Energooszczędne okna na poddaszu

Podziel się:
Okna to nie tylko element bryły budynku. To również miejsca, przez które dokonuje się komunikacja wnętrza domu z otoczeniem. Przenikanie promieni słonecznych, cyrkulacja powietrza – wszystko to jest związane z parametrami i właściwościami stolarki okiennej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych okien dachowych.

Na pierwszy rzut oka wszystkie wydają się podobne lecz po głębszej analizie wyraźnie widać rozbieżności między nimi. Okna dachowe różnią się nie tylko parametrami ale przede wszystkim konstrukcją i wyposażeniem dodatkowym, co decyduje o komfortowym użytkowaniu pomieszczeń na poddaszu.

Fot. FakroFot. FakroPrzez okna może uciekać z domu od 25 do nawet 40% ciepła. Z tego względu warto zastosować takie, które posiadają dobre parametry cieplne, a także zadbać o ich prawidłowy montaż. O tym, ile ciepła przenika przez przegrodę cieplną, jaką są okna, informuje wartość współczynnika Uw. Im jest ona niższa, tym mniejsze są straty ciepła. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6.11.2008 roku (Dz. U. z 2008r. Nr 201, Poz.1238) mówi, iż wartość Uw dla okien fasadowych i połaciowych nie może być wyższa, niż 1,8 W/(m2K). Dodatkowa wartość – nie większa niż 1,1 W/(m2K) mówi nam o tym, jakie parametry obowiązują przy oknach stosowanych w budownictwie energooszczędnym. Okna zainstalowane w domach pasywnych muszą spełnić jeszcze surowsze wymagania – 0,8 W/(m2K).

Wybór okien na poddasze

Użytkowe poddasze wymaga odpowiedniego doświetlenia, aby zaplanowane na nim pomieszczenia były przyjazne domownikom. Dwie, najpopularniejsze możliwości z jakich można skorzystać wybierając okna poddaszowe, to lukarny lub okna dachowe. Lukarną nazywa się nadbudówkę na dachu, w przestrzeni której osadzono typowe okno. Choć jest ona atrakcyjnym architektonicznym ozdobnikiem, trzeba zdawać sobie sprawę, jakie wady posiada. Mają one, bowiem niebagatelny wpływ na użytkowanie wybudowanego domu, jako energooszczędnego. Lepsze możliwości doświetlenia stwarzają duże lukarny, przy czym lepiej jest zaprojektować jedną, za to większą, niż kilka mniejszych lukarn. Sam kształt jej konstrukcji uwarunkowany jest przez symetrię dachu i kąt nachylenia. Lukarny nie będą dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wybudować dom energooszczędny – każda kolejna, bowiem komplikuje architekturę dachu, dodaje mu załamań, sprzyjając tworzeniu się mostków cieplnych. Ponadto konstrukcja lukarny uniemożliwia swobodny spadek nagromadzonego zimą na dachu śniegu i zwiększa powierzchnię przegród zewnętrznych, wymagających ocieplenia.
REKLAMA:

Okna połaciowe montuje się w dachu, pod kątem odpowiadającym jego nachyleniu. Jako, że proces montażu nie ingeruje w konstrukcję więźby dachowej, nie tworzą się załamania i dodatkowe elementy w jego przestrzeni. Ich usytuowanie sprawia, że dach staje się prosty, charakteryzując się spokojną architekturą. Takie okna równomiernie oświetlają pomieszczenia na poddaszu, również ze względu na fakt, że dostaje się przez nie – ze względu na usytuowanie - więcej promieni słonecznych. Nie obciążają też w takim stopniu jak lukarny jego konstrukcji. Montaż okien połaciowych jest tańszy, niż zastosowanie lukarn o takiej samej powierzchni przeszklenia. Poza tym koszty samych okien, jak i robocizny są z reguły ustandaryzowane i zamykają się w granicach 1200 zł. Decydując o umiejscowieniu okien dachowych musimy brać pod uwagę ważną regułę, w myśl której lepsze efekty oświetlenia uzyskamy stosując kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż przez zastosowanie jednego dużego okna – przekonuje Sebastian Olesiak z działu Maraketingu firmy Fakro.

Fot. FakroFot. Fakro

Oferta Fakro

Z bogatej oferty okien połaciowych, dostępnej na rynku można wybrać takie, które najlepiej wtopią się w bryłę budynku, idealnie harmonizując z jego stylem oraz odpowiadając oczekiwaniom i podstawowym potrzebom domowników oraz spełniając warunki stawiane energooszczędnej stolarce okiennej. W ofercie firmy Fakro znajdują się różnorodne okna połaciowe, odpowiadające na bardzo indywidualne potrzeby klientów. Okna obrotowe (model FTP-V; FTS-V czy FTS) z zawiasem umieszczonym w połowie wysokości znalazły już wielu nabywców ze względu na wygodę użytkowania i uniwersalność. Dużym udogodnieniem jest możliwość zdalnego otwierania okien za pomocą pilota, gdy te znajdują się poza zasięgiem użytkownika. Taką możliwość dają modele Z-Wave Fakro (FTP-V i FTU-V). Okna o podwyższonej osi obrotu są oknami „wysokimi”, dającymi dużo naturalnego światła. Mieszczą się w standardowym rozstawie krokwi w konstrukcji dachu. Okna uchylno-obrotowe preSelect są niezwykle funkcjonalne, gdyż ich konstrukcja pozwala unieść do góry całe skrzydło, pozwalając uzyskać szeroki widok.

Montaż okien

Okna połaciowe są trwałe oraz łatwe w montażu. Nawet majsterkowicz z pomocą instrukcji, może zamontować okna dachowe FAKRO. Jednak doświadczony dekarz przeprowadzi instalację okna szybciej. Należy zwrócić uwagę na wysokość montażu. Zalecany montaż okien FAKRO (dolna krawędź okna) na poziomie 110 – 140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie oraz widok na zewnątrz. Zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanych okien – mówi Renata Damasiewicz z firmy FAKRO. 

Przepisy budowlane „wskazują” miejsce montażu okna. Dolna jego część nie powinna być zamontowana poniżej 95cm. Natomiast górna, w której zwykle umieszczony jest nawiewnik - na wysokości min 200cm. Należy podkreślić, że im wyżej okno jest zamontowane tym lepsze jest doświetlenie. Dlatego decydując się na wybór odpowiedniego okna musimy wziąć pod uwagę umiejscowienie systemu otwierania. Klamka w dolnej części sprawia, że okno może być zamontowane wyżej i jest zawsze „pod ręką”. Okna z górnym systemem otwierania umożliwiają wykorzystanie powierzchni pod oknem do postawienia mebli lub półek.

Jak tłumaczy Sebastian Olesiak z działu Maraketingu firmy Fakro: Wielkość okna dachowego dobierana jest w zależności od powierzchni przeszklenia i rodzaju pomieszczenia. Prawidłowe doświetlenie pomieszczeń za pomocą światła naturalnego określa się stosunkiem powierzchni okna liczonej w świetle ościeżnicy, do powierzchni podłogi. W przypadku pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12. Ważny jest też kąt nachylenia dachu. Im jest mniejszy tym wysokość okna powinna być większa.

Fot. FakroFot. FakroNie zawsze zdajemy sobie sprawę, że kwestia bezpieczeństwa okien połaciowych jest niezwykle istotna. Są one montowane bezpośrednio nad głowami domowników i właśnie z tego względu muszą spełniać wysokie wymogi bezpieczeństwa. Takie okna są narażone na rozbicie np. przez grad, stąd większość z dostępnych na rynku posiada szybę hartowaną. Mało kto wie, że przez okna połaciowe coraz częściej zdarzają się włamania. Producenci takiej stolarki okiennej wzmacniają jej konstrukcję podwyższając ich odporność na włamania. Dokonując wyboru wariantu stolarki okiennej, powinniśmy zdecydować się na któreś rozwiązanie już na etapie projektu, gdyż późniejsze ewentualne zmiany mogą ingerować w bryłę budynku, istotnie ją zmieniając. Doradcy Domowy.pl - jako doświadczeni praktycy - pomogą ustalić najlepsze i dostosowane do projektu domu, rozwiązanie w tej dziedzinie. Wybrane i zamówione za ich pośrednictwem okna, inwestor może otrzymać dowiezione prosto na budowę, co znacznie ułatwia formalności i prace budowlane.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Fakro
#okna #czytelnia #okna dachowe #do energooszczednosc #okno #okna i drzwi #fakro

Więcej tematów: