newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 16 czerwca 2019
11.04.2013r...

Jak wentylować poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe wymaga wykonania ocieplenia całej lub dużej części połaci dachowej (w zależności od projektowanego wykorzystania przestrzeni). Tym samym niezbędne staje się zapewnienie odpowiedniej wentylacji zarówno w powstałych na poddaszu pomieszczeniach, jak i w zaizolowanej połaci dachowej.
Poprawna i skuteczna wentylacja poddasza użytkowego wymaga precyzji w wykonywaniu poszczególnych prac oraz odpowiedniego doboru materiałów. Ponieważ materiał termoizolacyjny układany jest w większości przypadków między krokwiami (a często także nad i pod nimi) ogranicza to zdecydowanie wielkość przestrzeni wentylującej - w zależności od konstrukcji dachu oraz tworzących go warstw, projektowane są najczęściej jedna lub dwie szczeliny wentylacyjne. Wymiary szczelin wentylacyjnych muszą być zgodne z DIN 4108.

Jak wentylować poddasze użytkowe
Jak wentylować poddasze użytkowe

Kiedy niezbędne są dwie szczeliny wentylacyjne? – podwójne zabezpieczenie niezbędne jest wówczas, gdy na drodze eliminowanej z wnętrza na zewnątrz pary wodnej pojawi się warstwa utrudniająca jej przenikania, a tym samym stwarzająca ryzyko zawilgocenia materiału termoizolacyjnego; to rozwiązanie jest wymagane, gdy pokrycie dachowe ułożone jest na pełnym deskowaniu bądź na płycie albo jako warstwę wstępnego krycia zastosowano folię o niskiej paroprzepuszczalności (chroniącej przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz, ale jednocześnie utrudniającej dyfuzję pary wodnej z wnętrza na zewnatrz), a samo pokrycie położone jest na łatach i kontrłatach. Wskazane jest też przy dachach o bardzo skomplikowanych kształtach. W tych sytuacjach niezbędne staje się zapewnienie oddzielnej wentylacji dla łat i oddzielnej dla pokrycia głównego. Jedną szczelinę wentylacyjną należy zaprojektować między materiałem termoizolacyjnym a zastosowaną w danym projekcie warstwą wstępnego krycia (płyta, pełne deskowanie z papą, membrana o niskiej paroprzepuszczalności) – w ten sposób chronimy termoizolację przed zawilgoceniem (szczelina usuwa wilgoć, która przeniknęła przez paraizolację do ocieplenia). Powinna mieć ona szerokość kilku centymetrów i otwory wlotu powietrza (pod okapem, w podbitce) i wylotu (pod kalenicą, kratki wentylacyjne w ścianach szczytowych). Druga szczelina musi znaleźć się między warstwą wstępnego krycia a właściwym poszyciem dachu – dzięki niej uzyskuje się szybsze osuszenie materiały wykończeniowego dachu.
--
REKLAMA:
--
Kiedy wystarczy jedna szczelina wentylacyjna? – jeśli do wstępnego krycia dachu użyta została folia o wysokiej paroprzepuszczalności – wówczas materiał izolacyjny może stykać się z membraną bez ryzyka zawilgocenia. Membrana ta pełni podwójną funkcję – z jednej strony pozwala na swobodna dyfuzję pary wodnej z wnętrza na zewnątrz, z drugiej – zabezpiecza wnętrza przed wnikaniem wilgoci z zewnątrz.

Uzupełnieniem może być montaż kominków wentylacyjnych, które – szczególnie latem, przy minimalnej różnicy ciśnień – umożliwią usprawnienie wentylacji.

Poza odpowiednią konstrukcją połaci dachowej, w przypadku poddasza użytkowego warto też zminimalizować ryzyko pojawienia się wilgoci w pomieszczeniach poprzez zamontowanie wentylacji naturalnej sterowanej higroskopijnie albo wentylacji mechanicznej, najlepiej nawiewno-wywiewnej. Dzięki temu para wodna skutecznie będzie eliminowana z wnętrz, co nie tylko poprawi komfort przebywania w nich, ale też pozwoli chronić konstrukcję budynku przed ryzykiem zawilgocenia.

źródło: Obud
autor: Waldemar Mulhstein

Artykuły podobne:

d