Okno w łazience

Podziel się:
To marzenie większości mieszkańców budynków wielorodzinnych i wartość, którą mogą się cieszyć właściciele domów. Nawet niewielkie okienko dodaje wnętrzu uroku, wprowadza naturalne

Fot. MS Więcej niż Okna Fot. MS Więcej niż Okna Bez względu na to, czy okno w łazience jest małe, czy duże, musi gwarantować prywatność i intymność osobom w niej przebywającym. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych rodzajów szkła - nieprzeziernego, ornamentowego lub mlecznego. Wprawdzie nie pozwalają one nieuprawnionym osobom zajrzeć do wnętrza i przepuszczają światło, jednak utrudniają podziwianie widoku za oknem. Można zastanowić się nad wyborem szkła o zmiennej przezroczystości, wyposażonego w powłoki elektrochromowe, które działają w oparciu o zmianę transmisji warstwy pod wpływem przyłożonego napięcia. Powłoki można traktować jako rodzaj żaluzji pozwalającej na łatwe regulowanie ilości przechodzącego światła i sterowanej elektronicznie. Użytkownik, w zależności od tego, jakie są jego aktualne potrzeby, ustawia warstwę, by albo była przezroczysta, albo przepuszczała światło, jednocześnie matowiejąc i uniemożliwiając patrzenie przez szkło.

Innym sposobem jest wybór przejrzystego szkła i zamocowanie przesłon okiennych - rolet lub żaluzji. Ich wybór jest ogromny, są estetyczne, efektowne i z powodzeniem mogą pełnić funkcje dekoracyjne. Ale i w tym przypadku w momencie zasłonięcia rolety odcinamy się od świata zewnętrznego.
REKLAMA:

Fot. MS Więcej niż Okna Fot. MS Więcej niż Okna Warto zaopatrzyć okno w nawiewniki, które reagują na zmiany zawartości pary wodnej w powietrzu i na tej podstawie regulują stopień wymiany powietrza. Czujnik z taśmy poliamidowej zmienia swoją długość przy różnicach w poziomie wilgotności. Wraz z jej wzrostem dochodzi do poszerzenia się otworu przepustnicy w nawiewniku, a tym samym - napływu większej ilości powietrza. W wymianie powietrza pomocna też jest funkcja rozwierno-uchylna i funkcja mikrowentylacji okuć obwiedniowych.

Choć łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności, nie ma to wpływu na materiał, z jakiego może być wykonana stolarka. Okna drewniane są odpowiednio impregnowane, więc nie ma ryzyka, że montaż w łazience ograniczy ich żywotność. Pierwszą warstwę stanowi bezbarwny impregnat, następną - warstwa gruntująca. Później aplikowany jest preparat międzywarstwy, a na koniec lakier. Poszczególne warstwy głęboko wnikają w strukturę drewna, tworząc wytrzymałą, lecz elastyczną i oddychającą powłokę. Dzięki temu dostosowują się do naturalnego pęcznienia i kurczenia się drewna, które może być spowodowane zmianami wilgotności.

Jeżeli salon kąpielowy ma być wzbogacony o saunę lub jacuzzi, bezpieczniej jest dodatkowo zabezpieczyć stolarkę drewnianą. Dobrą metodą jest dodatkowa warstwa lakieru od strony wewnętrznej oraz zaimpregnowanie listew przyszybowych czy przekrojów poprzecznych. Okna do takich wnętrz wyposaża się też w okucia ze stali o podwyższonej odporności na korozję.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MS więcej niż OKNA
#okna #czytelnia #w lazienka #okno #okna i drzwi #ms #Buduj z MS więcej niż OKNA

Więcej tematów: