Gruntowe pompy ciepła marki Sofath

Podziel się:
Pompa ciepła to doskonały sposób na rosnące ceny paliw. Wykorzystując energię z ziemi, gruntowe pompy ciepła są tematem wartym zainteresowania.

Fot. SofathFot. Sofath
Prawie 90 % energii zużywanej w gospodarstwach domowych przeznacza się na cele grzewcze. Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania to decyzja na długie lata, dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw poszczególnych instalacji.

Ogrzewanie gazowe, olejowe czy pompa ciepła?

Ogrzewanie gazem ziemnym jest wygodne, tanie w eksploatacji, nie wymaga magazynowania. Gaz ziemny emituje najmniej spalin spośród innych paliw kopalnych. Pozwala ogrzać nie tylko dom, ale również ciepłą wodę. Niestety taki gaz nie jest wszędzie dostępny, a podłączenie do gazociągu wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Ogrzewanie gazem płynnym (propanem), mimo że jest bardziej dostępnym rozwiązaniem wymaga pozwolenia budowlanego, a zbiornik na paliwo zajmuje pewną powierzchnię działki. Dodatkowo jest drogi w eksploatacji i bywa niebezpieczny. W obu przypadkach konieczna jest kontrola co najmniej raz w roku urządzeń gazowych i wentylacyjnych oraz dwa razy do roku spalinowych. W sytuacji braku dostępu do sieci gazowej , sprawdzonym rozwiązaniem są kotłownie na olej opałowy. Niestety ze względu na koszt instalacji i ceny oleju opałowego należą do droższych systemów grzewczych, które oprócz wymagań budowlanych muszą spełniać specyficzne wymogi, jak szczelność podłóg czy odporność ogniowa. Stosunkowo młodym rodzajem instalacji grzewczej są pompy ciepła, które w przeciwieństwie do powyższych rozwiązań, wykorzystują bezpłatne i odnawialne źródła energii pochodzącej z ziemi, powietrza lub wody. Ich instalacja nie należy do najtańszych, ale można uzyskać dotację.
REKLAMA:

Gruntowe pompy ciepła marki Sofath

Ziemia ogrzewana promieniami słonecznymi stanowi niewyczerpane źródło energii cieplnej o niskiej temperaturze. Tą „niską” energię geotermalną można w prosty i efektywny sposób wykorzystać do ogrzewania domu poprzez wykorzystanie gruntowych pomp ciepła marki Sofath:
- Ciepło pobierane jest na zewnątrz domu przez kolektory pionowe lub poziome w zależności od rodzaju terenu. Czynnik roboczy przenosi pozyskane z zewnątrz ciepło do zespołu pompy ciepła, która przekształca tę energię w ogrzewanie, najczęściej podłogowe. Pompy ciepła są tanie w eksploatacji, ponieważ ¾ energii grzewczej pochodzi z ziemi i jest za darmo – wyjaśnia Alina Czapracka z firmy Wasser Mann II, autoryzowany koncesjoner marki Sofath oraz instalator pomp ciepła (http://www.wassermann.pl)

Fot. SofathFot. Sofath
W ten sposób możemy korzystać z niej bez ograniczeń, produkując ciepło niezależnie od kryzysów czy wyczerpujących się źródeł energii. Pompa ciepła nie potrzebuje komina, wentylacji, nie emituje anieczyszczeń a jedyne paliwo, którym jest zasilana to energia elektryczna. Tego typu system grzewczy pracuje cicho, automatycznie, nie wymaga konserwacji a przy tym jest bezpieczny i ekologiczny. Który rodzaj gruntowej pompy ciepła wybrać ?
- Konkretne systemy pompy ciepła dobieramy indywidualnie. Pod uwagę bierzemy m.in. strefę klimatyczną, głębokość do zwierciadła wód gruntowych, skład mineralny gruntu, przekrój geologiczny terenu oraz zapotrzebowanie na ciepło budynku – tłumaczy Piotr Dunas z firmy Dumarch - Went Geo-Power, autoryzowany koncesjoner marki Sofath oraz instalator pomp ciepła (http://www.sztuka-ogrzewania.pl)

Decyzję o zastosowaniu pomp ciepła należy dokładnie przemyśleć, bazując również na wiedzy i doświadczeniach autoryzowanych firm. Wtedy mamy gwarancję, że instalacja będzie nam służyć przez wiele lat, dostarczając ekologicznego i nieograniczonego ciepła.

(W)
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Sofath
#technologie #instalacje #ogrzewanie #pompa_ciepla #terma #z grunt #produkty #Pompy ciepła

Więcej tematów: