Jak powstały nowoczesne systemy kominowe.

Podziel się:
Przetrwanie chłodów to problem ludzkości od zarania wieków. Okiełznanie żywiołu, jakim jest ogień, to milowy krok w naszych dziejach. Odkąd zaczęto budować domostwa i ogrzewano je ogniskami, prostym sposobem pozbycia się gryzącego i niebezpiecznego dymu była dziura w „dachu”.

Fot. Presto S.AFot. Presto S.AWraz z rozwojem cywilizacji, zmieniało się budownictwo, a co za tym idzie – także sposoby i surowce używane do uzyskania ciepła. Wynalazek komina rozwiązał wiele problemów i umożliwił efektywniejsze oraz bezpieczniejsze ogrzewanie pomieszczeń i wody. Wykorzystywanie coraz to nowych materiałów opałowych idzie w parze z rozwojem urządzeń do wytwarzania ciepła, a to wymusza znajdowanie nowych rozwiązań technologicznych również i w systemach kominowych. Od współczesnych produktów wymagamy bowiem przede wszystkim bezpiecznego, skutecznego, ekonomicznego i ekologicznego funkcjonowania.

Jeszcze nie tak dawno, najpowszechniejszym i najczęściej stawianym był komin murowany z tradycyjnych materiałów, jakimi są kamień i cegła. Z czasem, ze względu na uproszczony oraz zdecydowanie szybszy montaż, na popularności zyskały kominy z prefabrykatów. W zależności od paliwa i rodzaju urządzenia, przy wytwarzaniu ciepła powstają zjawiska fizyczne, reakcje chemiczne oraz temperatury wpływające na działanie systemu odprowadzania spalin. W związku z tym, kominy muszą być odporne przede wszystkim na: wilgoć i kwaśny kondensat, wysokie temperatury spalin i pożar sadzy. Bardzo ważne jest zatem uwzględnienie sposobu pozyskania ciepła i dobór odpowiedniego systemu odprowadzania spalin oraz wentylacji już na etapie projektowania budynku. Najlepsze w tej sytuacji są rozwiązania systemowe, czyli kominy warstwowe, których konstrukcja oparta jest na rurze z ceramiki szamotowej obudowanej pustakiem keramzytobetonowym. I właśnie systemy kominowe takiej konstrukcji są obecnie najbardziej popularne.
REKLAMA:

Zalety tych rozwiązań są nie do przecenienia:
– zróżnicowana budowa i przeznaczenie umożliwia współpracę ze wszystkimi rodzajami i typami urządzeń grzewczych dostępnymi na rynku;
– wszystkie są niezwykle łatwe w montażu;
– spełniają wysokie wymagania norm budowlanych i ekologicznych;
– są bezpieczne i trwałe;
– koszty zakupu są niskie w stosunku do ich żywotności i funkcjonalności.

„Nowoczesna ceramika to materiał, który ma praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania – jest i nieorganiczna, i niemetaliczna. Składa się wyłącznie z naturalnych składników, które należą do najbardziej rozpowszechnionych na Ziemi pierwiastków. Szamot to materiał uzyskany przez mielenie i spiekanie już raz wypalonej gliny” – wyjaśnia ekspert w dziedzinie systemów kominowych Krzysztof Sowiński, prezes zarządu Presto S.A. – spółki, która już niebawem zadebiutuje na rynku NewConnect. „Wszędzie tam, gdzie zawodzą metale i tworzywa sztuczne – ceramika ma pole do popisu. Jest materiałem o wysokiej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne, chemiczne, elektryczne, a nawet termiczne. Aby nasze kominy służyły dziesiątki lat, wystarczy spełnić proste warunki: prawidłowo dobrać system oraz wybudować i eksploatować komin zgodnie z zaleceniami producenta ” – dodaje.

Opisywane systemy kominowe Presto są dostępne w ciągłej sprzedaży na terenie całego kraju. Zanim zamieszkamy w naszym domu, warto sprawdzić, jakie możliwości i rozwiązania oferuje rynek, a będziemy mogli cieszyć się spełnionym marzeniem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Presto
#czytelnia #instalacje #obud #komin #Kominy - systemy, budowa

Więcej tematów: