Ochrona przed radonem

Podziel się:
Twój dom może wpędzić cię w chorobę? To bynajmniej nie żart, a stwierdzony naukowo fakt. Źle zabezpieczony budynek jest odpowiedzialny za zachorowalność jego mieszkańców na raka płuc. Skoro mowa o zabezpieczeniach, sporo się ostatnio mówi o konieczności stosowania specjalistycznych izolacji fundamentowych, które nie tylko stanowią skuteczną zaporę hydroizolacyjną, ale i barierę antyradonową.

Ochrona przed radonem- W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie radonem, ponieważ uważa się, że jest on źródłem radioaktywnego skażenia domów, a więc stanowi zagrożenie dla zdrowia ich mieszkańców - potwierdza prof. dr hab. Zbigniew Paweł Zagórski z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.

Czym jest wspomniany radon? To najcięższy z gazów szlachetnych, który jest o tyle zdradliwy, że nie ma ani koloru, ani zapachu czy smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i innych cieczach, a jego źródłem jest rad zawarty w skorupie ziemskiej. Na terenie Polski radon występuje przede wszystkim w Sudetach, na obszarach występowania masywów granitoidowych i skał metamorficznych o zwiększonych zawartościach uranu i toru. Obszarem szczególnie narażonym jest również Górnośląskie Zagłębie Węglowe.

Radon ulega przemianie promieniotwórczej, która powoduje powstanie, również promieniotwórczych, produktów jego rozpadu. Te zaś wdychane mogą osadzać się w oskrzelach, powodując powstanie chorób nowotworowych.
REKLAMA:

Przenikanie gazu z gruntu do budynku odbywa się głównie przez podłoże, ale też przez szczeliny w ścianach, poprzez złącza konstrukcyjne czy rury kanalizacyjne. Intensywność tego przenikania jest zresztą w dużym stopniu uzależniona od rodzaju podłoża i stopnia odizolowania od niego budynku. W lecie na skutek ogrzewania wytwarza się inwersja temperatur zapobiegająca wydostawaniu się radonu, natomiast zimą tworzą się strefy o jego wzmożonym wydzielaniu. Na obecność radonu najbardziej narażone są kuchnie i łazienki. W mniejszym stopniu dotyczy to pokoi mieszkalnych.

Rysunek 1. Drogi wnikania radonu do budynku. Oznaczenia: 1, 4 – szczeliny w ścianach; 2, 6 – szczeliny w podłożu; 3 – złącza konstrukcyjne; 5 – woda; 7- rury kanalizacyjne.Rysunek 1. Drogi wnikania radonu do budynku. Oznaczenia: 1, 4 – szczeliny w ścianach; 2, 6 – szczeliny w podłożu; 3 – złącza konstrukcyjne; 5 – woda; 7- rury kanalizacyjne.
Źródło: www.ifj.edu.pl (M. Janik, „Przenikanie radonu z gruntu do budynku. Modelowanie komputerowe i weryfikacja w budynkach mieszkalnych”)

Ochrona przed radonemAby wyeliminować zagrożenie przenikania radonu do budynków mieszkalnych, a przez to zminimalizować zachorowalność na raka płuc, fundamenty należy izolować przed promieniowaniem jonizującym radonu i jego pochodnych. Takie zapewnia m.in. papa Swisspor BIKUTOP podkładowa 200, która może być stosowana nie tylko do hydroizolacji, ale także jako bariera antyradonowa.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: swiss
#fundamenty #hydroizolacje fundamentów #do hydroizolacja #w piwnica #papa #na fundament #swiss #poradnik

Więcej tematów: