Kiedy wymienić okno

Podziel się:
Wymieniając okna liczymy na to, że nowe posłużą nam przez kilkanaście, a nawet więcej lat. Niestety, źle wybrana, niskiej jakości stolarka albo błędy popełnione na etapie montażu nierzadko powodują konieczność wymiany okien już po kilku latach. Kiedy powinniśmy o tym pomyśleć?

Fot. MS więcej niż OKNA Fot. MS więcej niż OKNA

Niska izolacyjność termiczna

Kiedy okno nie spełnia jednego z podstawowych zadań, czyli nie zapewnia oczekiwanej izolacji termicznej, warto rozważyć jego wymianę. W porównaniu z produktami sprzed kilku czy kilkunastu lat (nie wspominając o starej, kilkudziesięcioletniej stolarce), dostępne dziś okna cechują zdecydowanie lepsze parametry i niższy współczynnik przenikania ciepła. Nowoczesne, zaawansowane technologicznie produkty mają współczynnik U mniejszy niż 1,3 W/m²K, a te, które dedykowane są projektom pasywnym – mniejszy niż 0,8 W/m²K. Dzięki temu skutecznie chronią przed niekontrolowanymi stratami ciepła i zapobiegają wychładzaniu mieszkania zimą i przegrzewaniu latem.

Mechaniczne uszkodzenia

Konieczność wymiany okna zależy od skali uszkodzeń. W przypadku zbitej szyby wystarczy wymiana pakietu szybowego; jeśli okno jest wypaczone i regulacja okuć nie sprawia, że skrzydło ponownie idealnie przylega do ramy – niezbędna staje się wymiana okna. Nowoczesna stolarka tworzywowa nie ulega paczeniu, jednak ta, która była produkowana w latach 90. ub. wieku – zwłaszcza jeśli wykorzystywano profile gorszej jakości – nie zawsze jest idealnie prosta.
REKLAMA:

Obniżona estetyka

Zdarza się, że decyzję o wymianie stolarki w domu podejmujemy z powodów estetycznych i wizualnych. Profile niskiej jakości mają, niestety, tendencję do niszczenia wraz z upływem lat i w trakcie użytkowania. Na ich powierzchni mogą pojawić się trwałe przebarwienia, plamy, zarysowania. Można próbować zlikwidować te usterki za pomocą folii renowacyjnych, jednak pociąga to za sobą wysokie koszty. Z kolei malowanie we własnym zakresie stolarki tworzywowej mija się z celem, gdyż efekt prac będzie niezadowalający. Okno z PVC – jeśli wygląda nieestetycznie, a przy tym słabo izoluje termicznie i akustycznie – najlepiej wymienić.

Brak izolacji akustycznej

Jeśli mieszkamy na terenie o wysokim natężeniu hałasu, optymalnym rozwiązaniem jest wymiana okien na stolarkę wyposażoną w dźwiękoszczelne szyby. Pamiętać należy, że im współczynnik izolacyjności akustycznej Rw jest wyższy, tym lepiej chronią przed przenikaniem do pomieszczeń zewnętrznych hałasów. W centrum sprawdzą się szyby o współczynniku Rw min. 35 dB, na cichym osiedlu wystarczy izolacja na poziomie 30-32 dB.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MS więcej niż OKNA
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #ms #Okna i drzwi - tematy pozostałe #Buduj z MS więcej niż OKNA

Więcej tematów: