Ściana jednowarstwowa – informacje dla inwestora

Podziel się:
Wybór rodzaju ściany jest istotnym zagadnieniem dla inwestora oraz tematem budzącym żywe dyskusje. Inwestorzy wciąż mają wiele pytań dotyczących ściany jednowarstwowej. Przydatne informacje na ten temat zostały zebrane w kompendium dla osób planujących budowę – opracowane w formie pytań i odpowiedzi

Lista najważniejszych dla inwestorów pytań dotyczących ściany jednowarstwowej:


1. Dlaczego wybór rodzaju ściany jest istotny? Kiedy warto myśleć o ścianie jednowarstwowej?

Przystępując do budowy domu trzeba podjąć szereg decyzji. Jedną z ważniejszych jest rodzaj ściany – ten wybór wpływa na szybkość realizacji, koszty oraz parametry cieplne budynku. Warto wspomnieć, że dostępne na rynku materiały, takie jak Ytong Energo, pozwalają osiągnąć bardzo dobre współczynniki przenikania ciepła również w przypadku ściany jednowarstwowej. Osoby planujące budowę nie muszą już wybierać między ciepłą ścianą a krótkim czasem budowy, ponieważ dostępne dziś technologie do wznoszenia ścian jednowarstwowych spełniają oba te kryteria.

– Warto, aby inwestorzy, którym zależy na jak najszybszym zamieszkaniu we własnym domu, rozważyli wybór ściany jednowarstwowej. Ściana jednowarstwowa tworzy trwałą elewację. Natomiast warstwa z izolacją jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Materiał izolacyjny jak np. styropian jest także mniej trwał – rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych („znika”), pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (czyli światła) może kruszeć. Skrócenie czasu budowy sprzyja osobom, które chcą oszczędzić koszty np. wynajmu mieszkania, czy bieżące wydatki na budowie (np. prąd, robocizna). – twierdzi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.
REKLAMA:

– Inwestor może zastanowić się nad wyborem ściany jednowarstwowej ze względu na oszczędność czasu i kosztów podczas prac wykończeniowych na ścianie. Przy budowie domu średniej wielkości o powierzchni ok. 130 m2 oszczędności na pracach wykończeniowych ścian zewnętrznych mogą sięgać nawet 15 tys. zł – odpada bowiem koszt ocieplenia (zakup np. wełny mineralnej i koszt pracy związanej z jej położeniem). Ze względu na równą powierzchnię ścian nie trzeba tynkować od wewnątrz (wystarczy siatka elewacyjna grubości 0,4 mm zatopiona w kleju, co dodatkowo wzmacnia powierzchnię ścian, i gładź gipsowa nakładana w trzech warstwach) – mówi Grzegorz Pilarz z Firmy Usługowo-Remontowej z Bielska-Białej, certyfikowany wykonawca Silka Ytong.

– Ściana jednowarstwowa tworzy trwałą elewację. Natomiast warstwa z izolacją jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Materiał izolacyjny jak np. styropian jest także mniej trwały – pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (czyli światła) może kruszeć – mówi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.
Warto także pamiętać, że ściana jednowarstwowa jest inwestycją przeprowadzaną w krótkim czasie, co może być preferencyjnym czynnikiem przy udzielaniu kredytu przez instytucje finansowe.

2. Ściana jednowarstwowa – jak liczyć koszty? Na co zwracać uwagę podczas oceny kosztów wznoszenia ścian?

Do oceny kosztów wznoszenia ścian warto podejść kompleksowo, przyglądając się wszystkim elementom. Przy ścianie jednowarstwowej pod uwagę należy wziąć następujące pozycje:
A - materiał konstrukcyjny (elementy murowe) + zaprawa murarska
B - wykonawstwo związane z murowaniem ścian
W przypadku ściany z ociepleniem do powyższych kosztów trzeba dodać:
C - materiał izolacyjny (ocieplenie) + zaprawę klejącą, zaprawę szpachlową (podkład), zaprawę tynkarską + siatkę zbrojącą, kołki mocujące
D - robociznę, związaną z ociepleniem ścian
W przypadku ścian szczelinowych dodatkowe koszty obejmą:
E - materiały elewacyjne
F - robociznę, związaną z wykonaniem elewacji.

W przypadku ściany jednowarstwowej zazwyczaj nieco wyższy będzie koszt samego materiału (lepsze parametry cieplne, wyższa jakość), nie ponosimy natomiast kosztów związanych z ociepleniem i niższy jest koszt wykonawstwa – prace ograniczone są do murowania.

Porównanie kosztów budowy ścian (ściana o pow. ok.157 m2):

Ściana jednowarstwowa – informacje dla inwestora
Znaczenie ma również transport poszczególnych materiałów budowlanych na budowę – przy ścianie jednowarstwowej na budowę przywożone są jedynie bloczki, czyli samochód wynajmowany jest raz. W przypadku ściany z ociepleniem transport materiałów na budowę odbywa się kilkakrotnie – należy bowiem przywieźć bloczki, ocieplenie i elewację.

– Wybór ściany jednowarstwowej pozwala ograniczyć wydatki na budowę o koszty robocizny związanej z ocieplaniem oraz koszty zakupu systemów ociepleń. Zastosowanie ścian jednowarstwowych skraca również czas budowy, co zmniejsza opłaty związane z jej prowadzeniem np. wynajem rusztowań – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Silka Ytong.

3. Czym różnią się między sobą ściana jednowarstwowa, ściana z ociepleniem i szczelinowa?

Ściany jednowarstwowe (bez ocieplenia) stanowią optymalne rozwiązanie dla inwestorów ceniących szybkość prac budowlanych oraz dokładność wykonania. Brak dodatkowych warstw izolacji znacznie skraca czas trwania budowy oraz chroni inwestora przed powstaniem błędów wykonawczych, które bardzo często pojawiają się przy ocieplaniu ścian. Do wznoszenia ścian bez ocieplenia należy stosować materiały, które jednocześnie zapewnią odpowiednią nośność konstrukcji budynku, jak i wysoką izolacyjność termiczną, np. beton komórkowy Ytong Energo.

Ściana jednowarstwowaŚciana jednowarstwowa

Ściana z ociepleniem składa się z warstwy konstrukcyjnej oraz warstwy izolacji termicznej. Bardzo istotnym czynnikiem jest dobra jakość materiału izolacyjnego, który powinien charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła ?, jak styropian czy wełna mineralna. Wadą ścian z ociepleniem jest dłuższy czas wznoszenia oraz dwuetapowość prac budowlanych.

Ściana z ociepleniemŚciana z ociepleniem
Ściany trójwarstwowe stanowią rozwiązanie, które umożliwia wykonanie efektownej elewacji przy użyciu np. cegły silikatowej. W skład ściany trójwarstwowej wchodzi wewnętrzna nośna ściana konstrukcyjna i odsunięta od niej zewnętrzna ściana osłonowa. Bardzo często wewnątrz szczeliny umieszcza się dodatkową warstwę izolacyjną z wełny mineralnej. Przegrody tego typu charakteryzują się bardzo wysoką trwałością oraz masywnością. Ich wykonanie wymaga jednak dużo większych nakładów pracy oraz większego zużycia materiałów.

Ściana trójwarstwowaŚciana trójwarstwowa

4. Czy ściana jednowarstwowa sprzyja energooszczędnej budowie? Czy jest energooszczędnym rozwiązaniem?

Obecnie na polskim rynku dostępne są technologie do wykonywania ścian jednowarstwowych, które nie tylko pozwalają na szybkie wznoszenie muru, ale przede wszystkim charakteryzują się wysoką izolacyjnością.
– Jeśli osoba budująca dom zadba o to, aby ściana miała bardzo dobre parametry cieplne, a dzisiejsze technologie pozwalają na to także w przypadku ścian jednowarstwowych, to jej dom będzie odznaczał się niższym zapotrzebowaniem na energię. Miarą tego, jak dobrze ściany chronią ciepło jest wartość współczynnika przenikania ciepła U. Obecnie ściany jednowarstwowe uzyskują bardzo dobre wartości tego współczynnika np. dla Ytong Energo 30 cm jest to U=0,30 W/(m2K), a dla Ytong Energo o grubości 48 cm nawet 0,19 W/(m2K) – mówi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

Ściana jednowarstwowa wymaga precyzji wykonania, co wpływa na ograniczenie mostków termicznych. Istotnym czynnikiem jest także technologia murowania – np. bloczki Ytong Energo murowane są za pomocą zaprawy do cienkich spoin, która eliminuje pionowe spoiny przyczyniające się do utraty ciepła. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala na wybudowanie domu o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Izolacyjność termiczna ścian z bloczków Ytong Energo na zaprawie do cienkich spoin Silka-Ytong:
-Ytong Energo
-grubość 30 cm 36,5 cm 40 cm 48 cm
-izolacyjność cieplna muru, U [W/(m2K)] 0,30 0,25 0,23 0,19

Ilość zaprawy do cienkich spoin zużytej do wymurowania ścian może być nawet do 8 razy mniejsza niż zaprawy tradycyjnej.

– Zastosowanie zaprawy cienkowarstwowej sprawia, że w ścianie jest mniej wilgoci technologicznej do odparowania. Oznacza to, że w pierwszym roku grzewczym mniej energii spożytkowane jest na odparowywanie tej wilgoci ze ściany – mówi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

W przypadku ścian jednowarstwowych zarówno technologia murowania, jak i krótszy czas trwania budowy sprzyjają oszczędności energii.

– Krótszy czas prac oznacza niższe zużycie prądu i wody na budowie – twierdzi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

Ściana jednowarstwowa oznacza również mniej materiałów do przetransportowania, co jest dodatkowym czynnikiem proekologicznym.

5. Czy ściana jednowarstwowa jest odporna na działanie wilgoci?

Występowanie wilgoci w domu jest związane z procesem jego użytkowania, dotyczy samej obecności człowieka. Przy wyższej temperaturze mamy do czynienia z parą wodną, która powstaje np. przy oddychaniu, suszeniu prania czy gotowaniu. W niższej temperaturze (np. w zetknięciu z chłodniejszą ścianą) para wodna przechodzi w stan ciekły (przybiera postać kropel). Można wybrać rozwiania budowlane, które minimalizują to zjawisko.

Choć do wykroplenia pary wodnej może dojść w każdej konstrukcji, najbardziej narażone na to zjawisko są przegrody złożone z materiałów o znacznym oporze dyfuzyjnym, jak np. styropian czy folia.

– W ścianach o wysokiej paroprzepuszczalności i izolacyjności termicznej, jaką jest np. ściana jednowarstwowa Ytong Energo, trudno w normalnych warunkach użytkowania o wystąpienie zjawiska gromadzenia się skroplonej pary wodnej, gdyż w okresie letnim ewentualny nadmiar wilgoci natychmiast wysycha – twierdzi Ryszard Babik z Pracowni Projektowej Arco, Ekspert Budowy Silka Ytong. – Przy zastosowaniu ocieplenia ze styropianu, opór dyfuzyjny znacząco wzrasta, więc odprowadzenie pary wodnej przez przegrodę jest prawie niemożliwe. Przy słabej izolacyjności termicznej przegrody i dużej wilgotności względnej wewnątrz pomieszczeń może następować gromadzenie wilgoci, również po stronie wewnętrznej ściany. To może prowadzić do obniżenia komfortu użytkowania budynku, a nawet do rozwoju pleśni – dodaje Ryszard Babik z Pracowni Projektowej Arco z Nowej Rudy, Ekspert Budowy Silka Ytong.

6. Gdzie szukać informacji o ścianach jednowarstwowych – materiałach, ekipach etc.?

– Wykaz materiałów budowlanych przeznaczonych do wznoszenia ścian jednowarstwowych oraz listę certyfikowanych wykonawców inwestor może znaleźć w broszurach informacyjnych lub na stronie internetowej producenta, np. na www.ytong-silka.pl – radzi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

7. Czy ścianę jednowarstwową można ocieplić?

Ścianę jednowarstwową można ocieplić w późniejszym czasie – jest to łatwiejsze niż dodatkowe ocieplenie ściany już kiedyś ocieplonej. Ta technologia pozwala inwestorom mieszkać komfortowo nawet w budynku w stanie surowym. Warunkiem jest zastosowanie dobrej jakości materiałów ściennych.
Dom można wykończyć lub ocieplić w późniejszym etapie, co pozwoli na optymalne dla inwestora rozłożenie kosztów w czasie.

– Jeśli ściana jest wykonana zgodnie z zaleceniami technologicznymi producenta, to nie trzeba jej ocieplać, ponieważ z założenia będzie miała dobre parametry cieplne – przekonuje Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

8. Czy szybkość budowy jest rzeczywiście argumentem za wyborem ściany jednowarstwowej?

Przy jednej warstwie etap wznoszenia ścian jest krótszy, inwestor może szybciej wprowadzić się do swojego domu, ograniczyć bezpośrednie koszty robocizny oraz stałe koszty prowadzenia budowy.

– Ściana jednowarstwowa jest dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy z różnych względów muszą szybko wprowadzić się do własnego domu, np. nie mają własnego lokum lub muszą je szybko zmienić czy też chcą po prostu zaoszczędzić na wynajmie mieszkania. Zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, które sprawiają, że inwestorzy chcą szybko wybudować dom i wtedy poleciłabym wybór ściany jednowarstwowej – mówi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

Czynniki, które przyspieszają prace budowlane związane są nie tylko z prostą konstrukcją, ale także z cechami materiału budowlanego, z którego wznoszony jest mur.

– Prace postępują szybciej, jeśli materiał stosowany do budowy ścian jest równy i lekki. Wykonawca nie musi wtedy zastanawiać się nad linią, i po odpowiednim ułożeniu pierwszej warstwy pozostałe układa się bardzo prosto – mówi Grzegorz Pilarz z Firmy Usługowo-Remontowej z Bielska-Białej, certyfikowany wykonawca Silka Ytong.

9. Czy ścianę jednowarstwową jest łatwiej zbudować niż ścianę z ociepleniem?

W murowaniu ściany jednowarstwowej kluczowe jest dokładne wykonawstwo i wybór materiału budowlanego. W przypadku murowania ściany jednowarstwowej szczególnie warto wybrać profesjonalną i przeszkoloną ekipę budowlaną – więcej informacji o tym, jak szukać takich ekip znajduje się w odpowiedzi na pytanie 6.

– Wznoszenie ściany jednowarstwowej wymaga od wykonawców bardzo dużej dokładności i wiedzy budowlanej. Ściana jednowarstwowa powinna być wykonana w sposób idealny, z zastosowaniem systemowych rozwiązań. Z tego powodu część wykonawców może podchodzić z rezerwą do tego tematu – ocenia Grzegorz Pilarz z Firmy Usługowo-Remontowej z Bielska-Białej, certyfikowany wykonawca Silka Ytong. – Warto jednak pamiętać, że poprawne wykonanie warstwy ocieplenia jest równie trudne i także wymaga ogromnej uwagi. Murowanie ścian jednowarstwowych z bloczków Ytong Energo, które charakteryzują się dokładnością wymiarową i prostotą montażu, jest dużym ułatwieniem dla wykonawców. Okazuje się, że ścianę jednowarstwową można wznosić nie tylko szybko i łatwo, ale przede wszystkim bezbłędnie – twierdzi Grzegorz Pilarz z Firmy Usługowo-Remontowej z Bielska-Białej, certyfikowany wykonawca Silka Ytong.

10. Jakie elementy systemowe warto zastosować przy budowaniu ściany jednowarstwowej?

Budowanie w kompletnym systemie, oferowanym przez jednego producenta, pozwala wznieść budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Precyzyjnie wykonana ściana jednowarstwowa ogranicza występowanie mostków termicznych. Ponadto, dzięki zastosowaniu materiałów budowlanych i elementów uzupełniających w jednym systemie, inwestor zyskuje jednorodną pod względem materiałowym przegrodę, co zapewnia lepsze parametry cieplne budynku oraz lepszą współpracę poszczególnych elementów, co z kolei pozwala np. na uniknięcie mikropęknięć na styku materiałów.

– Systemowe rozwiązania budowlane to opcja dla tych, którzy budując dom myślą także o jego późniejszym użytkowaniu; poprzez zapobieganie stratom ciepła minimalizujemy koszty eksploatacji. Na przykład, jeśli decydujemy się na ścianę jednowarstwową z bloczków Ytong Energo, należy zastosować także zaprawę do cienkich spoin Silka-Ytong. Dobrym pomysłem jest również inwestycja w systemowe nadproża oraz płyty stropowe. Nie tylko przyśpiesza to czas budowy, ale także znacznie poprawia parametry cieplne przegrody, ograniczając występowanie mostków termicznych – mówi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo o ścianie jednowarstwowej z udziałem ekspertów Silka Ytong:
http://www.youtube.com/watch?v=aNvWxGNoMek
oraz http://www.youtube.com/watch?v=MpemsY0KWz8
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Silka
#czytelnia #ściany nośne #materiały konstrukcyjne #ściany #xella #jednowarstwowe

Więcej tematów: