Schody w mieszkaniu, czyli lokale dwupoziomowe

Podziel się:
Mieszkania dwupoziomowe to ciekawy segment rynku nieruchomości. Cenione są przede wszystkim za możliwość wyraźnego oddzielenia strefy dziennej od nocnej. Mają one swoich zwolenników, chociaż gdy przychodzi zdecydować się na zakup większość osób wybiera tradycyjne rozwiązania.

Oferta mieszkań dwupoziomowych na lokalnych rynkach mieszkaniowych stanowi zaledwie ułamek oferty. Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson na podstawie ofert publikowanych w serwisie otodom.pl sprawdzili, jak wygląda to w poszczególnych miastach. Jak się okazuje odsetek tego rodzaju ofert sięga w badanych miastach od 1% w Gliwicach do 5,7% w Bielsku-Białej.

Schody w mieszkaniu, czyli lokale dwupoziomowe
Znalezienie tego rodzaju lokali najłatwiejsze będzie w budynkach z użytkowym poddaszem. Ponieważ sensowność takich mieszkań rośnie wraz z metrażem często można spotkać je na obrzeżach największych miast. Z kolei w ścisłym centrum łatwo znaleźć dwupoziomowe mieszkania w kamienicach. Na tego rodzaju rozwiązania pozwala tam ponadstandardowa wysokość pomieszczeń.
REKLAMA:

Najliczniejszą grupę znajdujących się w sprzedaży mieszkań dwupoziomowych stanowią mieszkania 3 i 4-pokojowe w budynkach oddanych po 2000 r. Natknąć można się jednak i na oferty kawalerek z antresolami. W tym wypadku zwykle są to mieszkania w kamienicach. Poniżej przedstawiamy przykładowe oferty mieszkań dwupoziomowych w wybranych miastach pochodzące z portalu otodom.pl.

Schody w mieszkaniu, czyli lokale dwupoziomowe
Ceny mieszkań dwupoziomowych charakteryzują się ogromną rozpiętością. Najniższe ceny to z reguły oferty małych kawalerek z antresolami w stanie wymagającym generalnego remontu lub właśnie wyremontowanych i oferowanych w standardzie deweloperskim. Na drugim biegunie znajdują się naprawdę luksusowe apartamenty, zapewniające nie tylko komfortowo rozplanowaną powierzchnię mieszkalną i wysoki standard wykończenia, ale zwykle również niepowtarzalne walory widokowe.

Schody w mieszkaniu, czyli lokale dwupoziomowe
W czasie kryzysu rzadziej niż w poprzednich latach projektowano tego rodzaju mieszkania dlatego ich dopływ na rynek zmniejszył się. Popyt na tego rodzaju lokale charakteryzuje się ograniczoną skalą. Szukają ich przede wszystkim osoby ceniące niestandardowe rozwiązania. Takich mieszkań z kolei zdecydowanie unikają rodziny z małymi dziećmi, starsze osoby i opiekujące się nimi rodziny. Ich sprzedaż zwykle trwa dłużej niż typowego mieszkania, chociaż bardzo dużo zależy tutaj od cech i ceny konkretnego lokalu. Generalnie mieszkanie dwupoziomowe można kupić dziś taniej niż rok wcześniej. Nie sposób jednak wskazać jednej konkretnej liczby opisującej spadek ich cen. Czy liczyć na dalsze obniżki? Ponieważ popyt na tego rodzaju lokale wciąż pozostaje relatywnie niewielki dlatego istnieje potencjał do dalszych obniżek. Pytanie tylko czy sprzedający się na nie zdecydują.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Emmerson Realty S.A.
#czytelnia #prawo #emmerson #nieruchomości

Więcej tematów: