newsletter reklama projekty domów forum
wtorek 26 września 2017
23.05.2013r...

Jak założyć ogród warzywny

Zagospodarowując teren wokół domu najczęściej planujemy trawniki, urokliwe zakątki ze skalniakami, romantycznymi mostkami, kwiatowymi rabatami czy oczkami wodnymi. Słowem – ogród ma być ozdobą posesji, miejscem wypoczynku, przestrzenią, która sprzyja regeneracji sił i psychicznemu oraz fizycznemu relaksowi. Ale warto zastanowić się, czy – oprócz estetycznej – nie warto nadać przynajmniej niewielkiemu fragmentowi ogrodu funkcji praktycznej.
Fot. Honda
Fot. Honda
Warzywniak to znakomity sposób na dostęp do świeżych, smacznych ziół i warzyw oraz owoców. Młoda marchewka, soczyste pomidory, zielona sałata, dorodny kalafior – to tylko niektóre z warzyw wartych samodzielnej uprawy. Mięta, bazylia, tymianek i inne zioła nie tylko urozmaicą posiłki, ale też będą pięknie pachnieć.

Zaprojektowanie, założenie i pielęgnacja niewielkiego ogródka warzywnego to bardzo proste i nieskomplikowane zadanie. Wystarczy wybrać optymalne miejsce, zaplanować, co posadzimy, gdzie i w jakich ilościach, a następnie przygotować glebę. Kiedy już wysiejemy nasiona i posadzimy sadzonki, pozostaje nam zadbać o systematyczne podlewanie roślin i usuwanie chwastów.

Fot. Honda
Fot. Honda
Optymalnym miejscem lokalizacji ogródka warzywnego jest dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru obszar. Ziemia, w której rosnąć będą rośliny, powinna być bogata, żyzna, przepuszczalna i szybko się nagrzewać. Przygotowanie jej nie jest trudne, wymaga jednak dokładności. Kiedy więc już zdecydujemy, gdzie znajdzie się warzywniak, pierwszym krokiem będzie usunięcie z terenu wszelkich kamieni, chwastów, resztek roślin itp. Następnie spulchniamy, dotleniamy i dożywiamy glebę, gdyż tylko wówczas rośliny zyskają optymalne warunki do wzrostu. To najcięższa część prac, wymagająca siły fizycznej i wysiłku. Dlatego – aby ułatwić sobie robotę – warto sięgnąć po glebogryzarkę. Narzędzie to szybko, sprawnie i przede wszystkim dokładnie przemiesza warstwy rodzimej gleby, dzięki czemu rośliny będą mogły dobrze się rozwijać.
--
REKLAMA:
--
Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie, jaki odczyn pH i jaką zawartość składników pokarmowych NPK ma gleba w naszym warzywniaku. Do jej użyźnienia wykorzystuje się kompost, pozytywnie wpływający na zdolność zatrzymywania i wchłaniania przez nią różnych składników, a także minimalizujący wypłukiwanie nawozów. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, dokonujemy jej wapnowania, które poprawi strukturę gleby i jej dotlenienia. W przypadku gleby zasadowej, zakwaszamy ją poprzez dodanie do ziemi ogrodowej np. igieł sosnowych czy torfu i ściółki leśnej.

Zastosowanie nawozów przed siewem nasion zależy od potrzeb i właściwości gleby. W końcowym etapie tworzenia ogródka warzywnego należy podłoże przemieszać i wyrównać. Gdy osiądzie, grabimy teren, siejemy lub sadzimy warzywa i zioła.

źródło: honda

Artykuły podobne:


Home
Newsletter
Reklama
Partnerzy
Materiały do pobrania
Kontakt
Wszelkie prawa zastrzeżone
www.oBud.pl

Wydawca:

Nevicom Sp. z o.o.
ul. R. Kaczmarczyka 17
85-796 Bydgoszcz
tel./fax: 052/ 321 12 80
NIP: 5542920610
KRS: 0000454504
d