Fantazyjny tynk, jak wykonać

Podziel się:
Pytanie: W najbliższym czasie będę przeprowadzać remont mieszkania. Przy tej okazji chciałem zmienić wygląd ścian. Znajomy poradził mi zastosowanie tynku z fakturą, dzięki któremu mogę nadać ścianom oryginalny charakter. I stąd moje pytanie ? jak wykonać taki tynk i czy można to zrobić samemu?

Fot. CekolFot. CekolTynk fantazyjny to niebanalne rozwiązanie, które z pewnością nada indywidualny charakter pomieszczeniu.Powierzchnię, którą zamierzamy otynkować, musimy najpierw oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Usuwamy resztki farb emulsyjnych, olejnych, kleju do tapet, a także wszelkie ziarenka piasku i starego tynku. Odpowiednio przygotowane i oczyszczone podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą Cekol DL-80.

Zagruntowanie powierzchni wyrówna i zmniejszy jej chłonność, a my będziemy mieli pewność, że nałożona masa szpachlowa będzie rowno wiązać i wysychać na całej powierzchni. Do wykonania samego tynku należy użyć gipsowej masy szpachlowej, Cekol C-45. Szpachlówka ta od lat stosowana jest do szybkiego i wygodnego wykonywania białego, gładkiego tynku gipsowego, odpornego na żółknięcie pod wpływem światła. Po wyschnięciu zagruntowanej ściany możemy przystąpić do przygotowania zaprawy. Właściwe proporcje to 0,4 litra czystej, zimnej wody na 1 kg proszku.

Fot. CekolFot. CekolZawsze należy wsypywać suchą masę do odmierzonej ilości wody, nie odwrotnie. Należy pamiętać, aby jednorazowo przygotować taką ilość masy, jaką zużyjemy w ciągu 45 minut. Bezpośrednio po wymieszaniu masa jest gotowa do użycia. W zależności od fantazji, nakładamy cieńszą, lub stosunkowo grubą warstwę zaprawy Cekol C-45, a następnie nadajemy jej dowolny kształt.

Możemy zastosować jedną z wielu wypróbowanych już metod, lecz własna inwencja jest tu jak najbardziej wskazana. Najpopularniejszy sposób na tynk fantazyjny to zacieranie zaprawy kolistymi ruchami, lub przytknięcie do świeżo nałożonej na ścianę masy metalowej packi, a następnie oderwanie jej - powstaje w ten sposób ciekawa struktura. Inna metoda to przytknięcie do zaprawy zgniecionej torby foliowej, lub innego przedmiotu mogącego pozostawić po sobie intrygujące odbicie. W wielu sklepach dostępne są także wałki z gotowym wzorem, który pozwala na uzyskanie jednolitego wzoru na całej powierzchni ściany. Ostateczny wybór faktury, jaką uzyskamy na ścianie, to tylko kwestia naszej wyobraźni i gustu.
REKLAMA:

Fantazyjnemu tynkowi możemy po wyschnięciu i związaniu, także nadać dowolny kolor. Jeśli chcemy aby cała jego powierzchnia była pokryta jednym kolorem, używamy w tym celu miękkiego wałka malarskiego. Z jego pomocą farba rozprowadza się dokładnie, nawet w przypadku bardzo grubych struktur tynkowych. Aby uzyskać ciekawy efekt jaśniejszych refleksów na powierzchni ściany, świeżo nałożoną farbę przecieramy w wybranych miejscach wilgotną szmatką. Powstają w ten sposób plamy o nieco mniejszym nasyceniu koloru niż reszta ściany. Możemy także zabarwić tynk punktowo. Wtedy do nakładanej na ścianę zaprawy dodajemy w wybranych miejscach skoncentrowany pigment malarski dowolnego koloru. Powstają w ten sposób kolorowe plamy, bądź smugi.

Samodzielnie wykonany fantazyjny tynk pozwala zaaranżować niebanalne wnętrze, dopasowane do naszego gustu i upodobań. Z pewnością stanowić będzie ono kontrast do standardowych tapet i białych, gładkich ścian.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: cedat
#wnetrza #w wewnatrz_bud #tynk #do tynkowanie #emalia #do sciany #gladz #cedat #poradnik #Materiały wykończeniowe

Więcej tematów: