Co zrobić kiedy wyjeżdżamy a trawa rośnie

Podziel się:
Co zrobić, kiedy my jedziemy na wymarzone wakacje, a trawa rośnie bez opamiętania? Latem murawa jest w środku okresu wegetacji. Szybko rośnie i potrzebuje dużo wody. Bez odpowiedniej pielęgnacji murawa wyschnie i stanie się żółta. McCulloch radzi, jak przygotować trawnik na wakacje.

FotMcCullochFotMcCullochNa mokro
Upalne dni, dużo słońca i wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że trawa w przydomowym ogrodzie będzie rosła wyjątkowo szybko. Najważniejsze jest nawadnianie. Trawa pozbawiona wody bardzo szybko żółknie i usycha. Jej korzenie sięgają 10–15 cm w dół, dlatego nie wystarczy lekkie podlanie. Trawnik potrzebuje wystarczająco dużo wody, by przesiąkła ona do niższych warstw gleby – podlewamy obficie, za to niezbyt często, 2–3 razy w tygodniu. Murawę podlewamy wcześnie rano lub po zmierzchu – podlewanie, kiedy słońce mocno operuje nie ma sensu. Pora nawadniania jest istotna z dwóch powodów. Pierwszy - krople wody będą skupiały promienie słoneczne i może dojść do spalenia liści. Drugi – w pełnym słońcu woda szybciej wyparuje.

Strzyżenie obowiązkowe
Letnie strzyżenie trawnika jest obowiązkowe dla każdego, kto dba o swój ogród. Trawnik najlepiej kosić w miarę potrzeb, w zależności od pogody i intensywności nawadniania może to być nawet 2 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest, by kosić regularnie, ale nie zbyt nisko. Jednorazowo najlepiej skracać trawę o 1,5 do 2 cm. Najlepsza wysokość, zapewniająca optymalny wzrost trawy, wynosi od 4 do 6 cm. Niższa trawa jest bardziej podatna na choroby i chwasty, słabiej też znosi suszę. Jeśli kosimy trawnik regularnie, warto wybrać kosiarkę z opcją mulczowania, która umożliwia rozdrobnienie trawy i rozprowadzenie jej po trawniku. Taka trawa służy jako naturalny nawóz, dostarcza murawie składników odżywczych i chroni ją przed suszą – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert marki McCulloch. Jeżeli lato jest szczególnie upalne i suche, a trawa nie jest podlewana, kosić należy rzadziej, co 10 - 14 dni, aby nie doprowadzić do wysychania trawy.
REKLAMA:

FotMcCullochFotMcCullochNa ostro
Trzeba pamiętać o dobrym naostrzeniu noży, tępe ostrza mogą zwiększyć zużycie paliwa o 20%. Poza tym tępy nóż poszarpie źdźbła trawy, niszcząc je. Dobrą porą dnia na koszenie trawnika jest ranek albo wieczór, źdźbła są wtedy sprężyste i łatwiej je przycinać. Koszenie trawy, która ma mniej niż 3 cm wysokości, może spowodować uszkodzenie kosiarki, gdy do urządzenia tnącego dostaną się kamienie lub żwir. Ważne, żeby kosiarka miała duże tylne koła, które ułatwiają manewrowanie na nierównym terenie. Jeśli masz wątpliwości co do najwłaściwszego systemu i częstotliwości koszenia, wybierz kosiarkę oferującą kilka możliwości: mulczowanie, boczny wyrzut trawy lub zbieranie do kosza. Ostatnia opcja sprawia, że trawnik jest idealnie uprzątnięty i nie trzeba tracić czasu na grabienie. W kosiarkach McCulloch można wygodnie przełączać maszynę pomiędzy różnymi trybami pracy. Montaż przystawki do wyrzutu bocznego jest szybki i łatwy. Kosz do zbierania trawy wykonany jest z miękkiej tkaniny, dzięki czemu jest lekki i bez problemu można go założyć w każdej chwili – mówi Jerzy Banaszczyk, ekspert marki McCulloch.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: McCulloch
#czytelnia #ogrody #w ogrod #maszyna #mc_culloch #Pielęgnacja ogrodu

Więcej tematów: