Jak urządzić małą i komfortową łazienkę?

Podziel się:
Łazienka to pomieszczenie, które nie tylko pozwala zadbać o higienę, ale jest także miejscem relaksu po ciężkim dniu. Przy małym metrażu zaaranżowanie jej tak, by spełniała obydwie te role, jest dużym wyzwaniem. Ten problem dotyka nie tylko właścicieli mieszkań w bloku, ale często także posiadaczy domów wolnostojących. Na szczęście wykorzystując kilka poniższych porad, urządzenie małej łazienki, tak, aby była jak najbardziej komfortowa, staje się możliwe.

Fot. GTVFot. GTVFot. GTVFot. GTV

1. Ustal priorytety

Posiadając małą powierzchnię, nie można sobie pozwolić na nietrafione wybory. Należy zminimalizować liczbę elementów do tych najważniejszych. Co więcej, przy aranżacji małych łazienek pierwszeństwo ma ergonomia, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach:
• Odległość bocznej krawędzi umywalki od ściany powinna wynosić minimum 20 cm. Należy także zaplanować w pobliżu miejsce na ręcznik.
• Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości ok. 85 cm.
• Miskę toaletową trzeba zamontować tak, aby pomiędzy jej boczną krawędzią a ścianą było minimum 15 cm przerwy. Pomiędzy jej przednią krawędzią a najbliższą przeszkodą należy zachować 90 cm wolnej przestrzeni.
• Wanna powinna mieć wysokość maksymalnie 60 cm. Jednak jeśli jest to możliwe, najlepiej montować ją jak najniżej.

Od podanych wymiarów można robić odstępstwa – na przykład ze względu na ograniczenia wynikające z konstrukcji samego budynku. Ta kwestia dotyczy przede wszystkim właścicieli mieszkań w bloku.

Fot. GTVFot. GTVFot. GTVFot. GTV

2. Dobierz odpowiednie wyposażenie

Najbardziej oczywistym wyborem przy małej łazience jest prysznic zamiast wanny. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić bardzo dużo cennego miejsca, szczególnie jeśli kabinę prysznicową umieścimy w nieustawnej przestrzeni i zdecydujemy się na wersję bez brodzika. Przezroczyste szyby kabiny dodatkowo powiększą optycznie pomieszczenie.

To samo dotyczy toalety podtynkowej i wykorzystania półek zamiast wiszących szafek. Stylowe podpórki pod półki pozwalają na elastyczne i kreatywne zaaranżowanie ścian w łazience, a brak zabudowanych elementów nada lekkości pomieszczeniu. W wypadku szuflad, taki sam efekt zagwarantuje system AXIS PRO od GTV – wszystko dzięki cienkim ścianom bocznym, które oprócz lekkości wystroju zapewniają jeszcze większą pojemność. Cztery wysokości szuflad standardowych i wewnętrznych dają nam wiele możliwości aranżacji.

W łazienkach kluczowa jest organizacja przestrzeni. Przechowujemy w niej duże ilości kosmetyków i akcesoriów, a także ręczniki czy detergenty. W takiej sytuacji łatwo o bałagan, który jest największym wrogiem w małym pomieszczeniu. – Lepiej postawić na szuflady niż zwykłą szafkę, ponieważ w ich wypadku łatwiej utrzymać porządek. Pełny wysuw pozwala wygodnie sięgać i odkładać przedmioty na miejsce – radzi Artur Kaproń, product manager w GTV. – Takie rozwiązania jak szuflady wewnętrzne dodatkowo pozwolą nam pokategoryzować różne kosmetyki i drobiazgi. Ich przeszukiwanie – jak wiemy – często bywa frustrujące.
W wypadku chemii gospodarczej lub ręczników najlepiej sprawdzą się szuflady szerokie. Jedna duża szuflada zamiast dwóch mniejszych to oszczędność miejsca, a prowadnice z udźwigiem do 40 kilogramów – na których oparty jest system AXIS PRO – pozwalają na bardzo wygodne przechowywanie cięższych i większych objętościowo przedmiotów.
REKLAMA:

3. Spróbuj powiększyć łazienkę wizualnie

Oprócz elementów takich jak półki czy wanna, ważną rolę w urządzaniu małej łazienki i jej wizualnym powiększeniu będą miały aspekty czysto aranżacyjne – wybór kolorów, płytek czy oświetlenia. Warto postawić na jednolitą, jasną podłogę, która będzie taka sam jak pomieszczenie, z którego wchodzi się do łazienki. Podobny efekt uzyskamy, jeśli płytki z podłogi będą przechodziły na ścianę, zacierając granice pomiędzy nimi.

Kluczowe są także lustra – duże i dodatkowo doświetlane. Otoczone jasną i gładką powierzchnią rozświetlą pomieszczenie. W takiej łazience warto zastosować kilka źródeł i rodzajów światła. W tej roli dobrze sprawdzą się wpuszczane profile GLAX do taśm LED, montowane pod szafkami wiszącymi. Dają dodatkowe światło bez widocznych punktów świetlnych, są minimalistyczne i eleganckie. Profile LED ponadto chronią taśmę przed zabrudzeniem i wilgocią. Szeroka oferta rodzajów i kolorów profili (producent oferuje srebrne, czarne, aluminiowe i w kolorze szampana) pozwala dopasować je do każdego stylu łazienki.

Ciekawą alternatywą mogą być modne oprawy zwieszane nad lustrem, które dodadzą elegancji łazience, niezależnie od jej rozmiarów i stylu, w jakim jest urządzona. Minimalistyczna tuba zwieszana LAGOS w klasycznej biel lub czerni to dobre rozwiązanie do każdej łazienki, a najlepiej sprawdzi się nad okrągłym lustrem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: GTV
#czytelnia #wnetrza #lazienka #gtv #Meble łazienkowe

Więcej tematów: