Efektowny taras

Podziel się:
Taras to ulubione miejsce wypoczynku podczas ciepłych dni i wieczorów. Dobrze zaprojektowany i fachowo wykonany, stanowi też ozdobę budynku. Niezależnie od tego, czy jest stałym elementem budynku, czy też przestrzenią łączącą dom z ogrodem, warto zadbać o to, by wpisywał się w ogólną estetykę otoczenia. Jego kolorystyka, kształt i faktura powinny odpowiadać pozostałym elementom architektury.

Fot. PlastivanFot. PlastivanWażne jest też jego usytuowanie - jeśli zlokalizowany zostanie po stronie zachodniej bądź południowo-zachodniej, słońce będzie padało nań do samego wieczora. Ponadto powierzchnia przeznaczona na taras musi być funkcjonalna oraz dostosowana do wielkości budynku i ogrodu. Powierzchnia tarasu przez cały rok narażona jest na destrukcyjny wpływ warunków atmosferycznych. Dlatego też do jego wykonania należy wykorzystywać wyłącznie produkty na nie odporne, koniecznie mrozoodporne i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Najchętniej stosowane materiały to płytki ceramiczne i deski drewniane. Zaletą tych pierwszych jest m.in. duży wybór kolorów i wzorów, łatwość w utrzymaniu w czystości, drugich - możliwość swobodnego kształtowania powierzchni, naturalność.

Fot. PlastivanFot. PlastivanInnym, zyskującym coraz większą popularność, materiałem jest deska kompozytowa. Powstaje ona w wyniku połączenia mączki drzewnej z tworzywami sztucznymi. W procesie produkcji profili z kompozytu, tworzywo łączy się cząstkami drewna i wiąże się nimi w trwały sposób. Powstaje materiał o solidnym i estetycznym wyglądzie drewna, mający jednocześnie pożądane właściwości tworzyw sztucznych. Deski mają ryflowaną, antypoślizgową, odporną na pękanie i zużycie powierzchnię, są odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne, pleśń, grzyby i szkodniki, nie blakną, nie nasiąkają wodą. Warto wspomnieć, że mają też zapach naturalnego drewna.
REKLAMA:

Fot. PlastivanFot. PlastivanStopień trudności montażu tarasu zależy głównie od rodzaju wybranego materiału i etapu przygotowania podłoża. Taras z desek kompozytowych jest niezbyt skomplikowany w instalacji. Przed zamocowaniem desek na gruncie należy ułożyć 10-15 cm warstwę gruboziarnistego żwiru, która zapewni stabilność konstrukcji i skutecznie odprowadzi wodę deszczową. Następnie co 40 cm kładzie się legary systemowe, na których montowane są deski, łączone klipsami. Gwarantują one stałą, 4 mm odległość pomiędzy deskami. Ostatnim etapem pracy jest wykończenie krawędzi tarasu za pomocą cokołu kompozytowego. Można w tym celu łączyć ze sobą długie deski, można też spróbować łączenia innymi technikami, np. poprzez ułożenie przypominające bruk czy zamocowanie jeden z desek pionowo w stosunku do pozostałych. Niezależnie od wybranego sposobu instalacji, bardzo ważne jest zachowanie 5 mm spadku powierzchni tarasu oraz pozostawienie miejsca na ewentualne słupki i oświetlenie.

Fot. PlastivanFot. PlastivanPodobnie jak montaż, pielęgnacja tarasu uzależniona jest głównie od zastosowanego materiału. Płytki ceramiczne należy regularnie przemywać wodą z detergentem, a w okresie zimowym odśnieżać. Z desek drewnianych trzeba systematycznie usuwać nagromadzony piasek oraz konserwować je przy użyciu specjalnych środków. Deski kompozytowe czyścimy za pomocą wody z dodatkiem słabego detergentu. Tłuste plamy usuwamy z nich korzystając z odpowiedniego środka odtłuszczającego. Do zlikwidowania trwalszych zabrudzeń możemy też wykorzystać średnioziarnisty papier ścierny.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Plastivan
#czytelnia #ogrody #do mocowanie #w ogrod #do montaz #taras #do pielegnacja #obud #Balkony, tarasy

Więcej tematów: