Jak oszczędzać energię elektryczną

Podziel się:
Większość z nas od najmłodszych lat słyszy o konieczności oszczędzania energii elektrycznej. Problem jednak w tym, że nic sobie z tego nie robimy do chwili, kiedy przychodzi nam płacić pierwsze rachunki za prąd. Może więc zamiast narzekać na wciąż wzrastające ceny i pazerność dostawców warto poszukać prostych, realnych metod ograniczenia zużycia energii?

Fot. FlickrFot. FlickrŻycie składa się z drobiazgów
Chociaż w pierwszej chwili może się to wydać banalne, oszczędzanie energii warto zacząć od wyrobienia we wszystkich domownikach nawyku gaszenia światła w pomieszczeniach, w których w danej chwili nikt nie przebywa. Warto także wymienić tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne. Dają one dokładnie tyle samo światła zużywając przy tym znacznie mniej prądu. Pamiętajmy także o doborze mocy świetlówek w zależności od specyfiki danego pomieszczenia. Najsilniejsze oświetlenie warto zainstalować w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy i czytania. Nieco słabsze możemy zastosować w kuchni, czy łazience a najsłabsze w przedpokoju i toalecie. W pomieszczeniach intensywnie wykorzystywanych wieczorami można zamontować dodatkowo włączniki światła wyposażone w potencjometr umożliwiający płynną regulację natężenia światła. Dzięki temu będziemy mogli dostosować poziom oświetlenia do potrzeb w danej chwili.

Znaczna część wykorzystywanych w domu urządzeń elektrycznych pozostaje pod naszą nieobecność i w nocy w tak zwanym ,, stanie gotowości”- w praktyce zużywa energię 24 godziny na dobę. Dobrze jest więc pamiętać, by przed pójściem spać lub wyjściem z domu wyłączyć w nich czuwanie a najlepiej wyciągnąć wtyczki z gniazdek.
REKLAMA:

Bardzo często – zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych – zdarza się, że znacznie mniej niż za prąd elektryczny płacimy za gaz (mowa o sytuacjach gdy spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe pobierają za gaz opłatę ryczałtową,niezależną od poziomu zużycia). Kuchenkę elektryczną warto wówczas zamienić na gazową, a prądożerny czajnik elektryczny na tradycyjny.

Fot. FlickrFot. FlickrWarto inwestować w dobre wyposażenie
Wybierając sprzęt gospodarstwa domowego najlepiej wybierać urządzenia o klasie energetycznej A+. Są one wprawdzie nieco droższe od tych bardziej prądożernych, ale taki wydatek szybko zwróci się w postaci niższych rachunków. Nie mniej istotne jest także umiejętne korzystanie ze wszystkich tych urządzeń. Na przykład lodówkę dobrze jest ustawić z dala od grzejników i innych emiterów ciepła. Jeżeli mamy zmywarkę do naczyń, powinniśmy dbać, by przed każdym uruchomieniem została załadowana do pełna i jeśli to możliwe, ustawiona na tryb ekologiczny (oszczędnościowy). Z kolei lodówkę i zamrażarkę należy otwierać możliwie najrzadziej i dbać, by nie była zalodzona. Bezwzględnie należy też pamiętać, by nie stawiać niczego na kratce skraplacza – nie może być przykryta! Jeżeli zdecydujemy się na wybór kuchni elektrycznej, warto zwrócić uwagę, by garnki, z których będziemy korzystać były wykonane z materiału jak najlepiej przewodzącego ciepło. Ich wielkość powinna być dobrana do rozmiarów pól grzewczych na płycie kuchni. Gotować powinniśmy w możliwie małej ilości wody, najlepiej pod przykryciem. Zamiast gotować w dużych garnkach, lepiej korzystać z szybkowarów, które pozwalają zaoszczędzić około 70% energii. Ponieważ płyta kuchenki pozostanie bardzo gorąca przez dłuższy czas po wyłączeniu, śmiało można wyłączyć ją na wet na kilkanaście minut przed zakończeniem gotowania. Jeśli chodzi o pralkę, podobnie jak w wypadku zmywarki warto dbać, by zawsze była załadowana do pełna (niezależnie od stopnia wypełnienia zawsze zużyje tyle samo energii na 1 cykl prania). Nie warto też bez specjalnej potrzeby stosować prania wstępnego, gotowania, suszenia i nadprogramowego wirowania. Wybierając pralkę dobrze jest zwrócić uwagę, czy posiada energooszczędne programy. Lekko zabrudzone rzeczy lepiej prać w niższych temperaturach, ustawiając przy tym pralkę na możliwie krótki czas.

Fot. FlickrFot. FlickrDostosuj taryfę do swoich potrzeb
Jeżeli po zastosowaniu wszystkich wymienionych wyżej wskazówek dojdziemy do wniosku, że z wysokością naszych rachunków za energię nadal jest coś nie tak, warto sprawdzić, czy taryfa, jaką wybraliśmy przy podpisywaniu umowy z dostawcą prądu odpowiada naszym potrzebom. W zależności od tego, w jakich godzinach dnia czy nocy najbardziej intensywnie wykorzystujemy domowe urządzenia elektryczne, możemy wybrać spośród kilku taryf:

G11 – to taryfa, której wybór pozwala korzystać z energii elektrycznej przez całą dobę w tej samej cenie. Ta opcja wydaje się być najbardziej odpowiednia, kiedy wykorzystujemy sprzęty elektryczne przez cały dzień, lub kiedy nie potrafimy określić konkretnych pór w ciągu doby, kiedy wykorzystujemy najwięcej prądu.

G12 – pozwala płacić niższe stawki za energię zużytą w określonych godzinach doby. Wybierając tę opcję zapłacimy taniej za prąd zużyty w godzinach 13:00 – 15:00 i 22:00 -6:00.Poleca się jej wybór w sytuacji, kiedy w domu, czy mieszkaniu zainstalowane jest ogrzewanie elektryczne, a gospodarze są na tyle zdyscyplinowani,by pralkę, zmywarkę itp. wykorzystywać głównie między 13 a 15.

G12w – daje możliwość korzystania z tańszego prądu w godzinach 13 – 15, w nocy, oraz w weekendy. To dobre rozwiązanie, gdy pranie czy zmywanie zostawiamy na weekend, a nasz dom ogrzewamy elektrycznie.

G12r – pozwala płacić mniej za prąd wykorzystywany w godzinach 00:00 – 7:00, 13:00 – 16:00 i 22:00 – 00:00. To także doskonałe rozwiązanie dla osób zorganizowanych, intensywnie korzystających z prądu w określonych godzinach doby.

Jak widać, istnieje cały szereg leżących w naszym zasięgu metod na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Wystarczy tylko odrobina zdrowego rozsądku i wyrobienie w sobie określonych nawyków, by w naszym portfelu pozostało co miesiąc nieco więcej gotówki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: energa.pl
#czytelnia #prawo #prad #obud #w dom_inteligentny #w dom_energooszczedny #Domowe finanse

Więcej tematów: