newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 16 czerwca 2019
17.09.2012r...

100 świeczek na torcie dla GÓRKI CEMENT

Górka Cement świętuje w tym roku stulecie swojego istnienia i działalności. Z tej okazji 7 września 2012 r. właściciele, pracownicy i kontrahenci firmy spotkali się, by wspólnie spojrzeć na drogę, jaką przez cały wiek istnienia przebyła trzebińska cementownia.
Fot. Górka Cement
Fot. Górka Cement
Górka Cement, trzeci europejski producent cementów glinowych, została założona 100 lat temu jako zakład produkujący cement portlandzki. Od tego czasu fabryka działa nieprzerwanie, mimo okresu wojen, okupacji i zmian na polskiej scenie politycznej. W roku 1970 zmieniła swój profil produkcji na cementy i materiały przeznaczone dla potrzeb przemysłu materiałów ogniotrwałych. W trakcie ostatnich dziesięciu lat działalności zakład znacznie się rozwinął i zwiększył swój potencjał dzięki inwestycjom w badania i w know-how, które po przyłączeniu w 2000 r. spółki do Grupy MAPEI są przez nią finansowane i wspomagane. Dzisiaj, bazując w dalszym ciągu na doświadczeniu zdobytym w poprzednich latach, wykorzystując nowe możliwości rynku oraz rozwój poprzez dokonane inwestycje, które bezpośrednio przyczyniły się do wzmocnienia pozycji firmy w sektorze firm produkujących cementy glinowo-wapniowe Górka Cement stała się nowoczesną i stabilną spółką śmiało spoglądającą w przyszłość. Poprzez inwestycję w tę cementownię MAPEI, wchodząc na początku nowego tysiąclecia na polski rynek, zadbało o zapewnienie bazy surowcowej dla stale rosnących potrzeb Grupy.

Górka Cement – jak podkreśla Marco Squinzi, Prezes Zarządu Górka Cement – nie tylko zdobyła pozycję lidera w Europie w tym specyficznym obszarze działalności, ale stanowi dla firmy MAPEI cenne dobro o charakterze przemysłowym, ponieważ jest elementem dopełniającym cały cykl produkcyjny materiałów przeznaczonych na potrzeby sektora budowlanego i infrastruktury.
--
REKLAMA:
--
Ponadto – kontynuuje Marco Squinzi - Górka Cement doskonale wpisuje się w strategię Grupy MAPEI, która prowadzi działalność na skalę międzynarodową i której główny wysiłek jest skoncentrowany na badaniach oraz na błyskawicznym reagowaniu na potrzeby poszczególnych rynków. Decyzja o uczczeniu stulecia firmy, zorganizowanego w rozważny i racjonalny sposób, miała na celu zaangażowanie związanych z jej działalnością, tak, by podkreślić znaczący udział w tym ważnym przedsięwzięciu wszystkich osób, które swoją pracą, oddaniem, profesjonalizmem i kompetencjami zawodowymi przyczyniały się każdego dnia do umacniania pozycji lidera przez firmę Górka Cement.

Fot. Górka Cement
Fot. Górka Cement
W ostatnich latach Górka Cement poszerzyła gamę swoich produktów o dwa nowe cementy z 70% zawartością tlenku glinu, opracowując cementy GÓRKAL 70F i GÓRKAL 70S. Mając na uwadze wymogi klientów sektora materiałów ogniotrwałych w ostatnim czasie został wdrożony do produkcji nowy cement GÓRKAL 50+, który charakteryzuje się niską zawartością żelaza i długim otwartym czasem wiązania. Warto podkreślić, że wszystkie cementy GÓRKAL to czyste spoiwa cementowe, bez stosowania dodatków, co daje klientom większą elastyczność przy komponowaniu receptur.

Górka Cement jest zakładem ekologicznym, który z dużą powagą traktuje aspekty ochrony środowiska naturalnego, dbając o:
- zmniejszenie emisji zanieczyszczeń,
- redukcję emisji CO2,
- stosowanie czystych paliw (gaz naturalny),
- transport produktów w oparciu o wykorzystanie własnego, wewnętrznego terminalu kolejowego, umożliwiającego wysyłkę towarów w najbardziej odległe miejsca bez zanieczyszczania środowiska,
- stosowanie certyfikatu ISO 9001 uzyskanego w 2008 roku.

Zakład Górka Cement aktualnie zajmuje obszar 9,2 hektara, zatrudnia 147 pracowników (w porównaniu z 98 zatrudnionymi w roku 2000), a jego obecne zdolności produkcyjne przekraczają 60 000 ton cementów glinowo – wapniowych w skali roku. Klientami Górka Cement są producenci z branży materiałów ogniotrwałych, materiałów budowlanych i surowców dla przemysłu górniczego w całym świecie. 80% sprzedaży jest przeznaczonych na eksport, a roczne obroty zakładu wynoszą 30 milionów euro. Firma od momentu wejścia w skład Grupy MAPEI nieustannie przeznacza swój zysk na polepszenie stanu maszyn i urządzeń kontrolno-pomiarowych w celu zagwarantowania wysokiej jakości swoich produktów.

W obchodach uroczystości stulecia uczestniczyli, oprócz wszystkich członków załogi Górka Cement i kadry kierowniczej międzynarodowych firm należących do Grupy MAPEI, również przedstawiciele rodziny Squinzi:
- Marco Squinzi – Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Grupy MAPEI oraz Prezes firmy Górka Cement;
- Giorgio Squinzi – CEO Grupy MAPEI;
- Adriana Spazzoli – Dyrektor Marketingu i Komunikacji Grupy MAPEI;
- Veronica Squinzi – Dyrektor ds. Globalnego Rozwoju Grupy MAPEI oraz członek Zarządu Górka Cement.

Bieżący rok jest dla Grupy MAPEI, do której od 12 lat należy także Górka Cement, połączeniem ważnych jubileuszy. Powstała 75 lat temu firma MAPEI jest dzisiaj globalnym liderem w produkcji klejów i produktów chemicznych dla budownictwa. Dzieło zapoczątkowane w 1937 roku dzisiaj kontynuuje Giorgio Squinzi, syn założyciela firmy. MAPEI dzisiaj to łącznie 68 spółek działających na pięciu kontynentach. W 60 fabrykach produkowane jest w sumie ponad 1400 produktów dla branży budowlanej, a nad kontrolą ich jakości i stałym polepszaniem formuł czuwa 18 laboratoriów badawczo – rozwojowych. Jednym z elementów strategii MAPEI jest refinansowanie zysków, dzięki czemu powstają nowe fabryki i modernizowane są już istniejące. Także w Polsce trwają inwestycje mające na celu zwiększenie mocy produkcyjnych, a tym samym jeszcze lepsze odpowiadanie na potrzeby rynku.

Wieloletnie doświadczenie i dobra biznesowa intuicja Giorgio Squinzi zostały docenione - 22 maja 2012 roku stanął na czele Confindustria, największej włoskiej konfederacji zrzeszającej 150 tysięcy przedsiębiorców zatrudniających łącznie ponad 5,5 miliona pracowników.

źródło: Mapei

Najnowsze wieści z branży
Wideo
d