Kogo preferują banki

Podziel się:
Nieliczni kredytodawcy wciąż przewidują preferencyjne zasady finansowania mieszkań dla wybranych grup zawodowych. Na pewne ułatwienia mogą liczyć osoby wykonujące tak zwane zawody zaufania publicznego (ZZP). Rodzime banki różnie definiują to określenie. Dlatego na listach ZZP prócz typowych pozycji (lekarz, architekt, adwokat) można odnaleźć na przykład profesję nauczyciela lub pracownika naukowego - pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Oferta kredytodawców jest mniej zróżnicowana pod względem oferowanych preferencji. Okazuje się bowiem, że wszystkie banki przewidują tylko drobne ułatwienia dla klientów wykonujących zawód zaufania publicznego.

Znikające preferencje…

Począwszy od kilku lat liczba krajowych banków, które oferują przywileje określonym grupom zawodowym systematycznie się zmniejsza. Preferencje dla przedstawicieli wybranych profesji wciąż są dość popularne w przypadku kredytów gotówkowych oraz kart kredytowych. Natomiast jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne to można stwierdzić, że premiowanie zawodów zaufania publicznego jest dość rzadką praktyką.
Przedstawiciele firmy Conse Doradcy Finansowi uważają, że ta różnica jest spowodowana różnym poziomem ryzyka kredytowego, które towarzyszy wymienionym produktom bankowym. Warto pamiętać, że kredyty gotówkowe i karty kredytowe cechują się wysokim odsetkiem niespłacanych w terminie należność. Dlatego banki pragną zachęcić osoby, które posiadają dobrą i zarazem stabilną sytuację finansową do korzystania z takich produktów bankowych. Do grona najbardziej pożądanych klientów należą między innymi przedstawiciele zawodów zaufania publicznego. Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi zwraca uwagę, że odsetek niesolidnych dłużników wśród osób spłacających kredyty hipoteczne jest znacznie mniejszy. Dlatego większość banków nie widzi potrzeby, by dodatkowo zachęcać lekarzy czy też prawników do skorzystania z tego elementu swojej oferty.
REKLAMA:

Główna korzyść: kredyt na oświadczenie

Gotowość do preferencyjnego traktowania niektórych profesji deklaruje tylko siedem krajowych banków. Poniższa tabela przedstawia szczegóły na temat oferty wspomnianych kredytodawców.

Kogo preferują banki
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: RynekPierwotny.com
#czytelnia #finanse #prawo #nieruchomości #rynek_pierwotny #Kredyty i pożyczki

Więcej tematów: