portal budowlany logo obud.pl - główne menu wyszukiwarka
portal budowlany
wtorek 1 września 2015

Jak założyć ogród warzywny

23.05.2013
Zagospodarowując teren wokół domu najczęściej planujemy trawniki, urokliwe zakątki ze skalniakami, romantycznymi mostkami, kwiatowymi rabatami czy oczkami wodnymi. Słowem – ogród ma być ozdobą posesji, miejscem wypoczynku, przestrzenią, która sprzyja regeneracji sił i psychicznemu oraz fizycznemu relaksowi. Ale warto zastanowić się, czy – oprócz estetycznej – nie warto nadać przynajmniej niewielkiemu fragmentowi ogrodu funkcji praktycznej.

Chemia budowlana - Fot. Honda
Fot. Honda
Warzywniak to znakomity sposób na dostęp do świeżych, smacznych ziół i warzyw oraz owoców. Młoda marchewka, soczyste pomidory, zielona sałata, dorodny kalafior – to tylko niektóre z warzyw wartych samodzielnej uprawy. Mięta, bazylia, tymianek i inne zioła nie tylko urozmaicą posiłki, ale też będą pięknie pachnieć.

Zaprojektowanie, założenie i pielęgnacja niewielkiego ogródka warzywnego to bardzo proste i nieskomplikowane zadanie. Wystarczy wybrać optymalne miejsce, zaplanować, co posadzimy, gdzie i w jakich ilościach, a następnie przygotować glebę. Kiedy już wysiejemy nasiona i posadzimy sadzonki, pozostaje nam zadbać o systematyczne podlewanie roślin i usuwanie chwastów.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Honda
Fot. Honda
Optymalnym miejscem lokalizacji ogródka warzywnego jest dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru obszar. Ziemia, w której rosnąć będą rośliny, powinna być bogata, żyzna, przepuszczalna i szybko się nagrzewać. Przygotowanie jej nie jest trudne, wymaga jednak dokładności. Kiedy więc już zdecydujemy, gdzie znajdzie się warzywniak, pierwszym krokiem będzie usunięcie z terenu wszelkich kamieni, chwastów, resztek roślin itp. Następnie spulchniamy, dotleniamy i dożywiamy glebę, gdyż tylko wówczas rośliny zyskają optymalne warunki do wzrostu. To najcięższa część prac, wymagająca siły fizycznej i wysiłku. Dlatego – aby ułatwić sobie robotę – warto sięgnąć po glebogryzarkę. Narzędzie to szybko, sprawnie i przede wszystkim dokładnie przemiesza warstwy rodzimej gleby, dzięki czemu rośliny będą mogły dobrze się rozwijać.

Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie, jaki odczyn pH i jaką zawartość składników pokarmowych NPK ma gleba w naszym warzywniaku. Do jej użyźnienia wykorzystuje się kompost, pozytywnie wpływający na zdolność zatrzymywania i wchłaniania przez nią różnych składników, a także minimalizujący wypłukiwanie nawozów. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, dokonujemy jej wapnowania, które poprawi strukturę gleby i jej dotlenienia. W przypadku gleby zasadowej, zakwaszamy ją poprzez dodanie do ziemi ogrodowej np. igieł sosnowych czy torfu i ściółki leśnej.

Zastosowanie nawozów przed siewem nasion zależy od potrzeb i właściwości gleby. W końcowym etapie tworzenia ogródka warzywnego należy podłoże przemieszać i wyrównać. Gdy osiądzie, grabimy teren, siejemy lub sadzimy warzywa i zioła.

Autor: Aries Power Equipment - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)
Przeczytaj także:
Galerie zdjęć:
Filmy:
Wideo - instrukcje
Membrana Marma Polskie Folie
Zobacz powiększony film oraz inne instrukcje
Sonda
Czy jesteś zainteresowany(a) budową ogrodu zimowego?
tak, jestem
nie, nie jestem
nie, już mam
Copyright 2015 obud.pl
forum | partnerzy | reklama | newsletter | kontakt