych wymaganiach termicznych. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła: ? D = 0,037W/mK
--
REKLAMA:
--
Dach płaski i jego izolacja


źródło: Green Power

Artykuły podobne:

d